Autentyczność, opanowanie i przygotowanie merytoryczne – to filary, na których opiera się dobra autoprezentacja. Jeśli dodasz do tego pogodę ducha, będziesz wzbudzać szacunek i sympatię.
Wystąpienia publiczne, spotkania z osobami, których nie znasz, świadomość, że jesteś poddawany ocenie – to stresujące czynniki, które jednak nie muszą sprawiać, że wypadniesz kiepsko. Jeśli chcesz korzystnie się zaprezentować:
-
Bądź sobą
Zachowaj autentyczność, niezależnie od tego, czy wygłaszasz prezentację podczas rekrutacji, czy piszesz kilka słów o sobie w CV. Rozwijaj się, zamiast budować fałszywą tożsamość. Bądź osobą, która potrafi ująć słuchacza kulturą osobistą i profesjonalizmem.
-
Buduj spójny wizerunek
Jeśli nie będziesz udawać, budowanie korzystnego wizerunku przyjdzie Ci naturalnie. Dzięki temu nie tylko zyskasz szansę na objęcie wymarzonej posady, ale również będziesz czuć się dobrze i lekko, a to wywrze korzystny wpływ na Twoje relacje ze współpracownikami i klientami.
6 kroków do zbudowania marki osobistej
-
Bądź schludny
Kiedy masz poczucie, że jesteś ubrany adekwatnie do sytuacji, wzrasta Twoja pewność siebie. Liczy się nie tylko dobór stroju, ale również schludność. Ważne, by ubranie było dopasowane, czyste, uprasowane itd. Należy zadbać także o fryzurę oraz dodatki.
-
Dostosuj środki wyrazu do odbiorcy
W autoprezentacji niezmiernie istotny jest dobór słownictwa, jakim się posługujesz. Użyjesz nieco innych sformułowań, gdy występujesz przed kolegami z branży niż wtedy, gdy przedstawiasz się np. grupie dzieci uczestniczącej w prowadzonych przez Ciebie warsztatach. Umiejętny dobór środków wyrazu świadczy o komunikatywności.
-
Zadbaj o czytelność wypowiedzi
Poprawność, dykcja, intonacja, natężenie głosu, właściwy dobór czcionki (gdy piszesz CV) – jeśli zadbasz o te aspekty, odbiorca Twojej wypowiedzi (ustnej lub pisemnej) zrozumie, co chciałeś przekazać.
-
Przedstaw konkretne informacje na swój temat
Jeśli potrafisz mówić zwięźle i konkretnie, to w jednej krótkiej wypowiedzi możesz przekazać coś, co okaże się ważne dla słuchacza. Gdy okrasisz swoją wypowiedź zbędnymi zwrotami i nużącymi informacjami, nie utrzymasz uwagi rozmówcy. Zastanów się, co jest istotne i potrzebne z punktu widzenia odbiorcy.
-
Trzymaj emocje na wodzy
Gdy mówisz o sobie, zapanuj nad stresem, który może być słyszalny w Twoim głosie lub widoczny w Twoich gestach. Kiedy piszesz, unikaj egzaltacji. Zachowaj powściągliwość, mówiąc o życiu osobistym.
-
Pamiętaj - masz tylko jedną szansę, by zrobić korzystne pierwsze wrażenie
Rzetelne przygotowanie do autoprezentacji – merytoryczne, techniczne, wizerunkowe - może sprawić, że wykorzystasz szansę i otrzymasz wymarzoną pracę.
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
-
Zachowaj profesjonalizm w każdej sytuacji
W trakcie Twojego wystąpienia mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, jak np. awaria sprzętu itp. Bądź gotowy na taką ewentualność i staraj się zachować zimną krew niezależnie od okoliczności.
-
Uśmiechnij się
Szczery uśmiech wzbudza sympatię i rozładowuje napięcie, dlatego uśmiechaj się – zarówno gdy wygłaszasz autoprezentację, jak i wtedy, gdy pozujesz do zdjęcia do CV.
5 powodów do uśmiechu w pracy (i nie tylko!)
Pracuj nad sobą i osiągaj sukcesy!