Porady Kariera i rozwój 10 zachowań i postaw, które sprzyjają awansowi
25.10.2019  | 5 min czytania

10 zachowań i postaw, które sprzyjają awansowi

25.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Propozycja awansu zwykle stanowi wynik połączenia naszego zaangażowania, inicjatywy, osiągnięć i umiejętności budowania relacji. Warto jednak koncentrować się nie tylko na celu, jakim jest objęcie wyższego stanowiska. Ważne, żebyśmy czerpali przyjemność i satysfakcję z tego, co robimy. Jeśli osiągniemy taki stan, awans stanie się miłym dodatkiem do codziennych zawodowych radości. 

Przyjemnie jest mieć poczucie, że ktoś zauważa i docenia nasze starania. Dobre chęci i zaangażowanie nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego warto je podkreślać i wkładać wysiłek w budowanie wizerunku. Zdecydowanie łatwiej o awans, jeśli cechują nas: 

  • Rzetelność

Wywiązywanie się z codziennych zadań to podstawa, jeśli zależy nam na sukcesach. Możemy marzyć o wielkich projektach, ale nasze sny na pewno się nie ziszczą, gdy zaniedbamy podstawowe obowiązki. 

  • Inicjatywa

Przedstawiajmy swoje autorskie pomysły, dzięki którym firma będzie działać sprawniej, a klienci będą bardziej zadowoleni. Wychodzenie z inicjatywą świadczy o spostrzegawczości, zaangażowaniu i potrzebie działania. Pracodawcy doceniają te cechy. 

  • Przekraczanie własnych barier

Łatwiej o sukces, jeśli pokonujemy swoje ograniczenia i włączamy się w nowe projekty. Dzięki temu mamy okazję się rozwijać, a wręcz odkrywać w sobie nowe talenty. Wychodzenie ze strefy komfortu pomaga również budować poczucie własnej wartości i uwierzyć, że… zasługujemy na awans.  

Obawiasz się zmian? Dowiedz się, dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu

  • Świadomość celu

Objęcie wyższego stanowiska nie powinno być celem samym w sobie. Przy takim nastawieniu stracimy motywację, kiedy tylko osiągniemy najwyższy szczebel w hierarchii zawodowej. Skoncentrujmy się na tym, co ma rzeczywistą wartość, np. na zdobywaniu umiejętności, spełnianiu zawodowych marzeń, realizacji atrakcyjnych projektów.

  • Zaangażowanie w realizację celów firmy

Szansę na awans mają w szczególności te osoby, którym leży na sercu interes przedsiębiorstwa. Ważne, byśmy czuli się częścią firmy i z autentycznym zaangażowaniem przyczyniali się do budowania jej pozycji na rynku. Nie musimy zapominać o własnych marzeniach, ale myślenie wyłącznie o sobie utrudnia budowanie relacji zawodowych opartych na zaufaniu i owocnej współpracy. 

  • Potrzeba uczenia się 

Wyższe stanowisko to nie tylko prestiż i atrakcyjniejsze zarobki, ale również odpowiedzialność. Aby zasłużyć na awans, uzupełniajmy kompetencje i stawajmy się coraz lepszymi specjalistami w swoim fachu. Rozwijajmy również osobowość – tak, by innym ludziom żyło się z nami lepiej. 

  • Umiejętność pracy w zespole 

Sukces zawodowy często zależy również od zdolności budowania relacji. Bądźmy częścią drużyny, jeśli chcemy piąć się po szczeblach kariery. Pomagajmy współpracownikom, przełożonymi i klientom, mając na uwadze nie tyle awans, ile raczej życzliwość i przyzwoitość. 

10 zasad pracy w zespole

  • Odwaga

O awansie decydują nie tylko kompetencje, ale też umiejętność ich zaprezentowania. Nie chodzi o to, by za wszelką cenę wyróżnić się na tle współpracowników, ale o to, by być świadomym swoich mocnych stron. W przeciwnym razie przełożeni mogą nie dostrzec naszego potencjału. 

  • Pokora

Odwagi nie należy jednak mylić z brawurą, pychą czy chęcią imponowania. Ważne, żebyśmy byli świetnymi fachowcami, ale też mieli wiedzę na temat swoich braków i np. z pokorą przyjmowali feedback, który nie zawsze jest przyjemny, ale za to konstruktywny. 

  • Wyczucie chwili

Może się zdarzyć, że pracodawca nie zaproponuje nam awansu, ale sami postanowimy wyjść z inicjatywą. W takiej sytuacji ważne jest, by wybrać właściwy moment na rozmowę. Warto umówić się na spotkanie z szefem, kiedy np. z sukcesem zakończyliśmy projekt ważny dla firmy albo przejęliśmy obowiązki współpracownika. 

7 momentów, w których warto iść po podwyżkę

Możliwość objęcia wyższego stanowiska często zależy od postawy kierownictwa czy okoliczności. Ważne, żebyśmy robili to, co w naszej mocy, by jak najlepiej wykonywać swoją pracę i przyczyniać się do budowania pozycji firmy. Wytrwałość, ciężka praca i realizowanie przemyślanych celów prędzej czy później przyniosą pożądany efekt.   

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Sprawdź, czy nie szukasz lepszej pracy!

Oceń artykuł