Porady Kariera i rozwój 10 czynników, które motywują Cię do pracy
23.05.2017

10 czynników, które motywują Cię do pracy

23.05.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Motywacje zawodowe wpływają na sposób, w jaki pracujesz. Pośrednio decydują także o Twoich osiągnięciach, dlatego rekruterzy często pytają o nie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Rozpoznanie tego, co napędza Cię do działania, może sprawić, że zaczniesz szybciej wspinać się po szczeblach kariery.

Co motywuje do pracy?

1. Prestiż

Zajmowanie prestiżowego stanowiska, nawet jeśli wymaga od Ciebie dużo zaangażowania i energii, jest nagradzające. Dla wielu to najsilniejsza motywacja do pracy. Wysoki status społeczny, szacunek otoczenia – może na nie liczyć np. prawnik, lekarz czy prezes dużej korporacji.

2. Osiągnięcia i uznanie

Do działania pobudza również osiąganie ambitnych celów, które wywołują uznanie otoczenia. Jesteś zauważany i doceniany przez pracodawcę, współpracowników, rodzinę, znajomych itd., kiedy zostajesz pracownikiem roku albo wygrywasz prestiżowy konkurs.

3. Pieniądze

Jako czynnik motywujący do pracy świetnie sprawdzają się pieniądze – im większe, tym skuteczniej działają. Wpłynięcie przelewu na konto cieszy, nawet jeśli musiałeś ciężko i systematycznie pracować, aby go otrzymać.

4. Niezależność

Otrzymywanie wynagrodzenia za pracę sprawia, że stajesz się niezależny finansowo i możesz robić ze swoimi dochodami, co zechcesz. Opłacenie rachunków, wyjazd na weekend do SPA, rozwijanie pasji – nie musisz prosić nikogo o pieniądze, aby zaspokajać swoje potrzeby.

5. Rozwój osobisty

Życie zawodowe, szczególnie jeśli jest wymagające, zachęca do pracy nad sobą. Musisz uczyć się systematyczności, obowiązkowości, asertywności czy skutecznej komunikacji. Wyzwania, przed jakimi stajesz, zmuszają Cię do radzenia sobie w nowych sytuacjach.

6. Rozwój zawodowy

Wyjeżdżasz na szkolenia, kończysz studia podyplomowe, zdobywasz nowe, cenne umiejętności i doświadczenia. Dzięki temu Twoja wartość w oczach potencjalnych pracodawców wzrasta i w przyszłości będziesz mógł wynegocjować korzystne warunki zatrudnienia.  

7. Rodzina

Do pracy motywuje również posiadanie rodziny i chęć zaspokojenia potrzeb osób, które do niej należą. Rodzinny wyjazd na wymarzone wakacje, większy samochód, nowy dom czy bieżące wydatki – praca dla wspólnego dobra może sprawiać przyjemność.  

8. Równowaga między życiem osobistym i zawodowym

Powrót do pracy po miłym weekendzie spędzonym w urokliwej, górskiej miejscowości może być przyjemny. Wypełnianie obowiązków, gdy jest się wypoczętym, szczęśliwym i spełnionym, wydaje się być mniej uciążliwe. Znalezienie „złotego środka” między pracą a wypoczynkiem odświeża i dodaje energii.

9. Dobre warunki pracy

Nowoczesne wyposażenie, ładne biuro, wysokie wynagrodzenie, premie, benefity, liczne możliwości rozwoju – te czynniki mogą sprawić, że zaczniesz z chęcią przychodzić do pracy, a Twoja efektywność wyraźnie wzrośnie.

10. Miła atmosfera

W pracy ważne są także relacje panujące pomiędzy członkami zespołu. Kreatywni, pracowici, uczciwi i sympatyczni koledzy mogą przyczynić się do tego, że wykonywanie obowiązków zawodowych zacznie sprawiać Ci większą niż dotychczas przyjemność.

Oceń artykuł