Stale narzekasz na firmę, odliczasz minuty do wyjścia z biura, przytłacza Cię uczucie znużenia, a może masz wrażenie, że sprawy służbowe całkowicie zdominowały Twoje życie? Zastanów się, czy nie nadszedł właśnie moment, w którym powinieneś pomyśleć o zmianach. Przypomnij sobie, jak było dawniej, gdy zaczynałeś pracę. Zanotuj wszystkie różnice i wyciągnij wnioski.
Odejście z firmy – kiedy?
Do sygnałów skłaniających do zmiany pracy należą:
- Brak możliwości rozwoju
Poczucie, że tkwi się w miejscu i nie robi postępów, prowadzi do frustracji. Poszerzanie wiedzy i zdobywanie kolejnych umiejętności wpływa natomiast na zwiększenie satysfakcji z życia zawodowego. W innej firmie mogą czekać na Ciebie nowe wyzwania.
- Zbyt niskie wynagrodzenie
Masz coraz więcej obowiązków, a pensja nie ulega zwiększeniu? Jeśli rozmowa z szefem nie przynosi efektów, być może czas rozważyć odejście z pracy.
- Ciągłe odliczanie dni do weekendu
Dopóki czekasz na weekend, by dłużej pospać i mieć więcej czasu na przyjemności – wszystko w porządku. Jeżeli jednak każdy dzień roboczy jest dla Ciebie męczący i z utęsknieniem wypatrujesz piątku - zastanów się, czy obecna praca nie jest jedynie przykrym obowiązkiem.
- Nieprzyjemna atmosfera w zespole
Kłótnie i wzajemne dogryzanie psują relacje pomiędzy współpracownikami. Wykonywanie obowiązków w takim zespole nikomu nie służy – ani Tobie, ani firmie.
- Mobbing ze strony kierownika
Przełożony Cię poniża? Nie masz tego jak udowodnić? Lata pracy mijają, a w Tobie rośnie frustracja, bo szef twierdzi, że inni się nie skarżą? Znajdź ciekawą ofertę i odejdź z firmy.
5 sygnałów, że w Twojej pracy panuje mobbing
- Poczucie znudzenia
Jeżeli ciągle robisz to samo, masz prawo czuć się znudzony. Poinformuj przełożonego o chęci wykonywania innych projektów. W przypadku odmowy zastanów się nad złożeniem wypowiedzenia.
- Wykonywanie zadań poniżej Twoich kompetencji
Zajmujesz się zadaniami, które mogliby wykonywać pracownicy o mniejszej wiedzy i umiejętnościach? Rozważ zmianę pracy i podnoś swoje kwalifikacje.
- Niepewna sytuacja finansowa firmy
Liczne zwolnienia w firmie oraz informacje o problemach finansowych i długach mogą być powodem poszukiwania nowej pracy.
- Zbyt duża liczba obowiązków
Jeśli nie masz czasu dla siebie ani dla rodziny, prawdopodobnie wykonujesz za dużo zadań. Zastanów się, czy firma nie wymaga od Ciebie ciągłej dostępności oraz zostawania po godzinach.
- Nadmiar stresu
Ciągły ból brzucha, migreny i bezsenność mogą świadczyć o tym, że aktualna praca nie wpływa dobrze na Twój organizm.
5 największych stresorów w pracy
- Brak podwyżki mimo rozwoju
Poprawiasz swoje kompetencje, a szef ciągle pomija Cię przy przyznawaniu podwyżek? Czas objąć posadę w przedsiębiorstwie, które doceni Twój rozwój.
- Codzienna niechęć do wstania z łóżka
Gdy na myśl o pójściu do firmy każdego ranka czujesz się źle, zastanów się, czy jest to kwestia braku wystarczającej ilości snu, czy niezadowolenia z pracy.
- Odizolowanie od grupy
Jeśli jesteś pomijany podczas organizowania spotkań pracowniczych albo Twoi koledzy z pracy milkną w momencie, gdy wchodzisz do pomieszczenia, powinieneś rozważyć zmianę środowiska.
- Niesprawiedliwy system oceniania
Losowe przyznawanie premii i pochwały kierowane tylko do niektórych pracowników mogą wywoływać rozgoryczenie. Lepiej pracuje się w miejscu, gdzie wysiłek i sukcesy podlegają sprawiedliwej ocenie.
- Brak wsparcia ze strony doświadczonych pracowników
Każdy z nas kiedyś zaczynał. Na początku Twojej drogi powinieneś otrzymać wsparcie od osób z dłuższym stażem, które wprowadzą Cię w tajniki funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ważna jest też relacja z przełożonym i możliwość uzyskania wskazówek oraz informacji zwrotnych na temat Twoich wyników i postępów. Jeśli nie możesz liczyć na pomoc, być może nie jest to miejsce dla Ciebie.