Jak zostać menedżerem, którego firma ceni za wyniki, a podwładni szanują za podejście do ludzi? Wymaga to zarówno solidnej wiedzy o zarządzaniu, jak i umiejętności miękkich. Na stanowiskach kierowniczych praca nad sobą tak naprawdę nigdy się nie kończy. Warto pamiętać, że dobrym menedżerem nikt się nie rodzi i każdemu zdarzają się potknięcia. Ważne, by wyciągać z nich wnioski i uczyć się na błędach.
Czego dowiesz się z artykułu:
• Menedżer a kierownik – jaka jest między nimi różnica?
• Skuteczny menedżer w firmie
• Jak być dobrym menedżerem? 10 wskazówek
• Zastanów się zawczasu, czy… na pewno chcesz zostać menedżerem
| Jak być skutecznym e-liderem?
Menedżer a kierownik – jaka jest między nimi różnica?
Choć w ogłoszeniach rekrutacyjnych określenia te są niekiedy stosowane zamiennie, co do zasady istnieje subtelna różnica pomiędzy obowiązkami menedżera a kierownika. W stanowisko kierownika wpisany jest przede wszystkim nadzór nad danym obszarem w firmie i pracami zespołu – taka osoba odpowiada za planowanie, kontrolowanie i terminowe dostarczanie rozwiązań. Natomiast od menedżera wymaga się dodatkowo pewnej wizji, kreatywności i wychodzenia z inicjatywą w celu rozwijania firmy i poprawiania jej wyników. Dobry menedżer powinien przedstawiać swoje pomysły na usprawnienia działań, patrzeć na biznes całościowo, rozumieć funkcjonowanie różnych procesów i powiązania między poszczególnymi obszarami przedsiębiorstwa. Wobec podległego zespołu pełni zaś funkcję nie tyle nadzorczą, ile liderską, co oznacza m.in. rozpoznawanie talentów, dobieranie zespołu pod kątem zróżnicowanych ról oraz motywowanie i wspieranie podwładnych w rozwoju zawodowym.
| Trendy w zarządzaniu: menedżer jako wpierający mentor
Można też zauważyć, że terminem kierownik częściej posługują się instytucje administracji państwowej, tradycyjne przedsiębiorstwa o strukturze zhierarchizowanej lub zorganizowane głównie wokół pracy fizycznej (fabryki, sklepy itd.), podczas gdy funkcja managera widnieje zwykle na wizytówkach pracowników korporacji oraz firm czerpiących inspiracje z międzynarodowych metodyk zarządzania. Nie jest to jednak reguła działająca w 100% przypadków.
| Kierownik – jakie umiejętności powinien rozwijać?
Skuteczny menedżer w firmie
Jako dobry menedżer musisz być nie tylko specjalistą w swojej dziedzinie, lecz także po trosze biznesmenem, psychologiem, mediatorem, opiekunem i wzorem do naśladowania. Tylko w ten sposób możesz zmotywować zespół do osiągania zaplanowanych celów. Istotne są także wysokie umiejętności organizacyjne i komunikacyjne oraz pewien rodzaj charyzmy.
Na stanowisku menedżerskim odpowiadasz m.in. za rekrutację nowych członków zespołu, delegowanie zadań i ocenę efektywności – ale też i za mniej przyjemne obowiązki, czyli trudne rozmowy i zwolnienia. Budowanie zgranego i zaangażowanego zespołu to jedno z największych wyzwań. W wielu wypadkach możesz oszczędzać na sprzęcie czy okroić zakres działań, jednak bez zaufanych specjalistów nie osiągniesz wyznaczonych celów. Nie na darmo mówi się, że jesteś tak dobry, jak dobry jest Twój zespół.
| Jacy będą menedżerowie przyszłości?
Jak być dobrym menedżerem? 10 wskazówek
Chęć doskonalenia się w nowej roli to już duży krok we właściwym kierunku! Pora poznać sposoby na zostanie lepszym menedżerem:
- Nie nastawiaj się wyłącznie na zysk, ale postaw na dobrą atmosferę w pracy
Interes firmy jest ważny, ale nie warto realizować go kosztem komfortu pracowników. Dobry menedżer powinien cechować się wnikliwością, rozwiniętym zmysłem obserwacji, empatią i umiejętnością rozbrajania napięć w zespole. Zarządzanie ludźmi to sztuka, ale dobra atmosfera w zespole sprawia, że jego członkowie są zmotywowani, zaangażowani i lubią przychodzić do pracy, a to w dłuższej perspektywie przekłada się na wyniki. Nie przesadź jednak w drugą stronę – kumpelskie relacje nie powinny przysłonić celów, za które jesteś przecież rozliczany.
- Zgłębiaj wiedzę psychologiczną
Efektywne zarządzanie zespołem jest trudne, gdy nie posiada się podstawowej wiedzy psychologicznej. Jeśli chcesz być skutecznym menedżerem, powinieneś wiedzieć, na co uważać, prowadząc rekrutację lub oceniając efekty pracy. Błędy atrybucji, zniekształcenia poznawcze, role w grupach, motywacja, cechy temperamentu i osobowości… To tylko część zagadnień, które mogą Ci się przydać. Zwróć jednak uwagę, by wiedzę czerpać ze sprawdzonych źródeł, np. książek psychologicznych i biznesowych renomowanych wydawnictw. Pseudonauka może niestety przynieść więcej szkody niż pożytku.
| 7 książek psychologicznych, które warto znać
- Bądź na bieżąco z nowościami z branży i biznesu
Niezależnie od tego, jakim obszarem zarządzasz, na pewno wiedza i narzędzia z nim związane cały czas idą naprzód. Dobry menedżer zawsze wie, co w trawie piszczy, lepszy – od razu analizuje, jak wykorzystać te nowości do realizacji celów firmy.
- Pamiętaj, że rozwój to proces – nie zawsze miły
Awans na stanowisko menedżerskie to ważny etap w karierze, który wiąże się z dużymi zmianami. Mierzenie się z nowymi obowiązkami początkowo może być dla Ciebie trudne, ale warto potraktować te wyzwania jak lekcję i zaakceptować pierwsze porażki. Według Erika Eriksona, który stworzył koncepcję rozwoju psychospołecznego, osiąganiu kolejnych etapów rozwoju zwykle towarzyszą tzw. kryzysy. Człowiek staje się coraz bardziej świadomy i lepiej przystosowany do życia dzięki pozytywnemu radzeniu sobie z przełomowymi momentami, by na koniec osiągnąć integralność. Bądź więc dla siebie wyrozumiały i krok po kroku idź do przodu – z każdym dniem będzie lepiej, a trudne doświadczenia w przyszłości zaprocentują.
| 5 kroków do pokonania kryzysu w pracy
- Dziel się wiedzą i ucz się od zespołu
Dobry menedżer powinien świecić przykładem i swoją postawą świadczyć o tym, że praca zespołowa przynosi znacznie większe korzyści niż rywalizacja. Oznacza to m.in. dzielenie się swoją wiedzą, ale też umiejętność korzystania z wiedzy podwładnych. Nie bój się przyznać, że w jakiejś kwestii są lepsi od Ciebie – w końcu po to zrekrutowałeś najlepszych, by móc na nich polegać. Twoją rolą jest stworzenie im odpowiednich warunków do wykorzystania umiejętności z myślą o firmie.
- Panuj nad sobą i swoimi emocjami
Dojrzałość (emocjonalna i zawodowa) polega nie tylko na właściwym nastawieniu do podwładnych. Oznacza także umiejętność panowania nad sobą i zachowania zimnej krwi w stresujących sytuacjach. To, jak reagujesz w trudnych chwilach, wynika do pewnego stopnia z Twoich predyspozycji, jednak radzenia sobie ze stresem i kontrolowania emocji oraz myśli automatycznych jak najbardziej można – a na stanowisku menedżerskim nawet trzeba – się nauczyć. To przyniesie wymierne korzyści nie tylko Twojemu zespołowi, lecz także Tobie.
| 5 błędów komunikacyjnych, które popełniają menedżerowie
- Odważnie podejmuj decyzje
Bycie menedżerem często wymaga szybkiego decydowania. Etap analizy jest oczywiście równie ważny, jednak w niektórych sytuacjach warto polegać po prostu na swojej biznesowej intuicji – która będzie rosła wraz z doświadczeniem. Jeśli tylko firma daje Ci na to przestrzeń, testuj rozwiązania zamiast zadręczać się obawami, co może pójść nie tak.
Początkujący menedżerowie miewają też tendencję do odwlekania nieprzyjemnych decyzji, takich jak np. zwolnienie pracownika, do którego mają zastrzeżenia. Jeśli mimo rozmów i dania drugiej czy trzeciej szansy w dalszym ciągu nie możesz na tej osobie polegać, to być może pora się rozstać.
- Nie bój się stawiać granic
Podejmowanie decyzji nierozerwalnie wiąże się też z umiejętnością odmawiania. Jako lider nie możesz dopuścić do sytuacji przeciążenia swoich pracowników czy dezorganizacji ich działań. Dlatego ustalaj jasne warunki współpracy z innymi zespołami, wymagaj przestrzegania standardów, które zapewniają komfort Twoim podwładnym, i ucz się asertywnie odmawiać.
| Jak sobie radzić ze spychologią w pracy?
- Twórz warunki sprzyjające kreatywności
Jeśli chcesz, by zarządzany przez Ciebie zespół mógł się wykazać, nie narzucaj mu gotowych rozwiązań. Bądź otwarty na pomysły podwładnych, którzy mogą wnieść świeżość do realizowanego projektu. Naucz się słuchać i doceniaj przejawy inicjatywy.
- Poznaj przepisy prawne
Właśnie zostałeś menedżerem? Objęłaś niedawno stanowisko kierownicze? Już wkrótce zasady zawierania umów, wystawiania faktur czy prawa pracujących matek będziesz znać na pamięć. Ale nie zapominaj o całej gamie innych sytuacji, które mogą Cię czekać: od zakupu licencji na oprogramowanie, przez konflikty w zespole będące pokłosiem niestosownych żartów, po zwolnienia grupowe. Dobry menedżer to człowiek orkiestra i nigdy nie wiadomo, czym dzień Cię zaskoczy.
| Top 10 stanowisk kierowniczych z najlepszymi zarobkami
Zastanów się zawczasu, czy… na pewno chcesz zostać menedżerem
Na koniec bonusowy punkt 11 – brzmi nieco przewrotnie, ale w gruncie rzeczy powinien poprzedzać refleksję o tym, jak być lepszym menedżerem. Wiele osób zaczyna bowiem od „jak”, a tak naprawdę nigdy nie zadało sobie pytań „po co chcę objąć to stanowisko?”, „czy to odpowiednia dla mnie ścieżka rozwoju?”. Podjęcie się funkcji menedżerskiej tylko ze względu na chęć zaspokojenia własnych ambicji może wywołać katastrofalne skutki. Nie każdy dobry fachowiec ma predyspozycje do zarządzania ludźmi, takie jak np. odporność na stres czy asertywność. Jeśli nie chcesz zarządzać, ale zależy Ci na rozwijaniu kariery, zawsze możesz wybrać ścieżkę ekspercką i doskonalić się w niszowych zagadnieniach ze swojej branży.
A co, jeżeli pochopnie przyjąłeś awans na menedżera, ale odkryłeś, że kiepsko się czujesz w tej roli? Cóż, czasem lepiej zdecydować się na zmianę, niż brnąć drogą, która nie przynosi Ci satysfakcji. Daj sobie czas do namysłu, ale jeśli utwierdzisz się w swoim przekonaniu, pamiętaj, że zrobienie kroku pozornie wstecz nie jest żadną ujmą na honorze.
| Praca poniżej kwalifikacji – problem czy okazja?
Źródło:
Pawlikowska-Olszta M., Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi, 2015.