Porady z kategorii Kariera i rozwój
21.01.2020 |  6 min

Co może się wydarzyć na rynku pracy w 2020 roku?

Według prognoz analityków bankowych rok 2020 ma być początkiem czteroletniego okresu, kiedy to rynek pracy będzie przechodzić do fazy stabilizacji. Do największych wyzwań, jakie czekają na pracodawców, z pewnością będą należeć: efektywna rekrutacja oraz rotacja pracowników

21.01.2020 |  5 min

Kandydatko, nie bój się mówić o swoich mocnych stronach

Płeć nie jest czynnikiem, który przesądza o tym, czy zdobędziesz wymarzoną pracę. Kluczowe znaczenie mają kompetencje twarde i miękkie wymagane w zawodzie, który wykonujesz. Mocne strony kobiet to między innymi empatia i zdolności organizacyjne. Są to umiejętności potrzebne niemal w każdej profesji, dlatego warto nauczyć się o nich mówić. 

10.01.2020 |  5 min

5 nawyków, które warto porzucić w nowym roku

O nowym roku lubimy myśleć jak o nowym początku. Odkrywamy w sobie motywację i chęć, by dokonać w swoim życiu zmian na lepsze. Dotyczy to także sfery zawodowej. Co zrobić, by stare przyzwyczajenia nie popsuły nam szyków? Przede wszystkim rozprawmy się z prokrastynacją, szukajmy sposobów, żeby radzić sobie ze stresem i ćwiczmy kontrolowanie emocji.

10.01.2020 |  6 min

Praca okiem handlowca: Nie wystarczy „mieć gadane”

„Nie ma nic gorszego niż zniechęcenie” - o pracy handlowca, jego kompetencjach, wyzwaniach i możliwościach rozwoju rozmawiamy z Krzysztofem Gregorczukiem z firmy LUCKYYOU. 

Więcej porad
03.01.2020 |  6 min

Syndrom oszusta blokuje Twoją karierę? Sprawdź, jak sobie z nim radzić

Syndrom oszusta (z ang. impostor syndrome) – tym mianem określa się zjawisko psychologiczne powodujące brak wiary we własne możliwości, osiągnięcia i kompetencje. Dotyka on wiele osób, w tym – co zadziwiające – odnoszących ogromne sukcesy prezesów międzynarodowych spółek, hollywoodzkich aktorów i innych ludzi, którzy mają na swoim koncie imponujące wyczyny. 

02.01.2020 |  7 min

Jakie postanowienia noworoczne warto zrealizować?

• Określ realne cele, znajdź motywację, zadbaj o odpoczynek • Zastanów się, czy jesteś gotowy na reorganizację swojego życia • Bądź konsekwentny i pamiętaj o systematyczności Zamiast mówić, że w nowym roku opanujesz język obcy, stwórz harmonogram nauki. Jeśli chcesz zmienić pracę, wykonaj pierwszy krok i napisz lub zaktualizuj CV. Planowanie i podejmowanie konkretnych działań

23.12.2019 |  5 min

Jak dobrze opracować listę zadań i poprawić efektywność w pracy?

Planowanie i organizowanie czasu pomaga radzić sobie z natłokiem obowiązków. Lista zadań to narzędzie, dzięki któremu nie trzeba zastanawiać się, jaki jest kolejny etap prac nad ważnym projektem albo jakie dokumenty zabrać na spotkanie z szefem. Przygotowując listę, dobrze jest pamiętać o podstawowych zasadach, na przykład o zachowaniu prostej formy i analizie własnych potrzeb i

20.12.2019 |  4 min

7 kwestii zawodowych ważnych dla przedstawicieli pokoleń X, Y, Z

To, jak wygląda rynek pracy, zależy w znacznej mierze od osób, które poszukują na nim swojego miejsca. Pracownicy, niezależnie od wieku, cenią sobie wysokie zarobki oraz inne formy gratyfikacji, na przykład podwyżkę i awans. Pokolenie Z świetnie odnajduje się w zmieniających się realiach, pokolenie Y pracuje między innymi po to, by regularnie otrzymywać podwyżki, a pokolenie X ceni sobie work-life balance. Świadomość własnych oczekiwań pomaga w znalezieniu pracy, która będzie dla nas nie tylko rozwijająca, ale i satysfakcjonująca.  


Pozostałe porady
17.12.2019 |  6 min

Twórcze profesje - jak pracować, żeby się nie zniechęcić?

Szybkie tempo, konieczność wykazywania się inicjatywą i przedstawiania ciekawych projektów, nacisk na nieustanny rozwój – wszystko to może prowadzić do wypalenia. Wydaje się, że zjawisko burnout częściej przytrafia się przedstawicielom twórczych zawodów, np. dziennikarzom, grafikom czy artystom. Warto jednak mieć się na baczności, niezależnie od profesji. Odpoczynek, troska o zdrowie i work-life balance są fundamentami dobrego samopoczucia.  

12.12.2019 |  6 min

Szefowie – jakich lubimy, a na jakich narzekamy?

Od szefa oczekujemy przede wszystkim, żeby był właściwą osobą na właściwym miejscu. Profesjonalizm to jedna z najważniejszych cech idealnego pracodawcy. Jeśli jest naprawdę dobry w tym, co robi, może być autorytetem dla swoich podwładnych. Pod skrzydłami takiego przełożonego pracownik ma szansę się rozwinąć. Na drugim biegunie są zwierzchnicy, którzy mają nadmierne upodobanie do krytykowania, obrażania i krzyku. 

12.12.2019 |  5 min

Awans czy podwyżka – co cenią pracownicy z pokolenia X, Y i Z?

Nastawienie do awansu i podwyżki w nieznacznym stopniu zależy od wieku. Najbardziej pożądaną formą doceniania okazują się pieniądze, przekazywane w formie podwyżki lub premii. Pierwszą trójkę najważniejszych pracowniczych oczekiwań zamyka możliwość objęcia wyższego stanowiska. Okazuje się jednak, że wraz z wiekiem na znaczeniu zyskuje potrzeba stabilności.   

11.12.2019 |  5 min

Done is better than perfect. Jak skutecznie doprowadzać zadania do końca?

Czekanie na lepszą okazję, niekończące się dopracowywanie szczegółów i chęć stworzenia czegoś doskonałego może sprawić, że zamiast osiągnąć spektakularny sukces… staniemy w miejscu. Działanie, nawet jeśli jest niedoskonałe, sprzyja nauce i gromadzeniu doświadczeń, dzięki czemu może przynieść nadspodziewanie dobre rezultaty. 


03.12.2019 |  5 min

Dlaczego warto poszukać pracy jeszcze przed nowym rokiem?

„W styczniu zacznę szukać pracy” – czy Ty też odkładasz realizację planów na kolejny rok? Być może warto przełamać wewnętrzne opory i znaleźć nowe miejsce zatrudnienia w listopadzie lub grudniu? Końcówka jesieni i początek zimy to czas, kiedy na rynku pracy panuje nieco mniejsza konkurencja, co sprzyja skutecznym negocjacjom.  

02.12.2019 |  5 min

Elevator pitch, czyli jak przyciągnąć uwagę krótką przemową

Elevator pitch to krótka, trwająca około 30 sekund prezentacja, której celem jest wzbudzenie u rozmówcy zainteresowania sobą lub oferowanymi przez siebie produktami bądź usługami. Aby angażująco i ciekawie opowiedzieć o tych kwestiach, i to w tak krótkim czasie, należy wykazać się inwencją i polotem.

22.11.2019 |  5 min

Awanse Polaków – oczekiwania a rzeczywistość

Im młodszy pracownik, tym większa potrzeba awansu. Okazuje się jednak, że droga do sukcesu bywa kręta i nie zawsze udaje się zrealizować pragnienie objęcia wyższego stanowiska. Część pracowników widzi rozwiązanie takiej sytuacji na przykład w zmianie pracodawcy. Na taki krok jest gotowa ponad jedna trzecia zatrudnionych w wieku 25-39 lat. 

15.11.2019 |  5 min

Podcasty, których warto słuchać, gdy chcesz rozwijać karierę

Studia, książki, networking, mentoring – to przykładowe narzędzia, z których warto korzystać, gdy chcesz, by Twoja kariera nabrała tempa. Na popularności zyskują także podcasty, czyli filmy lub pliki audio, które są dostępne w Internecie i stanowią bogate źródło wiedzy na konkretne tematy. Możesz ich słuchać, gdy sprzątasz, spacerujesz albo prowadzisz samochód.