Nie spoczniesz, dopóki nie wykonasz zadania perfekcyjnie? Jeśli w pracy liczy się dla Ciebie dokładność, możesz spróbować swoich sił np. jako korektor. W profesjach wymagających skrupulatności duże znaczenie ma również wiedza fachowa.
Wybierając zawód, dobrze jest kierować się nie tylko wysokością zarobków. Zanim podejmiesz decyzję, określ swoje predyspozycje. Oceń na przykład: jak się czujesz, pracując w zespole albo gdy masz do wykonania zadanie wymagające opanowania lub precyzji. Możesz to zrobić podczas praktyk lub angażując się w aktywność pozalekcyjną w szkole. Przykładowe profesje dla osób skrupulatnych to:
-
Księgowy
Dobrze, by rozpoczęcie kariery w księgowości zostało poprzedzone ukończeniem studiów na kierunku: finanse i rachunkowość. W tej pracy liczą się głównie umiejętności. W związku z deregulacją zawodu uprawnienia nie są wymagane.
5 porad, jak napisać list motywacyjny na stanowisko księgowego
-
Kontroler jakości
Osoba zajmująca się kontrolowaniem jakości dokłada starań, by produkty lub usługi dostarczane klientowi spełniały najwyższe standardy. Wykonywanie tego zawodu wymaga nie tylko skrupulatności, ale również otwartości na wiedzę. Liczy się także wykształcenie kierunkowe, np. studia na kierunku: technologia produkcji.
-
Lekarz
Od dokładności, z jaką lekarz wykonuje swoje obowiązki, zależy ludzkie zdrowie lub życie. Podjęcie pracy w placówce opieki medycznej wymaga ukończenia studiów medycznych i specjalizacji.
-
Farmaceuta
W wytwarzaniu i wydawaniu leków również niezbędna jest skrupulatność. Niewielka pomyłka, np. podczas ważenia składników, może pociągać za sobą tragiczne skutki. Aby pracować jako farmaceuta, należy ukończyć studia kierunkowe.
-
Tester oprogramowania
Weryfikowanie poprawności kodu to żmudne zajęcie. Od osoby, która sprawdza funkcjonalność aplikacji lub programu, oczekuje się m.in. kreatywności, a także dokładności.
-
Korektor
W pracy polegającej na sprawdzaniu tekstów liczą się przede wszystkim umiejętności językowe. Ważna jest także doskonała organizacja oraz skrupulatność. Dostrzeganie i poprawianie błędów nie jest możliwe, gdy nie posiada się odpowiednich kompetencji miękkich.
-
Prawnik/radca prawny
Aby sprawnie poruszać się w gąszczu przepisów i wykorzystywać ich znajomość np. w trakcie obrony klienta, prawnik musi wykazywać się dokładnością. Konieczne jest również ukończenie studiów i zdanie egzaminu adwokackiego, radcowskiego itd.
-
Logistyk
Doskonała organizacja potrzebna jest przy planowaniu dostaw, kontrolowaniu zapotrzebowania przedsiębiorstwa na surowce oraz wykonywaniu innych zadań spoczywających na specjaliście ds. logistyki.
-
Organizator ślubów
Umiejętność dostrzegania szczegółów liczy się również w zawodzie doradcy ślubnego, który czuwa nad przebiegiem ceremonii ślubu i przyjęcia weselnego.
-
Architekt
Od precyzji, jaką wykaże się architekt, zależy nie tylko wygląd budynku, ale również bezpieczeństwo osób, które w nim przebywają.