Porady Kariera i rozwój 22 pomysły na postanowienia noworoczne 2022
07.01.2022  | 6 min czytania

22 pomysły na postanowienia noworoczne 2022

07.01.2022  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.2)

Schudnąć 5 kg, zacząć oszczędzać, rzucić palenie… Patrzysz na to i już rozumiesz, dlaczego Polacy w swoich noworocznych postanowieniach potrafią wytrwać góra dwa tygodnie? No jasne, kto chciałby zaczynać czystą kartę nowego roku, ziewając z nudów i robiąc coś, czego tak naprawdę wewnątrz nie chce robić! Dlatego mamy dla Ciebie kilka lepszych propozycji – a konkretnie 22, żeby było w czym wybierać. Wśród naszych pomysłów na postanowienia noworoczne znajdziesz zarówno duże projekty, jak i drobne nawyki. Jeśli nie masz jeszcze gotowej swojej listy postanowień i planów, mamy nadzieję, że tutaj znajdziesz inspirację.

O czym przeczytasz w artykule:

Czy robienie „dużych” postanowień w 2022 roku w ogóle ma sens?
Jakie postanowienia noworoczne wybrać, by wytrwać w nich dłużej niż dwa tygodnie?
Lista postanowień noworocznych – 22 pomysły na 2022 rok

| 5 nawyków, które warto porzucić w nowym roku

Czy robienie „dużych” postanowień w 2022 roku w ogóle ma sens?

Jakie mogą być postanowienia noworoczne, kiedy kolejne fale pandemii konsekwentnie krzyżują nasze plany? Zniechęceni przedłużającą się sytuacją, w której trudno przewidzieć choćby w zarysie, co wydarzy się za miesiąc czy dwa, często czujemy pokusę, by nic nie planować i po prostu płynąć z nurtem. Tylko że jeśli nie wiesz, dokąd chcesz dopłynąć, dopłyniesz donikąd. W najlepszym razie – do jakiegoś przypadkowego miejsca. A zatem okoliczności nie zwalniają nas z planowania – wręcz przeciwnie, wymagają stworzenia co najmniej planu B, a nawet C.

Jeśli więc snujesz poważne wizje dotyczące swojej kariery: zmiany pracy, awansu, przekwalifikowania się, warto stworzyć listę postanowień noworocznych – koniecznie wraz ze strategią ich realizacji! Lepiej elastycznie nawigować w ramach jakiegoś planu, niż w ogóle nie wytyczać sobie celów.

| 5 osób, które inspirują i pokazują, jak realizować plany

Jakie postanowienia noworoczne wybrać, by wytrwać w nich dłużej niż dwa tygodnie?

Umówmy się – każdy z nas tam był. Dieta, którą odpuszczamy już 2 stycznia, bo przecież noworoczny serniczek i sałatka z majonezem nie mogą się zmarnować, karnet na siłownię, który po przygaśnięciu pierwszego entuzjazmu osuwa się na dno portfela czy podręcznik do angielskiego, który od stycznia ubiegłego roku leży założony ołówkiem na 5 stronie (z czego 4 wcześniejsze to strony redakcyjne…). Czy postanowienia noworoczne to jakiś byt o DNA muszki owocówki i dlatego z definicji muszą żyć krótko? Oczywiście nie – zostawmy w spokoju muszki i zacznijmy lepiej wyznaczać sobie cele, a podsumowanie roku i tego, jakie postanowienia noworoczne udało się zrealizować, wypadnie znaczniej bardziej korzystnie.

O tym, jak planować, żeby realizować, pisaliśmy dokładniej w artykule o postanowieniach noworocznych 2021. Zajrzyj tam po szczegóły, a tutaj szybko przypomnijmy najważniejsze zasady:

  • Klucz do sukcesu leży w wybraniu celów, które są naprawdę Twoje – czyli ważne dla Ciebie, a nie dla otoczenia.
  • Postanowienia noworoczne nie mogą być oderwane od Twojej sytuacji życiowej, zasobów i ograniczeń – planuj z rozmachem, ale i z głową, stojąc twardo na ziemi.
  • Zawsze zadawaj sobie pytanie: po co? Co Ci da awans, nowa praca czy modyfikacja nawyków, co ważnego zmieni się w Twoim życiu na lepsze, jeśli zaczniesz regularnie ćwiczyć czy się wysypiać? Zwizualizuj sobie te korzyści, swoje dobre samopoczucie bardzo realnie – poczuj te przyjemne emocje!
  • Skonkretyzuj swoje postanowienia. Widzisz różnicę między „chcę zmienić pracę” a „chcę znaleźć pracę w sprzedaży, w międzynarodowej firmie, z perspektywą awansu na kierownika regionalnego, a na początek mieć min. X zł podstawy plus premie”? Jak myślisz, które postanowienie noworoczne ma większe szanse powodzenia?
  • Potknięcie nie unieważnia postanowienia! Pominięty trening nie oznacza, że odpuszczasz ćwiczenia, zjedzenie czekolady nie przekreśla diety, fakt, że nauka nowego zawodu okazuje się trudniejsza i dłuższa, niż się spodziewałeś, nie jest powodem, by porzucić swoje plany przebranżowienia. Postanowienia noworoczne nie mają działać zero-jedynkowo, tylko nadawać Ci kierunek. Nie wyszło? Następnego dnia zacznij na nowo.

