Porady Kariera i rozwój 15 sygnałów, że czas zmienić pracę
15.05.2019

15 sygnałów, że czas zmienić pracę

15.05.2019
Autor wpisu Pracuj.pl

Stale narzekasz na firmę, odliczasz minuty do wyjścia z biura, przytłacza Cię uczucie znużenia, a może masz wrażenie, że sprawy służbowe całkowicie zdominowały Twoje życie? Zastanów się, czy nie nadszedł właśnie moment, w którym powinieneś pomyśleć o zmianach. Przypomnij sobie, jak było dawniej, gdy zaczynałeś pracę. Zanotuj wszystkie różnice i wyciągnij wnioski.

Odejście z firmy – kiedy?

Do sygnałów skłaniających do zmiany pracy należą:

 • Brak możliwości rozwoju

Poczucie, że tkwi się w miejscu i nie robi postępów, prowadzi do frustracji. Poszerzanie wiedzy i zdobywanie kolejnych umiejętności wpływa natomiast na zwiększenie satysfakcji z życia zawodowego. W innej firmie mogą czekać na Ciebie nowe wyzwania.

 • Zbyt niskie wynagrodzenie

Masz coraz więcej obowiązków, a pensja nie ulega zwiększeniu? Jeśli rozmowa z szefem nie przynosi efektów, być może czas rozważyć odejście z pracy.

 • Ciągłe odliczanie dni do weekendu

Dopóki czekasz na weekend, by dłużej pospać i mieć więcej czasu na przyjemności – wszystko w porządku. Jeżeli jednak każdy dzień roboczy jest dla Ciebie męczący i z utęsknieniem wypatrujesz piątku - zastanów się, czy obecna praca nie jest jedynie przykrym obowiązkiem.

 • Nieprzyjemna atmosfera w zespole

Kłótnie i wzajemne dogryzanie psują relacje pomiędzy współpracownikami. Wykonywanie obowiązków w takim zespole nikomu nie służy – ani Tobie, ani firmie.

 • Mobbing ze strony kierownika

Przełożony Cię poniża? Nie masz tego jak udowodnić? Lata pracy mijają, a w Tobie rośnie frustracja, bo szef  twierdzi, że inni się nie skarżą? Znajdź ciekawą ofertę i odejdź z firmy.  

5 sygnałów, że w Twojej pracy panuje mobbing

 • Poczucie znudzenia

Jeżeli ciągle robisz to samo, masz prawo czuć się znudzony. Poinformuj przełożonego o chęci wykonywania innych projektów. W przypadku odmowy zastanów się nad złożeniem wypowiedzenia.

 • Wykonywanie zadań poniżej Twoich kompetencji

Zajmujesz się zadaniami, które mogliby wykonywać pracownicy o mniejszej wiedzy i umiejętnościach? Rozważ zmianę pracy i podnoś swoje kwalifikacje.

 • Niepewna sytuacja finansowa firmy

Liczne zwolnienia w firmie oraz informacje o problemach finansowych i długach mogą być powodem poszukiwania nowej pracy.

 • Zbyt duża liczba obowiązków

Jeśli nie masz czasu dla siebie ani dla rodziny, prawdopodobnie wykonujesz za dużo zadań. Zastanów się, czy firma nie wymaga od Ciebie ciągłej dostępności oraz zostawania po godzinach.

 • Nadmiar stresu

Ciągły ból brzucha, migreny i bezsenność mogą świadczyć o tym, że aktualna praca nie wpływa dobrze na Twój organizm.

5 największych stresorów w pracy

 • Brak podwyżki mimo rozwoju

Poprawiasz swoje kompetencje, a szef ciągle pomija Cię przy przyznawaniu podwyżek? Czas objąć posadę w przedsiębiorstwie, które doceni Twój rozwój.

 • Codzienna niechęć do wstania z łóżka

Gdy na myśl o pójściu do firmy każdego ranka czujesz się źle, zastanów się, czy jest to kwestia braku wystarczającej ilości snu, czy niezadowolenia z pracy.

 • Odizolowanie od grupy

Jeśli jesteś pomijany podczas organizowania spotkań pracowniczych albo Twoi koledzy z pracy milkną w momencie, gdy wchodzisz do pomieszczenia, powinieneś rozważyć zmianę środowiska.

 • Niesprawiedliwy system oceniania

Losowe przyznawanie premii i pochwały kierowane tylko do niektórych pracowników mogą wywoływać rozgoryczenie. Lepiej pracuje się w miejscu, gdzie wysiłek i sukcesy podlegają sprawiedliwej ocenie.

 • Brak wsparcia ze strony doświadczonych pracowników

Każdy z nas kiedyś zaczynał. Na początku Twojej drogi powinieneś otrzymać wsparcie od osób z dłuższym stażem, które wprowadzą Cię w tajniki funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ważna jest też relacja z przełożonym i możliwość uzyskania wskazówek oraz informacji zwrotnych na temat Twoich wyników i postępów. Jeśli nie możesz liczyć na pomoc, być może nie jest to miejsce dla Ciebie.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł