Porady z kategorii Kariera i rozwój
03.12.2019 |  5 min

Dlaczego warto poszukać pracy jeszcze przed nowym rokiem?

„W styczniu zacznę szukać pracy” – czy Ty też odkładasz realizację planów na kolejny rok? Być może warto przełamać wewnętrzne opory i znaleźć nowe miejsce zatrudnienia w listopadzie lub grudniu? Końcówka jesieni i początek zimy to czas, kiedy na rynku pracy panuje nieco mniejsza konkurencja, co sprzyja skutecznym negocjacjom.  

02.12.2019 |  5 min

Elevator pitch, czyli jak przyciągnąć uwagę krótką przemową

Elevator pitch to krótka, trwająca około 30 sekund prezentacja, której celem jest wzbudzenie u rozmówcy zainteresowania sobą lub oferowanymi przez siebie produktami bądź usługami. Aby angażująco i ciekawie opowiedzieć o tych kwestiach, i to w tak krótkim czasie, należy wykazać się inwencją i polotem.

22.11.2019 |  5 min

Awanse Polaków – oczekiwania a rzeczywistość

Im młodszy pracownik, tym większa potrzeba awansu. Okazuje się jednak, że droga do sukcesu bywa kręta i nie zawsze udaje się zrealizować pragnienie objęcia wyższego stanowiska. Część pracowników widzi rozwiązanie takiej sytuacji na przykład w zmianie pracodawcy. Na taki krok jest gotowa ponad jedna trzecia zatrudnionych w wieku 25-39 lat. 

15.11.2019 |  5 min

Podcasty, których warto słuchać, gdy chcesz rozwijać karierę

Studia, książki, networking, mentoring – to przykładowe narzędzia, z których warto korzystać, gdy chcesz, by Twoja kariera nabrała tempa. Na popularności zyskują także podcasty, czyli filmy lub pliki audio, które są dostępne w Internecie i stanowią bogate źródło wiedzy na konkretne tematy. Możesz ich słuchać, gdy sprzątasz, spacerujesz albo prowadzisz samochód. 

Więcej porad
31.10.2019 |  7 min

Poznaj bliżej branżę marketingu

„Jedyna stała czynność podczas doby marketingowca to wypicie porannej kawy lub herbaty” - o pełnej wyzwań pracy opowiada Antonina Grzelak, marketing manager w firmie notiOne.

25.10.2019 |  5 min

Jak wychodzić ze strefy komfortu i ciągle się rozwijać?

Odkrywanie tego, co nowe, intryguje, dodaje energii, inspiruje. Z drugiej strony nie jest łatwo opuszczać to, co znane i oswojone, by rzucić się na głęboką wodę. Próbowanie nowych rzeczy przychodzi łatwiej, kiedy uwzględniamy je w swoich planach. Motywacja do pokonywania własnych barier staje się silniejsza również wtedy, kiedy wyraźnie dostrzegamy potencjalne korzyści, na przykład prestiż, wyższe zarobki czy możliwość wykonywania ciekawych zadań.  

25.10.2019 |  5 min

5 sposobów doceniania, których chcemy w pracy

Podziękowania, pochwały, premia – to zaledwie kilka spośród całej palety miłych gestów, jakie szef może wykonać wobec nas. Najbardziej cieszy jednak atrakcyjne wynagrodzenie, na którym zależy pracownikom w każdym wieku. Lubimy również obejmować wyższe stanowiska. Tak wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. 

25.10.2019 |  5 min

10 zachowań i postaw, które sprzyjają awansowi

Propozycja awansu zwykle stanowi wynik połączenia naszego zaangażowania, inicjatywy, osiągnięć i umiejętności budowania relacji. Warto jednak koncentrować się nie tylko na celu, jakim jest objęcie wyższego stanowiska. Ważne, żebyśmy czerpali przyjemność i satysfakcję z tego, co robimy. Jeśli osiągniemy taki stan, awans stanie się miłym dodatkiem do codziennych zawodowych radości. 


Pozostałe porady
25.10.2019 |  5 min

Jak chcą pracować i awansować przedstawiciele pokolenia Z?

Mają 18-24 lata, w pracy liczy się dla nich przede wszystkim wynagrodzenie, a kariera zawodowa stanowi jeden z kluczowych aspektów życia. Znaczna część młodych ludzi jest skłonna dbać o sprawy zawodowe kosztem sfery prywatnej. Taki obraz przedstawicieli pokolenia Z wyłania się z raportu Pracuj.pl.

22.10.2019 |  5 min

Jak rozpoznać swoje umiejętności?

Chciałbyś czuć się w pracy jak ryba w wodzie? Przede wszystkim odkryj swoje talenty i bądź świadomy swoich predyspozycji. Aby rozpoznać swoje umiejętności, warto angażować się w różnorodne zadania, zadawać pytania doświadczonym pracownikom, a później… pójść za głosem serca.   Kompetencje miękkie – ważne w każdym zawodzie Część z nich posiadamy naturalnie, inne musimy z trudem

22.10.2019 |  3 min

10 błędów, przez które nie awansujesz

Bezwzględna rywalizacja, brak zaangażowania w bieżące zadania czy psucie atmosfery w zespole – to przykładowe zachowania, które mogą zamknąć Ci drogę do awansu. Aby piąć się po szczeblach kariery, warto zrozumieć, że współpraca, szacunek i dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy przynoszą zdecydowanie lepsze efekty niż koncentrowanie się wyłącznie na realizacji własnych aspiracji. 

22.10.2019 |  4 min

Zawody w IT dla osób o niewielkich umiejętnościach technicznych

W branży IT występuje duże zapotrzebowanie na programistów, administratorów systemów czy inżynierów systemowych. Firmy informatyczne i technologiczne są jednak na tyle różnorodne, że znajduje się w nich miejsce także dla psychologów, filologów czy fachowców z dziedziny marketingu. Od kandydatów oczekuje się nie tylko konkretnych umiejętności twardych. Liczą się też kompetencje miękkie, a zwłaszcza otwartość na wiedzę, komunikatywność i zdolność współpracy.


22.10.2019 |  5 min

Jak znaleźć pracę po kursie programowania?

Certyfikat potwierdzający ukończenie kursu programowania nie zapewni nam dobrej pracy – szkolenie to zaledwie początek programistycznej przygody. Pracodawcy oceniają kandydatów przede wszystkim przez pryzmat zrealizowanych projektów. Przykładają wagę również do kompetencji miękkich, które pomagają porozumiewać się ze współpracownikami i klientami, a dzięki temu usprawniają pracę i poprawiają efektywność. 

16.10.2019 |  6 min

Pokolenia X, Y, Z w pracy – co je łączy, a co dzieli?

Mimo różnicy wieku i doświadczenia przedstawiciele pokoleń X, Y i Z mają wiele wspólnych potrzeb. Najważniejszą z nich jest chęć otrzymywania godziwego wynagrodzenia. Pracownicy oczekują także przyjaznej atmosfery w miejscu pracy. Tak wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl „Generacja dobrej kariery. Pokolenia o pracy w Polsce”.  

04.10.2019 |  6 min

Jak przygotować się do rozmowy o awansie?

Konkretne argumenty, umiejętność negocjacji i zdrowe poczucie własnej wartości – dzięki nim masz szansę otrzymać awans i mierzyć się ambitnymi wyzwaniami zawodowymi. Efekt rozmowy z szefem zależy też od Twoich kompetencji społecznych, czyli kultury osobistej oraz umiejętności słuchania i formułowania jasnych komunikatów.   

04.10.2019 |  6 min

10 argumentów, którymi nie warto uzasadniać prośby o podwyżkę

Nie ma nic złego w tym, że zależy nam na atrakcyjnych zarobkach. Ważne jednak, żeby wypracować sobie podwyżkę. Wyniki, dodatkowe zadania, nowe kwalifikacje – to one mogą zapewnić nam bardziej satysfakcjonującą pensję, a nie roszczenia i pretensje. Ważne jest nie tylko co, ale również jak mówimy podczas spotkania z szefem. Brak kultury osobistej z pewnością nie pomoże w negocjacjach.