Plany noworoczne (humorystyczna grafika)

Lista postanowień noworocznych – 22 pomysły na 2022 rok

Czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym lub prywatnym, ale nie masz konkretnych pomysłów na to, jakie mogą być postanowienia noworoczne? Być może zainspirują Cię nasze podpowiedzi. Oczywiście korzystaj z nich zgodnie z opisanymi wyżej zasadami. Spośród poniższych propozycji możesz wybrać kilka takich, które najbardziej do Ciebie przemawiają i są spójne z Twoimi celami. Możesz też dowolnie je przeformułować, rozwinąć lub bazując na nich wymyślić swoje własne postanowienia. Powodzenia!

  1. Budować sieć kontaktów

Eksperci od rozwoju kariery od lat powtarzają, że networking to jedna z najskuteczniejszych technik wspierających w poruszaniu się po rynku pracy, a mimo to wciąż niewiele osób podchodzi do sprawy poważnie. W nowym roku weź sobie ten temat do serca – networking może okazać się prawdziwym game changerem w Twojej karierze! Sieć kontaktów biznesowych ułatwia nie tylko szukanie pracy, lecz także pozyskiwanie pracowników do swojego zespołu czy partnerów do projektu, a ponadto jest źródłem inspiracji i nowych inicjatyw.

  1. Rozwijać swoją markę osobistą

Personal branding jest nie tylko domeną osób, które sprzedają swoje usługi w internecie. Znacznie ułatwia również funkcjonowanie na rynku pracy. Łatwiej wyróżnić się wśród innych kandydatów, kiedy konsekwentnie budujesz swoją pozycję eksperta, np. w mediach społecznościowych, ale również wśród współpracowników. Nigdy nie wiadomo, kto za kilka lat będzie Cię mógł polecić innej firmie.

  1. Pójść na minimum trzy szkolenia zawodowe lub z umiejętności miękkich

Może być też jedno lub pięć – wszystko zależy od Twojej sytuacji. Ważne, żeby być na bieżąco z trendami w branży, w której się pracuje, oraz ćwiczyć umiejętności kluczowe dla pracodawców. Pamiętaj, że szkolenia to również e-learning, a oprócz drogich kursów masz też masę innych możliwości.

| Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje

  1. Podszkolić umiejętność, która jest Twoją piętą achillesową i blokadą przed awansem

Każdy ma coś takiego: angielski, Excel, wystąpienia publiczne, specjalistyczny program, praca z trudnym klientem… Co Ty odkładasz na wieczne później, bo za trudne, bo nudne, bo na razie niepotrzebne, bo się boisz? Twoim postanowieniem noworocznym 2022 może być właśnie zmierzenie się z nieprzyjemnym tematem – pamiętaj tylko, by trzymać się wizji korzyści i nie zabierać się za takie zadania wbrew sobie.

  1. Zaplanować dalszą ścieżkę kariery

Bo aby gdzieś dojść, musisz najpierw znać cel 😊

  1. Zaktualizować CV

Życiorys najlepiej jest odświeżać regularnie – nie tylko wtedy, gdy szukasz pracy lub gdy właśnie ją zmieniłeś i masz do dopisania nowy punkt. Dbaj o to, by na bieżąco uzupełniać informacje np. o szkoleniach, certyfikatach, ale też o projektach, które zakończyły się sukcesem. Dzięki temu gdy tylko zobaczysz wymarzoną ofertę, błyskawicznie wyślesz dokumenty aplikacyjne.

  1. Ograniczyć social media do X minut dziennie

O ile nie jesteś influencerem albo specjalistą ds. mediów społecznościowych, warto zajrzeć w statystyki minut (godzin?) spędzanych przed ekranem i zastanowić się, czy na pewno chcesz poświęcać na social media tyle czasu. Często na co dzień tego nie widzimy, a okazuje się, że w skali roku scrollowanie potrafi zająć nam… dobrych kilka dni. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym 2022 będzie skrócić ten czas, rób to metodą małych kroków. Drastyczne ograniczenia tylko Cię zniechęcą już na starcie i prawdopodobnie nie przyniosą dobrych rezultatów.

