Porady Kariera i rozwój 5 inspirujących wykładów TED o zarządzaniu czasem
28.05.2019  | 5 min czytania

5 inspirujących wykładów TED o zarządzaniu czasem

28.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Umiejętność zarządzania czasem należy do najbardziej przydatnych kompetencji miękkich. Aby opanować sztukę planowania i systematycznego realizowania wielu obowiązków, warto inspirować się doświadczeniami innych osób. Przedstawiamy najciekawsze wykłady TED, z których dowiesz się więcej na temat oszczędzania czasu, prokrastynacji i koncentracji na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze.

1. Jak odzyskać kontrolę nad swoim czasem?

Laura Vanderkam w swoim wystąpieniu opowiada o tym, jak znaleźć czas na czynności, które naprawdę chcemy wykonywać. Zgodnie z jej słowami powinniśmy określić, jakie są nasze priorytety. Stwierdzenie „nie mam czasu” najczęściej oznacza, że nie mamy ochoty na realizowanie niektórych zadań, ponieważ nie są one dla nas najważniejsze. Wykład może stanowić inspirację m.in. dla kobiet obawiających się, że nie wystarczy im doby na wszystkie zobowiązania („Kończy mi się urlop macierzyński na drugie dziecko, jak pogodzę pracę, odbiór dzieci ze żłobka i przedszkola, opiekę, wychowywanie i jeszcze inne zadania?”).

2. Czas to nie pieniądz – dlaczego warto zarządzać swoim czasem

92% - tak duża część z miliona osób biorących udział w ankiecie opisywanej w wykładzie przyznała, że nie planuje systematycznie celów, które deklaruje jako najważniejsze w swoim życiu. Piotr Nabielec w swoim wystąpieniu stara się uświadomić, że czas powinniśmy wypełniać priorytetami, ponieważ stanowi on najcenniejszą rzecz. Pokazuje również na swoim przykładzie, jak dużo czasu pochłaniają media społecznościowe.

3. 10 technicznych rad oszczędzających czas

Humorystyczny wykład pozwala poznać technologiczne triki, które mogą zaoszczędzić nasz czas. David Pogue opowiada o sztuczkach znajdujących zastosowanie w przeglądarkach, telefonach komórkowych czy aparatach fotograficznych. To proste sposoby na to, by podczas wykonywania codziennych czynności nie tracić na nie więcej czasu niż to konieczne. Przykład: dwukrotne wciśnięcie spacji podczas pisania wiadomości tekstowej zamiast postawienia kropki, wstawienia spacji i wybrania wielkiej litery.

8 książek, które pomogą Ci zarządzać sobą w czasie

4. Co siedzi w głowie mistrza prokrastynacji?

Głównym tematem wykładu Tima Urbana jest prokrastynacja, czyli zwlekanie z realizacją zamierzonych czynności. Mówca wyjaśnia, co dzieje się w umyśle osoby, która wszystko robi na ostatnią chwilę. Przedstawia przykłady z własnego życia. Mówi m.in. o pisaniu pracy dyplomowej – zadanie to zaplanował na cały rok, a w rzeczywistości zajęło mu ono 72 godziny tuż przed terminem.

5. Dlaczego zarządzanie czasem nie jest ważne?

Choć na co dzień Ola Budzyńska, czyli polska blogerka znana jako Pani Swojego Czasu, uczy kobiety zarządzania czasem, to w swoim wystąpieniu mówi, że wcale nie jest to ważne. Istotne jest to, żebyśmy w życiu robili rzeczy, które naprawdę mają dla nas duże znaczenie. Pani Swojego Czasu podkreśla także, że zarządzanie czasem nie stanowi celu samego w sobie,  może być jedynie sposobem na zrealizowanie działań, na których nam zależy.

E-book: Skuteczne zarządzanie czasem i budowanie relacji

 

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł