Porady Kariera i rozwój 5 lifehacków na rodzicielski work-life balance
28.05.2019  | 5 min czytania

5 lifehacków na rodzicielski work-life balance

28.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Korzystaj z pomocy bliskich osób, jeśli ze względu na dodatkowe obowiązki musisz spędzić w pracy więcej czasu niż zakładałeś. Naucz się także wyznaczać priorytety – czasami warto odpuścić i jechać z rodziną na wycieczkę, zamiast angażować się w kolejny projekt. Ważne, żebyś podejmował decyzje, uwzględniając potrzeby zarówno Twoje, jak i Twojej rodziny.

Rodzicielstwo wywołuje spore zmiany dotyczące m.in. relacji ze współmałżonkiem, organizacji życia rodzinnego i towarzyskiego itd. W zachowaniu spokoju i wypracowaniu najkorzystniejszych rozwiązań pomogą Ci:

  • Samoakceptacja i świadomość własnej niedoskonałości

Idealne mamy i ojcowie nie istnieją, tak samo jak idealni pracownicy. Nawet gdybyś z całych sił starał się być najlepszym rodzicem i wybitnym fachowcem, mogą przytrafić Ci się potknięcia i niepowodzenia wynikające np. ze zmęczenia czy nieuwagi. Zamiast się obwiniać, wyciągnij wnioski i podejmij konkretne działania, aby kolejny raz nie popełnić tego samego błędu. Być może przyjąłeś za dużo zadań albo masz wobec siebie zbyt wysokie oczekiwania? Może czas napisać podanie o urlop, bo chroniczny niedobór snu daje Ci się we znaki?   

  • Wsparcie

Kiedy jest się rodzicem na pełen etat i pełnoetatowym pracownikiem, warto korzystać z pomocy bliskich osób i pracodawcy, np. z możliwości zapisania dziecka do firmowego żłobka lub wykonywania części obowiązków z domu. To naturalne, że czasami czujesz się przemęczony, zestresowany i zniechęcony. Dzięki wsparciu otoczenia łatwiej poradzisz sobie z takimi uczuciami i wrócisz do równowagi.

  • Efektywne wykorzystywanie czasu

Dobrze, jeśli znajdujesz czas nie tylko na życie rodzinne i zawodowe, ale również spotykasz się z przyjaciółmi, rozwijasz zainteresowania, odpoczywasz itd. Kiedy dzieci są małe, wygospodarowanie chwili dla siebie nie jest proste, ale warto próbować. W tym celu dobrze jest wyeliminować „złodziei czasu” i np. ograniczyć godziny spędzane przed telewizorem albo zrezygnować z innych czynności, które Ci nie służą. Warto także korzystać z udogodnień, takich jak np. możliwość zamówienia zakupów spożywczych z dostawą do domu. Jeśli kupujesz online, nie tracisz czasu na dojazd do supermarketu i przeglądanie półek z towarami.  Gdy masz ochotę na czytanie książek, możesz je poznawać w wersji audio i słuchać np. wtedy, gdy maluch śpi, a Ty sprzątasz lub prasujesz. Jeśli nie masz czasu na siłownię, możesz wybrać się na jogging z wózkiem lub znaleźć zestaw ćwiczeń, które będą jednocześnie zabawą dla malucha. Ważne, by szukać rozwiązań, które sprawdzą się w Twojej sytuacji.

  • Ustalanie priorytetów

Czasami zdarzają się sytuacje uniemożliwiające realizację wszystkich celów, np. choroba dziecka i konieczność zapewnienia mu opieki, kiedy nie może pójść do przedszkola. W takich okolicznościach dobrze jest wykonywać w pierwszej kolejności najważniejsze zadania, odkładając te mniej istotne na później. Kiedy planujesz pracę, miej świadomość, że niespodziewana sytuacja może pokrzyżować Twoje misterne plany – dobrze jest wówczas pomyśleć o zastępstwie lub uwzględnić dodatkowy zapas czasu. Warto wyznaczać priorytety i godzić się z tym, że realizacja wszystkich zadań może okazać się niemożliwa. Opieka nad małym dzieckiem bywa trudna i wywiera ogromny wpływ na organizację czasu.

  • Asertywność

Poznaj swoje prawa wynikające z kodeksu pracy. Jako rodzic możesz np. korzystać z płatnych dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem. Jeśli maluch nie ukończył 4 lat, pracodawca nie może wysłać Cię w delegację ani nakazać Ci pracy w porze nocnej bez Twojej zgody. Masz prawo wrócić do pracy w niepełnym wymiarze godzin, jeżeli przysługuje Ci urlop wychowawczy. Taka sytuacja nie powinna trwać dłużej niż 12 miesięcy.

Opieka na dziecko – komu przysługuje i na jakich zasadach?

Wypracuj własne rozwiązania

To Ty najlepiej znasz swoje potrzeby i możliwości oraz oczekiwania Twoich najbliższych. Rozmawiając z członkami rodziny, możesz współtworzyć plany na przyszłość – rodzinną i zawodową. Jeśli wspólnie uznacie, że warto np. przez jakiś czas prowadzić działalność freelancerską lub zawiesić plany zawodowe, zrób to. Ważne, by postępować w zgodzie ze sobą, uwzględniając przy tym potrzeby najbliższych. Warto testować różne rozwiązania i twórczo je modyfikować – w zależności od wyników, aktualnych okoliczności itd. Postępując w ten sposób, masz szansę wypracować work-life balance i czerpać radość z pełnienia roli rodzica i pracownika.  

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł