Porady Kariera i rozwój 10 oznak, że zasiedziałeś się w pracy
09.01.2019 | 3 min czytania

10 oznak, że zasiedziałeś się w pracy

09.01.2019 | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Po czym poznać, że czas zmienić pracę
  2. Co wpływa na motywację pracowników
  3. Dlaczego warto zwracać uwagę na swoje emocje

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio cieszyła Cię perspektywa kolejnego dnia spędzonego w pracy? Myśl o obowiązkach i atmosferze w firmie wywołuje u Ciebie nieprzyjemny skurcz żołądka, a szef po raz kolejny odmówił Ci podwyżki? Warto poważnie podchodzić do przykrych odczuć i doświadczeń. Zastanów się, jak je zredukować. Czasami jedyną skuteczną metodą jest… znalezienie nowej pracy.    

O tym, że już najwyższy czas na zmiany, mogą świadczyć słowa, które wypowiadasz bardzo często,  na przykład:

1. „O nie! Jutro poniedziałek…”

Czas słodkiego lenistwa i nicnierobienia często wydaje się zbyt krótki. Kiedy lubisz swoje obowiązki, możesz odczuwać tęsknotę za minionym weekendem, ale dostrzegasz też pozytywne aspekty pracy i nie czujesz znużenia na samą myśl o zadaniach. Warto uważnie przyglądać się swoim emocjom i analizować je, szczególnie w niedzielne popołudnia i wieczory. Jeśli za każdym razem powrót do firmowej rzeczywistości postrzegasz jako coś skrajnie trudnego i nieprzyjemnego, to warto rozważyć zmiany w życiu zawodowym.    

2. „Ale mi się nie chce!”

Zniechęcenie może być naturalnym stanem i wynikać np. z przemęczenia. Jeśli jednak stale zmuszasz się do wykonywania obowiązków, powinno Cię to zaalarmować. Warto dotrzeć do źródła tych emocji i zastanowić się, z czego wynikają: z niechęci wobec przełożonych, z braku możliwości rozwoju, z poczucia monotonii? Możesz wybrać dwie drogi: trwać w dotychczasowej sytuacji lub pokonać lęk i zmienić swoje życie na lepsze, znajdując nową pracę, ucząc się nowego zawodu itd.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

3. „Kiedy wreszcie będzie 16.00?”

Masz wrażenie, że Twoje biuro to miejsce, w którym działają tajemnicze siły spowalniające ruch wskazówek zegara? Być może rozwiązanie tej zagadki jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Czas, który płynie nieznośnie wolno, w rzeczywistości płynie całkiem zwyczajnie, ale Ty odczuwasz to inaczej, bo… jesteś znudzony brakiem ciekawych wyzwań.   

4. „Nie muszę myśleć, kiedy pracuję, bo znam swoje obowiązki na pamięć.”

Rutyna – dla jednych silnie związana z poczuciem bezpieczeństwa, a dla innych destrukcyjna. Jeśli należysz do osób, które lubią przewidywalność i powtarzalność, wykonywanie tych samych zadań przez dłuższy czas może być czymś naturalnym i przyjemnym. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy oczekujesz częstych zmian i różnych wyzwań. W takiej sytuacji warto znaleźć pracę zgodną z Twoimi predyspozycjami.

Rutyna w pracy. Przyjaciel czy wróg?

5. „Byle dotrwać do pierwszego…”

Wynagrodzenie to jedyny czynnik, który motywuje Cię do wysiłku? Nie lubisz swoich współpracowników, obowiązki Cię nudzą i brakuje Ci motywacji do rozwoju? Warto zastanowić się, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu zawodowym i w jaki sposób możesz to osiągnąć. Mając taką wiedzę, będziesz mógł wyruszyć na poszukiwania wymarzonej pracy.

6. „Nudna, kiepsko płatna i bez perspektyw, ale stała – moja praca nie jest zła.”

Dobrze, jeśli uważasz swoją pracę za adekwatną do oczekiwań, a nie za odrobinę lepszą niż np. bezrobocie. Czasami warto porzucić dobrze płatny etat dla freelancingu lub przenieść się do firmy, w której można liczyć na ciekawe perspektywy - nawet jeśli będziesz musiał dłużej dojeżdżać do firmy lub zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Być może taka zmiana pozwoli Ci czerpać radość z wykonywania obowiązków.

7 nawyków, które pozwalają czerpać satysfakcję z pracy

7. „Nie mam ochoty rozmawiać z tymi ludźmi.”

Sygnałem świadczącym o tym, że warto zmienić pracę, jest także niechęć do osób, z którymi spędzasz znaczną część dnia. Odejdź, jeśli - mimo wysiłku i dobrej woli - nie potrafisz porozumieć się z przełożonym lub nie czujesz się komfortowo w atmosferze bezwzględnej rywalizacji.  

Jak poskromić toksycznych współpracowników

8. „Nie pamiętam, kiedy ostatnio spotkałem się z przyjaciółmi.”

Zmiany są wskazane także wtedy, gdy aktywność zawodowa pochłania Cię do tego stopnia, że zaniedbujesz pozostałe sfery życia. Nie musisz szukać nowego miejsca zatrudnienia lub zawodu. Być może wystarczy, że staniesz się bardziej asertywny i zaczniesz przyjmować tyle zadań, ile możesz wykonać bez szkody dla życia rodzinnego, towarzyskiego itd.

9. „Kolejny wniosek o podwyżkę – odrzucony…”

Szef nie przyznaje Ci podwyżki, chociaż przedstawiasz konkretne argumenty, takie jak sukcesy zawodowe i wysoka efektywność? Jeśli rozwijasz się i wychodzisz z inicjatywą, a mimo to nie jesteś zauważany i doceniany, możesz poszukać okazji do rozwoju w innym miejscu.

10. „Szef krzyczy na pracowników? Mnie to już nie rusza – przyzwyczaiłem się.”

Wybuchy złości i manipulacje stosowane przez kierownika przestały robić na Tobie wrażenie? Nie warto adaptować się do niekorzystnych warunków. Lepiej znaleźć takie, które będą sprzyjać rozwojowi.  

Oceń artykuł