Porady Kariera i rozwój 15 kont na Instagramie, które pomogą Ci się rozwijać – nie tylko zawodowo
18.05.2021  | 6 min czytania

15 kont na Instagramie, które pomogą Ci się rozwijać – nie tylko zawodowo

18.05.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

Wbrew temu, co twierdzą malkontenci, Instagram to nie tylko ładne obrazki, influencerzy nakręcający kulturę konsumpcjonizmu i konta z memami do oglądania w przerwie od pracy. W tym medium znajdziesz również profile twórców, którzy dzielą się wartościowymi treściami dotyczącymi rozwoju zawodowego i osobistego. Nie brakuje też lifestyle’owych inspiracji pozwalających odkryć lub rozwijać pasje i dbać o work-life balance. Zobacz, kogo warto obserwować na Instagramie.

Co znajdziesz w artykule:

• Ciekawe konta na Instagramie – rozwój zawodowy
• Najlepsze profile na Instagramie do nauki języków
• Konta na Instagramie o tematyce psychologiczno-zdrowotnej
• Inspirujące konta na Instagramie – hobby i czas wolny

| 6 wskazówek, jak prowadzić konto na kanałach social media, by dostać pracę

Ciekawe konta na Instagramie – rozwój zawodowy

Choć w pierwszej setce najpopularniejszych polskich kont na Instagramie znajdziemy głównie celebrytów lub osobowości internetowe tworzące content typowo rozrywkowy, nie należy się zrażać, gdyż to medium ma naprawdę bardzo wiele do zaoferowania – również osobom, które poszukują treści edukacyjnych, zachęcających do refleksji czy pracy nad sobą. Oto kilka profili, które w tym pomogą:

1. @paniswojegoczasu i paniswojegoczasu_official

Zaczniemy klasycznie – od profilu Oli Budzyńskiej, który pewnie dobrze znasz, jednak nie sposób pominąć go na tej liście inspiracji. Choć konta na Instagramie (jak i cała działalność PSC) są prowadzone głównie z myślą o kobietach, również panowie mogą dzięki tym treściom nauczyć się zdrowej (czyt. nieperfekcyjnej) organizacji, zarządzania sobą w czasie, osiągania celów, asertywności i wielu innych umiejętności kluczowych, by realizować się zawodowo i nie tylko.

2. @nataliakwiatkowska_pl

Jeśli śledzisz nasze publikacje w dziale Porady, pewnie wiesz już, czym jest test Gallupa i jak może pomóc Ci w budowaniu ścieżki zawodowej dopasowanej do Twoich indywidualnych talentów. W pogłębieniu tej wiedzy i lepszym zrozumieniu, czym się cechują poszczególne talenty oraz jak rozwijać swoje TOP 5, pomoże Ci konto na Instagramie prowadzone przez psycholożkę Natalię Kwiatkowską.

Nie wiesz jeszcze, czym są talenty Gallupa? Więcej pisał o nich na naszych łamach Dominik Juszczyk, inny ekspert w tej dziedzinie i certyfikowany trener narzędzia Clifton Strengths: Co uwielbiasz robić i robisz to dobrze? Rób tego więcej!

3. @szkolamowcow_lidiabuksak

Wypowiedzi publiczne są jedną z kluczowych umiejętności przydatnych w karierze. Nieważne, czy występujesz jako mówca na dużych scenach, prowadzisz szkolenia dla pracowników, prezentacje dla zarządu, spotkania w swoim małym zespole czy po prostu od czasu do czasu chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne – warto wiedzieć, jak mówić, żeby być rozumianym, utrzymać uwagę i mieć autorytet. Tej właśnie sztuki uczy na swoim Instagramie Lidia Buksak, trenerka wystąpień publicznych i logopeda medialny. Na jej koncie znajdziesz m.in. treści dotyczące roli mowy ciała w komunikacji, opanowywania stresu przed wystąpieniem oraz tego, jak dobrze przygotowywać się do prezentacji – zarówno w wersji na żywo, jak i online.

| Jak przygotować prezentację na rozmowę kwalifikacyjną?

