Porady Kariera i rozwój 4 powody, dlaczego warto cieszyć się z małych sukcesów
28.09.2018  | 4 min czytania

4 powody, dlaczego warto cieszyć się z małych sukcesów

28.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Jesteś malkontentem i zawsze widzisz szklankę do połowy pustą? Jeśli chcesz zmienić sposób myślenia, zacznij dostrzegać i doceniać małe wydarzenia i drobne sukcesy. Zamiast porównywać się z innymi, dziel swoje zadania na części, wyznaczaj etapy działania i zauważaj postępy, jakie zrobiłeś. Dzięki temu przybliżysz się do większych celów i nie stracisz motywacji.

To, jak postrzegasz swoje sukcesy i porażki, wpływa na poziom zadowolenia z życia osobistego i zawodowego. Może też determinować kolejne decyzje i wybory.

Co zyskujesz, zmieniając postawę?

Spektakularne osiągnięcia zawodowe zwiększają motywację do podejmowania wysiłków. Realizacja ambitnych celów wymaga jednak czasu i trudu. Warto mierzyć wysoko, ale dobrze jest zauważać również drobne sukcesy. Taka postawa sprawia, że:

  • Osiągasz cele na miarę swoich możliwości

Analizuj i określaj cele zawodowe nie tylko przy okazji tworzenia CV. Ważne, by robić to jak najczęściej. Jeśli wiesz, dokąd dążysz, to działasz bardziej świadomie i unikasz zbędnego wysiłku. Zyskujesz również dodatkową motywację. Ustawiając sobie poprzeczkę, dobrze jest mierzyć siły na zamiary. Jeśli np. masz zaledwie roczne doświadczenie w zawodzie, trudno Ci będzie objąć stanowisko kierownicze i dobrze realizować wszystkie zadania, jakie są do niego przypisane. Świadomość własnych ograniczeń pomaga uniknąć porażek.  

Jakie są Twoje cele zawodowe? Określ je!

  • Zyskujesz dodatkową energię

Pochwały to niezwykle skuteczny motywator. Miło, jeśli słyszysz je od innych, jednak warto chwalić także siebie samego. Zrealizowałeś wszystkie zadania przeznaczone na dany dzień? Samodzielnie poradziłeś sobie z czynnością, która dotychczas Cię przerastała? Doceń to! Nie deprecjonuj mniejszych sukcesów. Ambicja pomaga w rozwoju, ale spektakularne osiągnięcia dają pełnię satysfakcji tylko wtedy, gdy potrafisz docenić drobne rzeczy, które zaprowadziły Cię do celu.

  • Nie rozpamiętujesz porażek

Prezentacja, którą przygotowywałeś od dłuższego czasu, w efekcie nie wypadła najlepiej, bo zjadła Cię trema? Niepowodzenia przytrafiają się nawet najbardziej doświadczonym pracownikom. Najważniejsze to nauczyć się wyciągać wnioski z popełnionych błędów i... iść dalej, ciesząc się tym, co dobre. Umiejętność dostrzegania drobnych sukcesów pomaga akceptować porażki.  

  • Nie wypalasz się

Osoba, która nigdy nie jest z siebie zadowolona, może łatwo wpaść w pracoholizm prowadzący do wypalenia zawodowego. Pułapką jest też przesadny perfekcjonizm i zbyt surowe ocenianie swoich działań. Jeśli nie potrafisz cieszyć się z tego, co posiadasz, porażki mogą powodować załamanie i utratę motywacji. Trudno odzyskać wiarę we własne możliwości, gdy nie docenia się swojego potencjału.  

7 sposobów na wypalenie zawodowe

Notatki pełne radości

Aby zauważać i doceniać pozytywne sytuacje, które spotykają Cię na co dzień, sporządzaj listy małych rzeczy, które poprawiły Ci nastrój, zwiększyły wiarę we własne możliwości lub zmotywowały do działania. Jeśli każdego dnia zapiszesz chociaż jedną z nich, po miesiącu zyskasz trzydzieści powodów do radości. Będziesz mógł do nich wracać, gdy doświadczysz spadku motywacji lub przytrafi Ci się coś nieprzyjemnego.  

5 pomysłów na więcej pozytywnej energii w pracy

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł