Porady Kariera i rozwój 10 czynników, które mogą motywować do pracy
09.08.2017

10 czynników, które mogą motywować do pracy

09.08.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Rozważając przyjęcie oferty zatrudnienia, warto uwzględnić różne czynniki i zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne. Dysponując taką wiedzą, możesz skorzystać z propozycji, która będzie najkorzystniejsza.  

Pytanie o motywację często pojawia się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Zanim spotkasz się z rekruterem, określ, co sprawia, że zyskujesz chęć do działania.

1. Dobra atmosfera

Pobyt w miejscu pracy wiąże się nie tylko z wykonywaniem obowiązków i zarabianiem pieniędzy. Codzienne przychodzenie to firmy to okazja do zawierania i podtrzymywania kontaktów społecznych, które są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania.

2. Atrakcyjne cele

Trudno o chęć do pracy, jeśli nie dostrzegasz sensu w tym, co robisz. Realizując cele, które uważasz za ważne i wartościowe, zyskujesz siłę do działania. Stajesz się również bardziej kreatywny i odczuwasz satysfakcję ze zrealizowanego projektu czy podjętego przedsięwzięcia.

3. Sukcesy

Wygrana lub zajęcie wysokiego miejsca w konkursie branżowym, tytuł pracownika miesiąca, premia za szczególne osiągnięcia lub inne wyrazy uznania ze strony przełożonych – jeśli osiągasz sukcesy, a pracodawca to dostrzega, masz ochotę działać jeszcze dynamiczniej.

4. Pozytywne nastawienie do pracy

Trudno z zaangażowaniem wykonywać obowiązki, jeśli nie lubisz swojej pracy i przeszkadza Ci np. monotonia. Łatwiej dbać o rozwój, gdy pracuje się z przyjemnością.

5. Finanse i prestiż

Pozycja społeczna i korzyści materialne, wynikające z zajmowania określonego stanowiska, też mogą motywować do wykonywania obowiązków. Wysokie wynagrodzenie to istotna kwestia, ale jeśli mimo to nie lubisz swojej pracy, możesz doświadczyć wypalenia zawodowego.

6. Niezależność finansowa

W pracy liczy się nie tylko satysfakcja ze zrealizowanych zadań. Dzięki pensji adekwatnej do Twoich potrzeb, możesz osiągnąć stabilizację finansową. Gdy się ją posiada, łatwiej jest znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem.  

7. Świadczenia pozafinansowe

Szeroka oferta świadczeń pozafinansowych to ważny czynnik motywujący. Możesz liczyć na dodatkowe korzyści, takie jak elastyczny czas pracy, dłuższy urlop, darmowe bilety na ciekawe wydarzenia kulturalne w Twoim mieście itd.

8. Możliwości rozwoju

Dzięki wykonywaniu określonej pracy, możesz zdobywać nowe kompetencje twarde i miękkie. Uczenie się przez całe życie to najważniejszy warunek rozwoju. Studia podyplomowe, kursy i szkolenia, na jakie wysyła Cię pracodawca, pozwalają stawać się coraz lepszym fachowcem i mogą dawać satysfakcję oraz poczucie spełnienia.

9. Równowaga pomiędzy życiem osobistym i zawodowym

Praca jest ważną sferą życia, ale nie powinna całkowicie go wypełniać. Regenerowaniu sił sprzyja znalezienie złotego środka pomiędzy obowiązkami zawodowymi a sprawami osobistymi i przyjemnościami.

10. Stabilność zatrudnienia

Zawarcie umowy o pracę może dawać Ci poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że Twoje prawa są chronione.

Oceń artykuł