Porady Kariera i rozwój 10 książek polecanych przez ludzi sukcesu
31.01.2019  | 5 min czytania

10 książek polecanych przez ludzi sukcesu

31.01.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Motywują, inspirują, poszerzają horyzonty – książki mogą odmienić Twoje nastawienie do pracy, planowania i rozwoju zawodowego. Warto sięgać po pozycje, w których znajdziesz praktyczne rozwiązania, przeczytasz o ważnych zjawiskach społecznych i psychologicznych, a także uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Sprawdź, co czytają m.in. Mark Zuckerberg, Warren Buffet i Elon Musk.  

Ludzie sukcesu mają świadomość, że warto sięgać do wartościowych źródeł informacji i wiedzy. Swoją mądrość czerpią nie tylko z doświadczenia, ale również z inspirujących książek.

W filmie zamieszczonym w serwisie YouTube Bill Gates wymienia tytuły, takie jak:

  • Educated, Tara Westover

Wychowywana w mormońskiej rodzinie Tara Westover  po raz pierwszy przekroczyła próg placówki edukacyjnej, gdy miała 17 lat. Wcześniej samodzielnie opanowała matematykę i gramatykę w stopniu wystarczającym do rozpoczęcia nauki w Brigham Young University. Potrzeba rozwoju doprowadziła ją do Harvardu i Cambridge.  

  • 21 Lessons for the 21 Century (tłum. 21 lekcji na XXI wiek), Yuval Noah Harari

Biotechnologia, sztuczna inteligencja, fake newsy – to przykładowe zagadnienia, które wpływają na naszą teraźniejszość. Historyk Noah Harari zadaje wnikliwe pytania i udziela błyskotliwych odpowiedzi, objaśniając różne zjawiska społeczne.

  • Bad Blood. Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup, John Carreyrou

Autor przybliża historie start-upów, opisując doświadczenia charyzmatycznej Elizabeth Holmes, która zapoczątkowała takie projekty jak Theranos i Silicon Valley. Sukces tych przedsięwzięć uczynił z Holmes miliarderkę, ale na krótko... Intratne biznesy okazały się oszustwem.  

  • Army of None, Paul Scharre

Co się stanie, jeśli pozwolimy maszynom decydować o ludzkim życiu i śmierci? Co może się wydarzyć, jeśli inteligentny robot, będący jednocześnie bronią, dostanie się w ręce wroga? O szansach i zagrożeniach związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - na wojnie i nie tylko - opowiada ekspert Pentagonu ds. obrony.

W jednym z artykułów zamieszczonych na Time.com pojawiła się informacja, że Jeff Bezos chętnie sięga po książkę:  

  • The Remains of the Day (tłum. Okruchy dnia), Kazuo Ishiguro

Powieść autorstwa laureata literackiej Nagrody Nobla jest historią o utraconym czasie. Stevens, kamerdyner, który przez lata służył w jednym domu, po śmierci lorda Darlingtona, chlebodawcy, zorientował się, że stawiając obowiązki ponad wszystkim, stracił szansę na osobiste szczęście.  

Jak podaje Time.com, Mark Zuckerberg poleca pozycję:

  • The New Jim Crow, Michelle Alexander

Autorka,  która jest jednocześnie ekspertem w zakresie prawa, wskazuje, w jaki sposób przepisy stały się narzędziem dyskryminacji rasowej. Alexander nie poprzestaje na analizie faktów, ale proponuje również środki zaradcze, dzięki którym członkowie społeczeństwa mogliby otrzymać równe szanse – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry itd.

Według Business Insider Zuckerberg rekomenduje także książkę:

  • Portfolios of the Poor, Daryl Collins, Jonathan Morduch, Stuart Rutherford, Orlanda Ruthven

Czy można przeżyć za 2 dolary dziennie? Z takim pytaniem mierzy się więcej niż miliard ludzi na świecie. Autorzy przeprowadzili wywiady z osobami, które żyją w skrajnej biedzie. Opowieści zawarte w Portfolios of the poor szokują i poszerzają perspektywę.  

Jak donosi Business Insider, Warren Buffet poleca napisaną przez wnikliwego obserwatora:

  • Business Adventures (tłum. Przygody przedsiębiorców) John Brooks

Katastrofa finansowa Forda, zaskakująco szybki rozwój Xeroxa, skandal w General Electric – co łączy te sprawy? Przyglądając się im z bliska, można odkryć, że jedna sytuacja może nie tylko przynieść przedsiębiorstwu rozgłos, ale również ukształtować jego wizerunek. Warto uczyć się na cudzych błędach i powielać korzystne rozwiązania.

Jak podaje Business Insider, Elon Musk wysoko ceni książkę:

  • Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies (tłum. Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia), Nick Bostrom

Czy sztuczna inteligencja położy kres gatunkowi ludzkiemu? Bostrom podjął próbę przewidzenia, dokąd może doprowadzić nas rozwój technologiczny i robotyzacja. Wnioski, do których doszedł, są fascynujące, a zarazem nieco przerażające.

Według Tima Cooka, którego opinia również znajduje się w artykule, warto sięgnąć po:

  • Competing Against Time, George Stalk JR., Thomas M. Hout

Opisując działalność firm, takich jak Toyota, Honda czy Wal-Mart, autorzy wykazują, że dzięki skróceniu czasu produkcji, sprzedaży i dystrybucji, przedsiębiorstwo staje się bardziej konkurencyjne i osiąga sukcesy. Stalk i Hout dowodzą, że umiejętne wykorzystanie czasu może okazać się czynnikiem pozwalającym uzyskać przewagę na rynku.  

7 porad, jak zorganizować swój dzień

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł