Porady Kariera i rozwój 5 hobby, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją karierę
25.01.2016  | 3 min czytania

5 hobby, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją karierę

25.01.2016  | 3 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska

YogaHobby – jako aktywność wykonywana za szczególnym zamiłowaniem, najczęściej w wolnym czasie - ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i życie (co potwierdzają badania). Czy może wpływać na karierę?

 

Jak informuje The Society of Behavioral Medicine, aktywny odpoczynek i oddawanie się hobby przekłada się na wyraźnie lepszy nastrój i zmniejsza nasz stres. Każdy z nas może na własnym przykładzie powiedzieć coś podobnego. To właśnie hobby często pomaga nam w utrzymaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Czy jednak może mieć również wpływ na nasze życie zawodowe i sprawić, że jesteśmy… lepszymi pracownikami? Tak!

Oto 5 przykładów.

 

1. Joga

Regularna praktyka jogi relaksuje i pozwala oczyścić umysł. Ćwicząc jogę, należy zwracać szczególnie dużą uwagę na oddech, co uspokaja, rozwija zdolność do radzenia sobie z problemami oraz uczy cierpliwości. To też idealne hobby dla osób prowadzących siedzący tryb pracy. Joga pozwala zadbać o siłę i napięcie mięśni - a jest to najlepszy sposób przeciwdziałania bólom pleców i problemom z kręgosłupem.

 

2. Czytanie

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzone przez naukowców w Uniwersytetu w Oxfordzie, czytający książki mają większe szanse na zrobienie kariery zawodowej. Eksperci zwracają też uwagę, że czytanie poprawia pamięć i wyobraźnie, niweluje stres i pomaga w pisaniu. Do czytania zachęcają m.in. Bill Gates, który recenzuje najciekawsze pozycje na swoim blogu, czy Marc Zuckerberg, który na Facebooku (a jakże!) zadeklarował, że w 2015 roku będzie co dwa tygodnie czytać nową książkę.

 

3. Bieganie

Podobno nic tak jak bieganie, nie pomaga w nauce osiągania celów. Przydaje się tu regularność, działanie zgodnie z planem i stopniowe podnoszenie sobie poprzeczki. To również szkoła cierpliwości – przecież nie od razu Rzym zbudowano i nie od razu każdy z nas przebiegnie maraton. Praktykujący biegacze podkreślają również, że to właśnie bieganie pozwala im znaleźć przestrzeń na przemyślenie zawodowych wyzwań i podjęcie właściwych biznesowych decyzji.

 

4. Taniec

Pozwala nie tylko się zrelaksować i zregenerować siły, ale też doskonalić i samorealizować poprzez rozwój zainteresowań twórczych. Rudolf Laban, pionier w dziedzinie analizy ruchu, w swoich badaniach dowodził wręcz, że ruch jest wyrazem potrzeby ludzkiej aktywności. Twierdził, że to właśnie dzięki niemu uczymy się nawiązywać kontakty z otoczeniem, porozumiewać się i skutecznie komunikować. Regularne tańczenie pomaga nam więc w uświadomieniu własnej ekspresji ruchowej, wyrażaniu emocji czy rozwoju osobowości.

 

5. Podróże

Pozwalają przenieść do Twojego zawodowego życia otwartość i ciekawość świata. Są też najlepszym sposobem na znalezienie (także biznesowych) inspiracji i zdobycie zupełnie nowej perspektywy. O tym, że podróże są cenne świadczy chociażby workation - zdobywający popularność za oceanem trend promujący pracę i wakacje w jednym.

 

A jakie Wy macie hobby i czy uważacie, że ma pozytywny wpływ na Waszą karierę?

 

Oceń artykuł