Porady Kariera i rozwój 4 kroki, żeby przekonać szefa do podwyżki
29.01.2019  | 4 min czytania

4 kroki, żeby przekonać szefa do podwyżki

29.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Sama myśl o rozmowie o podwyżce wywołuje u Ciebie gęsią skórkę? Odpowiednie przygotowanie i pozytywne nastawienie - to klucz do sukcesu. Liczy się nie tylko to, co mówimy, ale i w jaki sposób przedstawiamy własne zdanie. Jeśli uważasz, że najwyższy czas na podwyżkę lub awans - nie bój się rozmowy z szefem.

Często boimy się negocjacji. Poza tym wielu pracowników ma niską samoocenę, często niesłuszniemówi Dorota Syrkiewicz, Kierownik ds. Personalnych w ASSA ABLOY Entrance Systems. Jak więc przeprowadzić udaną rozmowę z szefem o podwyżce lub awansie?

Zawodowe porządki, czyli jak zadbać o spokojne rozpoczęcie roku?

1. Przygotuj plan rozmowy i pamiętaj o interesie firmy

Istotne jest to, aby przygotować się do rozmowy i pamiętać, że najważniejszy jest interes firmy, czyli co możesz dać i co firma z tego będzie miała, w jaki sposób firma skorzysta z Twoich umiejętnościmówi Dorota Syrkiewicz.

W tym celu możesz zainicjować ze znajomym scenki rozmów, ustalając potrzebne argumenty i kontrargumenty. Stwórz cały plan rozmowy - od wstępu, poprzez uzasadnienie, aż do zakończenia. Ważne jest wypisanie konkretnych zwrotów, które pokażą nasz profesjonalizm, ale i zdecydowanie. Podczas rozmowy o podwyżce czy awansie warto podkreślać nasze zasługi dla firmy, przebycie dodatkowych kursów, które rozwinęły nasze umiejętności twarde i miękkie. Już przed spotkaniem z szefem należy wiedzieć, ile chcemy zarabiać na danym stanowisku. Pomocny będzie serwis zarobki.pracuj.pl, gdzie uzyskamy informacje o wynagrodzeniu na danym stanowisku.

5 książek pomocnych w rozwoju kariery

2. Wybierz odpowiedni czas

Kiedy jest najlepszy czas, aby poprosić szefa o podwyżkę? Według mnie trzeba to wyczuć. Nie zgadzam się bowiem ze stwierdzeniem, że każdy moment jest dobry. W sytuacji, gdy przełożony przygotowuje się do ważnego spotkania, „wyskoczenie” do niego z prośbą o podwyżkę sprawi, że jej nie dostaniemy. To po prostu nie był czas na taką rozmowę - akcentuje Dorota Syrkiewicz.

Równie ważna jest aktualna kondycja firmy. Być może jakiś czas temu pozytywnie przeszliśmy audyt i firma zyskała dużego klienta? Szef będzie wówczas przychylniej nastawiony. Mniejsze szanse mamy np. wtedy, gdy nie zostały zrealizowane kwartalne targety.

3. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu

Nie bój się odmowy. Spróbuj się zrelaksować przed rozmową. Im pewniej będziesz się czuć, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoja propozycja nie zostanie odrzucona.

Dorota Syrkiewicz uspokaja: Rozsądny pracodawca lubi mieć zadowolonych pracowników, bo Ci lepiej pracują. Dla szefa każdy pracownik to inwestycja, od początku jego zatrudnienia.

Kluczem do każdej rozmowy jest najprostszy i najbardziej podstawowy sygnał mimiczny, czyli uśmiech. Nie tylko rozładujemy napięcie, ale i wypadniemy sympatycznie w oczach rozmówcy, zachęcając go do dalszego zajmowania się sprawą, z którą się do niego zwracamy.

4. Nie zniechęcaj się i bądź otwarty na negocjacje

Podwyżka to nie jedyna forma poprawienia warunków pracy. Szef może nie być skłonny do podwyższenia Twoich zarobków, ale z chęcią przekaże Ci kluczowego klienta i np. zaproponuje prowizję od zamknięcia projektu. Jest to okazja, żeby wykazać się i zdobyć nowe doświadczenie. W ostatecznym rozrachunku prowizja od projektu może okazać się nawet korzystniejsza niż podniesienie płacy podstawowej. Inne możliwości, które może zaproponować Ci szef w alternatywie do podwyżki, to: benefity w postaci karty Multisport, bony żywieniowe, finansowanie wakacji, dofinansowanie kursów językowych, dodatkowa opieka medyczna czy przydzielenie nowego samochodu firmowego, który możesz wykorzystywać również do celów prywatnych. Bądź otwarty na rozmowę o takich propozycjach.

Jak umotywować podanie o podwyżkę?

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł