Porady Kariera i rozwój 4 rzeczy, które musisz zrobić, aby zmienić pracę w nowym roku
22.12.2017  | 2 min czytania

4 rzeczy, które musisz zrobić, aby zmienić pracę w nowym roku

22.12.2017  | 2 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(3)

W nowy rok planujesz wkroczyć z nową energią i podbić rynek pracy? Już teraz przygotuj się do działania. Oto 4 rzeczy, które powinieneś zrobić, żeby odnieść sukces w poszukiwaniach nowego stanowiska.

Podsumuj poprzedni rok

Zrób bilans zysków i strat - radzi Anna Drabek, coach i psychoterapeuta z JestesOK.pl. - Zastanów się, co Ci przeszkadzało w starym roku, czego nie chcesz kontynuować. Z drugiej strony pomyśl, co się udało, za co możesz siebie docenić. To istotne ze względu na budowanie zdrowej pewności siebie oraz poczucia, że mamy umiejętności, dzięki którym dokonujemy rzeczy, z których jesteśmy zadowoleni.

 Nawet jeśli Twojej obecnej pracy daleko do tej wymarzonej, nie skupiaj się tylko na negatywach, ale znajdź również jej pozytywne aspekty. Może nie lubisz szefa i wykonywanych obowiązków, ale świetnie pracowało Ci się z kolegami z zespołu? Dużo satysfakcji przyniosła Ci w mijającym roku współpraca z klientami? To wszystko rzeczy, o których warto pamiętać podczas poszukiwania nowego stanowiska - pokazują, w jakich sytuacjach zawodowych sprawdzasz się najlepiej i co sprawia Ci radość. Z drugiej strony negatywne doświadczenia pomogą sformułować inne oczekiwania wobec nowej pracy. Podsumowanie zrób najlepiej na kartce albo w pliku tekstowym, aby móc do niego wrócić w dowolnym momencie poszukiwań czy podczas przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych.

Wyznacz cel na nowy rok

Cel ma odzwierciedlać Twoje potrzeby. Zastanów się, czego potrzebujesz i po co - mówi Anna Drabek - Na przykład określ, że potrzebujesz nowej pracy, ponieważ chcesz lepiej zarabiać, aby wyjeżdżać na ukochane narty albo szukasz miejsca, w którym będziesz bardziej doceniany, aby częściej czuć satysfakcję i zadowolenie, a nie frustrację.

Cel powinien być konkretny i możliwy do osiągnięcia. Jeśli pracujesz na stanowisku asystenta, nie zakładaj, że w ciągu roku awansujesz na dyrektora. To mało realne. Za cel postaw sobie raczej znalezienie pracy na poziomie młodszego specjalisty lub specjalisty i zwiększenie zarobków o określoną kwotę. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakich ofert pracy szukać i jakie oczekiwane wynagrodzenie podać na rozmowie o pracę. Jeśli określenie pożądanych kompetencji czy widełek płacowych jest dla Ciebie trudne, zacznij od researchu - przejrzyj oferty pracy i sprawdź, jakich umiejętności, doświadczenia i wiedzy wymagają pracodawcy na stanowiskach specjalistycznych w Twojej branży albo zajrzyj na www.zarobki.pracuj.pl i upewnij się, na jakie wynagrodzenie możesz liczyć. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój cel jest osiągalny.

 Sformułuj plan działania

Odpowiedz na pytanie, jak możesz zrealizować cel - radzi coach - Zastanów się, czego potrzebujesz, by to zrobić, czy jesteś w stanie poświęcić temu czas i energię.

Ważne, aby działania rozplanować w czasie i nie zakładać, że wszystko uda się zrobić w ciągu jednego tygodnia. Warto pamiętać, że szukanie pracy to często proces długofalowy, który wymaga cierpliwości i systematyczności. W planie działania uwzględnij też czas na przygotowanie się do poszukiwań - zanim wyślesz pierwszą aplikację, pochyl się nad swoim CV i innymi dokumentami aplikacyjnymi, zrób też przegląd rynku pracy, aby przekonać się, kogo obecnie szukają pracodawcy. Może okaże się, że przydałaby się dodatkowa wiedza albo rozwinięcie jakichś kompetencji. Plan może zakładać także dokształcanie albo branie udziału w dodatkowych projektach w obecnej pracy, co pomoże zdobyć pożądane przez pracodawców umiejętności.

Przygotuj się

Z działaniem nie musisz czekać na nowy rok. Możesz od razu zacząć przygotowania, które założyłeś w planie. CV warto dopasowywać do każdej oferty pracy, jednak już teraz możesz stworzyć jego uniwersalną, aktualną wersję. Uzupełnij brakujące informacje o kolejnych doświadczeniach zawodowych, szkoleniach, kursach czy znajomości języków obcych i sięgnij po nowoczesny szablon (na przykład na www.cv.pracuj.pl).

Zacznij też powoli przeglądać ogłoszenia o pracę, aby zdobyć rozeznanie w popycie na pracowników w Twojej branży. Możesz skorzystać z nowoczesnych udogodnień, takich jak aplikacja mobilna Pracuj.pl z ofertami pracy. Po zainstalowaniu jej w Twoim telefonie będziesz mieć wgląd do ofert w każdym miejscu, dzięki czemu szybko i wygodnie wykonasz potrzebny research.

Powodzenia!

Oceń artykuł