Porady Kariera i rozwój 5 hobby, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją karierę
25.10.2020  | 5 min czytania

5 hobby, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją karierę

25.10.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Badacze mówią zgodnym głosem: hobby ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i życie. Jeśli regularnie mamy czas zająć się czymś, co sprawia nam przyjemność, jesteśmy znacznie bardziej zrelaksowani, zadowoleni z życia i zmotywowani do działania. Istnieją też takie ciekawe hobby, które mogą nam pomóc w życiu zawodowym. Jakie mogą być zainteresowania wspierające robienie kariery?

Co znajdziesz w artykule:

• Korzyści z hobby w życiu prywatnym i zawodowym
• Hobby w CV – o czym warto pisać?
• 5 hobby, które zapewnią dobre samopoczucie w pracy i poza nią

Korzyści z hobby w życiu prywatnym i zawodowym

Jak informuje The Society of Behavioral Medicine, aktywny odpoczynek i oddawanie się hobby przekładają się na wyraźnie lepszy nastrój i zmniejszenie stresu. Każdy z nas może na własnym przykładzie powiedzieć coś podobnego. To właśnie hobby często pomaga nam w utrzymaniu tzw. work-life balance, czyli równowagi pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Czy jednak może mieć również wpływ na sferę zawodową i sprawić, że będziemy lepszymi pracownikami? Tak!

| Gdy komputerowe w CV – hit czy kit?

Nasze zainteresowania (hobby) mogą nie tylko pomóc nam rozwijać umiejętności przydatne w pracy (np. logiczne myślenie, wytrzymałość, systematyczność, kompetencje interpersonalne i wiele innych), lecz także przyciągnąć uwagę rekrutera i przyczynić się do tego, że dostaniemy pracę marzeń. Warto więc wpisać do CV hobby, które wiele o nas mówi.

Hobby w CV – o czym warto pisać?

Jakie hobby w CV może nam przynieść korzyści? Trudno o jednoznaczną odpowiedź – wszystko zależy od pracodawcy, jednak zamiast próbować wcelować z zainteresowaniami w czyjś gust, lepiej po prostu postawić na szczerość. Hobby w CV ma pokazać Twoją bardziej „ludzką” i prywatną twarz i może się okazać przyczynkiem do ciekawej wymiany zdań podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

| 8 zainteresowań, które zrobią wrażenie na przyszłym pracodawcy

5 hobby, które zapewnią dobre samopoczucie w pracy i poza nią

Szukasz pomysłu na hobby, które pozwoli Ci się odstresować po pracy i zachować świeży i kreatywny umysł każdego dnia? Oto 5 przykładów popularnych aktywności:

  1. Joga

Regularna praktyka jogi relaksuje i pozwala oczyścić głowę. Ćwicząc jogę, należy zwracać szczególnie dużą uwagę na oddech, co uspokaja, rozwija zdolność do radzenia sobie z problemami oraz uczy cierpliwości. To też idealne hobby dla osób prowadzących siedzący tryb pracy. Joga pozwala zadbać o siłę i rozciągnięcie mięśni – jest to najlepszy sposób przeciwdziałania bólom pleców i problemom z kręgosłupem. Wiele osób łączy praktykę jogi z medytacją lub mindfulness, które mają korzystny wpływ na samopoczucie w pracy i nie tylko.

  1. Czytanie

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, czytający książki mają większe szanse na zrobienie kariery zawodowej. Eksperci zwracają też uwagę, że czytanie poprawia pamięć i wyobraźnię, niweluje stres i pomaga w pisaniu. Do czytania zachęcają m.in. Bill Gates, który recenzuje najciekawsze pozycje na swoim blogu, czy Marc Zuckerberg, który już w 2015 roku zadeklarował, że będzie co dwa tygodnie czytać nową książkę.

| Hobby znanych ludzi sukcesu

  1. Bieganie

Podobno nic tak dobrze nie pomaga w nauce osiągania celów jak bieganie. Przydaje się tu regularność, działanie zgodnie z planem i stopniowe podnoszenie sobie poprzeczki. To również szkoła cierpliwości – przecież nie od razu Rzym zbudowano i nie od razu każdy z nas przebiegnie maraton. Praktykujący biegacze podkreślają również, że to właśnie ta aktywność pozwala im znaleźć przestrzeń na przemyślenie zawodowych wyzwań i podjęcie właściwych decyzji biznesowych.

  1. Taniec

Pozwala nie tylko się zrelaksować i zregenerować siły, ale też doskonalić i samorealizować poprzez rozwój zainteresowań twórczych. Rudolf Laban, pionier w dziedzinie analizy ruchu, w swoich badaniach dowodził wręcz, że ruch jest wyrazem potrzeby ludzkiej aktywności. Twierdził, że to właśnie dzięki niemu uczymy się nawiązywać kontakty z otoczeniem, porozumiewać się i skutecznie komunikować. Regularne tańczenie pomaga nam więc w uświadomieniu sobie własnej ekspresji ruchowej, wyrażaniu emocji czy rozwoju osobowości.

  1. Podróże

Pozwalają przenieść do naszego życia zawodowego otwartość i ciekawość świata. Są też najlepszym sposobem na znalezienie (także biznesowych) inspiracji i przyjęcie zupełnie nowej perspektywy. O tym, że podróże są cenne, świadczy chociażby workation – zdobywający popularność za oceanem trend promujący pracę i wakacje w jednym.

| Sport po pracy, czyli jak znaleźć ujście dla stresu i emocji

Oceń artykuł