Porady Kariera i rozwój 4 profesje dla ekstrawertyka
11.03.2020  | 4 min czytania

4 profesje dla ekstrawertyka

11.03.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Ekstrawertykom dużo łatwiej jest odnaleźć się w zawodach, w których dużą rolę ogrywa kontakt z ludźmi. Osoby obdarzone tym typem osobowości są bardziej skłonne do aktywnego działania, komunikują się w sposób ekspresyjny i mają zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Sprawdzą się więc choćby w takich profesjach, jak doradca klienta, pracownik działu HR, trener personalny czy animator kultury.

Jesteś ekstrawertykiem? Jak Cię widzą inni?

Doradca klienta

Rolą doradcy klienta, niezależnie od branży, jest polecanie produktów lub usług dopasowanych do potrzeb i oczekiwań klientów. W tym zawodzie przydatne są także zdolności negocjacyjne, szczególnie podczas rozmów z ważnymi kontrahentami. Ekstrawertycy odnajdą się na tym stanowisku dlatego, że są otwarci na kontakt z ludźmi i chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Pracownik działu HR

Prowadzenie rozmów rekrutacyjnych, przygotowywanie i organizowanie szkoleń, przeprowadzanie indywidualnych rozmów z pracownikami. A do tego współpraca z kadrą zarządzającą i opracowywanie strategii rozwoju organizacji, tworzenie raportów dotyczących rozwoju zawodowego i osobistego pracowników. To tylko część obowiązków, jakie czekają na osoby chcące budować swoją karierę w obszarze human resources. W zależności od zajmowanego stanowiska codzienne zadania pracowników działu HR różnią się od siebie, ale wspólny mianownik pozostaje bez zmian. Jest nim praca z ludźmi i na rzecz ludzi – ich rozwoju, budowania pozycji zawodowej, odkrywania ich potencjału i mocnych stron.

Typy osobowości – jak rozpoznać własny?

Trener personalny

Ekstrawertycy doskonale sprawdzają się w roli trenerów personalnych. Dlaczego?

  • Poprzez swoją aktywną postawę motywują innych do podejmowania działania.
  • Świetnie sobie radzą w kontaktach z ludźmi i potrafią znaleźć odpowiedni sposób komunikowania się z podopiecznymi o bardzo różnych cechach osobowościowych.
  • Z łatwością przychodzi im dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniami, dzięki czemu są bardziej wiarygodni w oczach klientów i pokazują im na własnym przykładzie, że dokonanie zmian jest możliwe.

Stanowisko trenera personalnego daje wiele satysfakcji i pozwala rozwijać swoje zainteresowania. Jeśli jednak okaże się, że nie jest to posada marzeń, warto pomyśleć o zmianie. Prawo pracy daje pracownikom możliwość, by złożyć wypowiedzenie na urlopie. Dzięki temu poszukiwania nowego zajęcia można zacząć w dogodnym czasie i bardziej sprzyjających okolicznościach.

Animator kultury

Zadania animatora kultury są bardzo różnorodne. Praca na tym stanowisku wiąże się między innymi z opracowywaniem planów imprez o charakterze kulturalnym, prowadzeniem paneli i spotkań z artystami, współpracą z pisarzami, muzykami, malarzami, a także innymi instytucjami kultury. Inicjowanie działań, aktywizowanie różnych grup, dzielenie się wiedzą o kulturze to powody, dla których ekstrawertycy dobrze odnajdują się w tego rodzaju pracy.

Poznanie swojego typu osobowości może być pomocne w znalezieniu odpowiedniego zajęcia. Świadomość swoich mocnych i słabych stron pozwoli zawęzić wybór profesji do takich, w których na pewno będziemy się dobrze czuć i do których mamy określone predyspozycje.

Oceń artykuł