  1. Wprowadzić minimum trzy nawyki związane z dbaniem o swój dobrostan

Joga, gimnastyka, medytacja, lżejsza dieta, chodzenie spać o stałej porze, zaczynanie dnia od zrobienia czegoś miłego dla siebie… Ty wybierasz, co Ci w duszy gra. Pamiętaj jedynie, by nie próbować zmieniać wszystkiego od razu. Dopiero kiedy jeden nawyk już się ugruntuje, zabierz się za następny.

| Mindfulness i medytacja – jak pomogą Ci w pracy?

  1. Przeczytać jedną książkę branżową lub biznesową w miesiącu

To oczywiście wersja dla moli książkowych, ale spokojnie – jedna książka na kwartał będzie równie dobrym celem.

  1. Spacerować lub ćwiczyć pół godziny dziennie

Szczególnie jeśli masz pracę siedzącą, a tym bardziej jeżeli nadal nie wróciłeś do biura z home office i jedyne kroki, jakie w ciągu dnia wykonujesz, to te od biurka do kanapy.

  1. Codziennie znaleźć czas tylko dla siebie – na relaks

15 minut czy 2 godziny – to już zależy od Twojej sytuacji życiowej. Ważne, by był to dla Ciebie priorytet, wtedy zawsze da się coś wygospodarować.

  1. Zaczynać dzień od zdrowego śniadania i szklanki wody

A kawa dopiero potem! Poważnie – nigdy nie zaczynaj pracy bez śniadania.

  1. Zaplanować proces przekwalifikowania i postawić pierwsze kroki

Może 2022 to właśnie ten rok, kiedy pora podjąć odważne decyzje i przestawić zwrotnicę swojej kariery? Pamiętaj, że przebranżowienie to duży projekt – daj sobie na to czas i wygospodaruj zasoby na naukę. Dużo nauki.

  1. Wykorzystać wszystkie dni urlopowe

Należysz do osób, które regularnie kończą grudzień z kilkunastoma dniami niewykorzystanego urlopu? A gdyby tak raz zrobić inaczej i pojechać na jedne wakacje więcej albo zaplanować urlop w domu? Dbaniu o siebie mówimy tak, chomikowaniu dni urlopowych – stanowcze nie.

  1. Sypiać 7-8 godzin dziennie (lub tyle, ile potrzebujesz, by czuć się wypoczęty)

Rozgrzeszenie możesz sobie dać tylko na premierę ulubionego serialu lub integrację firmową, która przeciągnęła się do późnych godzin.

  1. Oduczyć się multitaskingu

Tak po prostu. Od jutra cel – tylko jedna rzecz naraz. Początkowo na pewno nie wyjdzie idealnie, ale pamiętaj – potknięcia nie unieważniają postanowień, a najskuteczniejsze zmiany wdraża się metodą małych kroków.

  1. Słuchać podcastów o rozwoju zawodowym i biznesowym

Na początek polecamy się z dwiema edycjami „Dobrej roboty”, a w tym artykule zostawiamy trochę inspiracji na później:

| Podcasty motywacyjne, biznesowe i inne – czyli czego warto słuchać, by się rozwijać

  1. Wyjechać na workation

Dobrą stroną złej sytuacji – czyli pandemii – jest fakt, że zdalnie możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli więc tylko charakter Twojej pracy na to pozwala, wykorzystaj tę niepowtarzalną (oby!) „okazję” i rozłóż swoje biuro, gdzie tylko chcesz: Włochy, Grecja, Kostaryka, Zanzibar, Meksyk…?

  1. Robić przerwy w pracy na rozprostowanie kręgosłupa i odpoczynek dla oczu

Pewnie pamiętasz to ze szkolenia BHP, ale z ręką na sercu – przestrzegasz tych zasad? Najwyższa pora zacząć.

  1. Zorganizować w firmie akcję promującą ekologię

Zielone miejsca pracy to rosnący w siłę trend, ale tak naprawdę każdy z nas może dołożyć do niego swoją cegiełkę. Wyzwanie „dzień bez samochodu”, wspólne sprzątanie okolicy, a może regularne zbiórki nadmiaru jedzenia i odwożenie go do pobliskiej jadłodzielni?

  1. Zorganizować w firmie wolontariat

Pomysłów na wolontariat może być tyle, ilu pracowników. Zbiórki na schronisko dla zwierząt, przedświąteczne czytanie bajek w domu dziecka, darmowe warsztaty z programowania dla dzieci… Wolontariat to również świetny sposób na integrację zespołu.

  1. Znaleźć pracę marzeń!

Może w 2022 roku odważysz się na zmiany? Pamiętaj tylko, że tak sformułowany cel jest zdecydowanie zbyt ogólny – pójdź głębiej, a potem zaplanuj działania, które Cię do tego doprowadzą. Nie masz pewności, jakie stanowisko będzie odpowiednie? Przejrzyj oferty na Pracuj.pl i zobacz, które opisy sprawiają, że Twoje serce zaczyna bić szybciej!

| Kalendarz dni wolnych w 2022 – zaplanuj swój urlop na nadchodzący rok

Oceń artykuł