4. @jklosinski

Choć główną misją Jacka Kłosińskiego jest wspieranie małych przedsiębiorców w rozwoju ich biznesów, na blogu i Instagramie tego twórcy znajdziesz również uniwersalne treści dotyczące efektywności w pracy, przydatnych narzędzi, automotywacji i osiągania celów oraz wielu innych obszarów. A jeśli chodzi Ci po głowie, żeby po godzinach zacząć rozwijać własną firmę, czeka tu na Ciebie pakiet wiedzy na start.

5. @paulinaszczepanskapl

Paulina Szczepańska to kolejna twórczyni wspierająca małe biznesy – tym razem od strony stricte graficznej. Jednak to, co dobre dla właścicieli jednoosobowych działalności, w jakiejś części sprawdza się również na etacie, a umiejętność projektowania prostych grafik w darmowych programach nieraz ratuje życie – nie tylko social media managerom. Jeśli chcesz poznać podstawy kompozycji, łączenia barw, potrenować kreatywność albo po prostu czuć się swobodniej podczas rozmów z grafikiem, koniecznie zajrzyj na profil Pauliny.

6. @job.starter

Szukasz prawdziwej pigułki wiedzy o rynku pracy, topowych pracodawcach i rekrutacji? Chcesz otrzymać porady prosto od ekspertów? Dodaj do obserwowanych konto Pracuj.pl. Dzielimy się tu trikami przydatnymi podczas poszukiwania pracy, polecamy książki, ale przede wszystkim prezentujemy profile atrakcyjnych firm, które prowadzą dużo rekrutacji do różnych działów.

| Poradnik Pracuj.pl. Znajdź razem z nami swoją wymarzoną pracę

Najlepsze profile na Instagramie do nauki języków

Jak wiadomo, znajomość języków obcych to dziś must have na rynku pracy. Jak podtrzymywać lub rozwijać znajomość angielskiego, żeby nie dukać, gdy Cię zaskoczą na spotkaniu? Do listy aktywności językowych dodaj… obserwowanie popularnych kont na Instagramie! Oczywiście sprawdzą się tu dowolne profile anglojęzyczne, najlepiej takie, na których twórcy często publikują „gadane” stories – dzięki temu codziennie śledzisz interesujące Cię treści, a język chłoniesz niejako przy okazji. Oprócz tego warto znaleźć sobie profil lektora języka obcego, na który będziesz chętnie zaglądać. Dla inspiracji polecamy dwa:

7. @trener_angielskiego

Konto prowadzi rodowita Polka, ale konia z rzędem temu, kto rozpozna to ze słuchu! Beata Topolska mówi z pięknym brytyjskim akcentem, wynajduje dla swoich obserwatorów mnóstwo fancy słówek i idiomów, które sprawiają, że angielski z typowo szkolnego staje się bardziej native-like, a regularne niedzielne prasówki z quizem mają już status kultowych. Niezależnie od poziomu języka każdy znajdzie tu coś dla siebie.

8. @panodfrancuskiego

Pan od Francuskiego to marka, pod którą działa Jacek Mulczyk-Skarżyński, czyli osobowość dobrze znana miłośnikom języka Moliera – z internetu lub niesztampowych lekcji stacjonarnych. Zdecydowanie jedno z najciekawszych kont edukacyjnych na polskim Instagramie. Nawet jeśli nie znasz francuskiego, i tak warto na nie zajrzeć, choćby po to, by zobaczyć, jak może wyglądać nauka języka obcego – oraz popłakać się ze śmiechu przy kabaretowych scenkach rodzajowych.

| Certyfikaty z angielskiego – czy przydają się w pracy?

Konta na Instagramie o tematyce psychologiczno-zdrowotnej

Przedmiotów takich jak psychologia czy zdrowie człowieka jak na razie w szkole nie ma, a wiedza z tego zakresu przydaje się na każdym kroku. Nie masz ochoty doczytywać opasłych książek? Instagram to świetne medium na tzw. pigułki wiedzy, dzięki którym można zorientować się w podstawach i wybrać najbardziej przydatne dla siebie zagadnienia. Na początek możesz zajrzeć na trzy inspirujące profile:

9. @psychoedu_

U Ani Cyklińskiej, psycholożki, psychoterapeutki i podcasterki, znajdziesz sporo praktycznej wiedzy na różne tematy: od funkcjonowania mózgu, przez stres, produktywność, syndrom oszusta, mindfulness, aż po omówienie zaburzeń, takich jak różne rodzaje depresji, anoreksja, bezsenność i wiele innych.

10. @lifemanagerka

Konto Agnieszki, byłej project managerki, być może skłoni Cię do wypróbowania idei slow life i poświęcenia większej uwagi swojemu zdrowiu i mądremu (tzn. niepowierzchownemu) dbaniu o siebie. To ciekawy profil na Instagramie pokazujący, jak holistycznie podchodzić do swojego zdrowia, dbając o aktywność fizyczną, profilaktykę, właściwą dietę, zdrowie psychiczne itd. A to wszystko bez przynudzania, idealizowania i robienia presji.

11. @dziewczynodziałaj

Pod tą nieco mylącą nazwą kryje się wartościowe konto poświęcone tematyce funkcjonowania osób wysoko wrażliwych (WWO) w miejscu pracy i nie tylko. Jeśli i Ty należysz do 20% ludzi obdarzonych tą cechą albo jako manager rozpoznajesz ją u kogoś w swoim zespole, warto dowiedzieć się, co to dokładnie oznacza i jak o siebie (lub kogoś) zadbać.

| Za dużo, za głośno, za szybko, czyli przeciążony umysł pracownika

Inspirujące konta na Instagramie – hobby i czas wolny

Rozwój wiąże się nie tylko ze zdobywaniem umiejętności zawodowych czy pracą psychologiczną. To także odkrywanie świata i aktywności, które z różnych powodów są dla nas fascynujące. Nie sposób tu wyczerpać katalogu różnych hobby, ale mamy dla Ciebie kilka pomysłów na to, kogo warto obserwować na Instagramie:

12. @projektpracownie

Kwitniesz przy laptopie, mail za mailem, call, prezentacja i raport naszpikowany kejpiajami? Podejrzałbyś, jak pracują rzemieślnicy, którzy wytwarzają cuda własnymi rękami na podstawie wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie? Mówisz, masz – wystarczy wejść na Instagram. Projekt Pracownie tworzą pasjonaci rękodzieła i rzemiosła, dlatego na tym koncie znajdziesz relacje z pracowni stolarskich, szklarskich, szewskich, zegarmistrzowskich, rowerowych, biżuterii hand made… lista zawodów, które warto ocalić od zapomnienia, nie ma końca.

13. @pozaramami

Masz ochotę pooglądać trochę sztuki na Instagramie? A może przeciwnie – uważasz, że to najnudniejsza rzecz na świecie i nie masz pojęcia, co ludzie w tym widzą? Na profilu Mai Michalak zobaczysz, że o historii sztuki można opowiadać po ludzku i z poczuciem humoru, poszerzysz horyzonty, oswoisz się z interpretowaniem dzieł, a także dowiesz się więcej o inwestowaniu w sztukę.

14. @vacayesss

Miło jest obserwować relacje influencerów z długich podróży, ale jednak 20 czy 26 dni urlopu bardzo ogranicza… a może wcale nie? Czekając na powrót czasów, gdy znowu będzie można swobodnie jeździć po świecie, możesz podejrzeć, jak oddać się tej pasji bez rzucania etatu. U Patrycji Bednarek zobaczysz, że w kilka lat da się zwiedzić pół świata, będąc zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu. Kluczem są dobre planowanie, „optymalizacja” czasu w okolicach weekendów i… częstsze mówienie wakacjom „tak”. Lepiej zacznij już wymyślać pocovidowe tripy, bo to koniec wymówek!

15. @allthatisshe

Jeśli czujesz się wyzuty z kreatywności, praca Cię nudzi, szef marudzi i po prostu potrzebujesz popatrzeć na inspirujące wytwory ludzkiego mózgu (w parze z technologią), koniecznie odwiedź konto na Instagramie @allthatisshe. Te wideocuda stworzone przez brytyjski duet kreatywny z prostych gadżetów chwytają za serce i sprawiają, że otwierają się wszystkie klapki w głowie.

Jak widzisz, Instagram to kopalnia wartościowych treści, z których zdecydowanie warto korzystać. Mamy nadzieję, że choć trochę zainspirowaliśmy Cię również do własnych poszukiwań. A może Ty masz pomysł na ciekawe konto na Instagramie i spróbujesz swoich sił jako twórca?

| Podcasty, których warto słuchać, gdy chcesz rozwijać karierę

Oceń artykuł