Porady z kategorii Kariera i rozwój
27.03.2020 |  5 min

Jak wzmocnić siłę wizerunku online i dobrze wypaść w sieci?

Szukając pracy, sprawdzasz w sieci informacje o firmach. Odwróćmy na chwilę role – zastanów się, co zobaczy Twój przyszły pracodawca, kiedy wpisze do wyszukiwarki internetowej Twoje imię i nazwisko? Internet nie zapomina, dlatego i my nie zapominajmy o sile wizerunku online. Pomyśl tylko: zdjęcie na wizytówce, w mediach społecznościowych, na koncie w portalu rekrutacyjnym, czy

20.03.2020 |  6 min

Roboty w firmie? Sprawdź, co to oznacza dla pracowników

Roboty, które samodzielnie opracowują raporty i analizują wnioski o przyznanie kredytu to nie pieśń przyszłości. To coś, z czym mamy już do czynienia na co dzień, ale z czego nie zawsze zdajemy sobie jeszcze sprawę. Robotyzacja postępuje i z czasem maszyny będą towarzyszyć człowiekowi w pracy w coraz większym stopniu. Niektóre kompetencje i umiejętności interpersonalne są jednak niezastąpione.

11.03.2020 |  4 min

4 profesje dla ekstrawertyka

Ekstrawertykom dużo łatwiej jest odnaleźć się w zawodach, w których dużą rolę ogrywa kontakt z ludźmi. Osoby obdarzone tym typem osobowości są bardziej skłonne do aktywnego działania, komunikują się w sposób ekspresyjny i mają zdolność do wykonywania wielu zadań jednocześnie. Sprawdzą się więc choćby w takich profesjach, jak doradca klienta, pracownik działu HR, trener personalny czy animator kultury.

10.03.2020 |  5 min

Praca przyszłości to coś więcej niż technologie

Kompetencje cyfrowe – to do nich należy przyszłość, ale… znajomość technologii to za mało, żeby budować satysfakcjonujące relacje w zespole, ze współpracownikami czy klientami. W transformacji cyfrowej powinniśmy coraz bardziej skupiać się na człowieku – mówi w wywiadzie dla Pracuj.pl Katarzyna Nosalska z Platformy Przemysłu Przyszłości. Szybki rozwój technologii sprawia, że pracownicy muszą być bardzo

Więcej porad
03.03.2020 |  7 min

Od dyrektora sprzedaży do programistki

Zapotrzebowanie na specjalistów IT wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Szczególnie programiści mogą wybierać w ofertach pracy. Nauka kodowania to dobry sposób na zmianę zawodu.

27.02.2020 |  3 min

Krytyka przełożonego – jak sobie z nią poradzić?

Usłyszenie niemiłych słów na temat naszej pracy może skutecznie pogorszyć nasze samopoczucie. Krytykę przełożonego warto jednak potraktować jako okazję do rozwoju i poprawy jakości realizowanych przez nas projektów. Zbyt emocjonalne podejście do opinii pracodawcy czy kierownika może przyczynić się do obniżenia poczucia własnej wartości.

19.02.2020 |  5 min

Jak skutecznie delegować zadania?

Delegowanie zadań to jedna z kluczowych kompetencji na stanowisku kierowniczym. Firma, w której zadania są rozdzielane umiejętnie, lepiej funkcjonuje. Warto zadbać o ten aspekt i pamiętać, że przekazywanie pracownikom nowych zadań wymaga od menedżera przedstawienia konkretnych wskazówek i oczekiwań, analizy wyników pracy oraz udzielenia informacji zwrotnej.

09.02.2020 |  5 min

Charyzmę można wypracować! Poznaj sprawdzone metody

Na charyzmę składa się wiele czynników, ale w gruncie rzeczy ta cecha osobowości koncentruje się wokół trzech aspektów zachowania – obecności, mocy i życzliwości wobec siebie i innych. Nad każdym z nich można pracować, więc nawet osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie, jeśli mają w sobie wewnętrzną potrzebę zmiany, mogą przeistoczyć się w liderów pociągających za sobą tłumy.


Pozostałe porady
05.02.2020 |  5 min

Praca okiem web designera: zadania dla człowieka orkiestry

Warto spojrzeć na profesję web designera szerzej niż robią to inni. Dzięki temu można uzyskać przewagę nad konkurencją- o kulisach branży opowiada Jacek Plewa, właściciel firmy Studio JP.

31.01.2020 |  5 min

Przebojowość – atut czy przeszkoda na drodze do sukcesu?

Jak osiągnąć sukces? W obiegowej opinii jednym z warunków jest przebojowość. Tymczasem współczesny rynek pracy odczuwa coraz większe zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą bardziej skupieni na pracy i ludziach niż na promowaniu własnej osoby. Pewność siebie jest w cenie, ale w parze z nią powinny iść empatia i uważność na innych.

31.01.2020 |  5 min

Pierwszy dzień w nowej pracy? Checklista zapewni Ci spokój

Przed pierwszym dniem w nowej pracy warto stworzyć checklistę, aby uniknąć niepotrzebnej nerwowości i pośpiechu. To wydarzenie już samo w sobie jest wystarczająco stresujące, dlatego zróbmy sobie przysługę i zadbajmy o przygotowanie wcześniej garderoby, dokumentów, a nawet przekąsek i napojów. Właściwe zaplanowanie działań pomoże nam uniknąć spóźnienia i zapewni lepsze samopoczucie. 

24.01.2020 |  5 min

Czy wiesz jak skutecznie szukać pracy? Podpowiadamy!

Era wysyłania papierowego CV przeszła do lamusa. Portale z ogłoszeniami, agencje zatrudnienia, rekomendacje – to teraz trzy najpopularniejsze źródła pozyskiwania kandydatów wykorzystywane przez pracodawców. Dodatkowo, aby ułatwić potencjalnemu szefowi dotarcie do Ciebie, warto zająć się rozwijaniem relacji zawodowych i konsekwentnie budować swój personal branding. Zmiana pracy jest nieuchronna dla wielu z nas. Czasami jest wynikiem


21.01.2020 |  6 min

Co może się wydarzyć na rynku pracy w 2020 roku?

Według prognoz analityków bankowych rok 2020 ma być początkiem czteroletniego okresu, kiedy to rynek pracy będzie przechodzić do fazy stabilizacji. Do największych wyzwań, jakie czekają na pracodawców, z pewnością będą należeć: efektywna rekrutacja oraz rotacja pracowników

21.01.2020 |  5 min

Kandydatko, nie bój się mówić o swoich mocnych stronach

Płeć nie jest czynnikiem, który przesądza o tym, czy zdobędziesz wymarzoną pracę. Kluczowe znaczenie mają kompetencje twarde i miękkie wymagane w zawodzie, który wykonujesz. Mocne strony kobiet to między innymi empatia i zdolności organizacyjne. Są to umiejętności potrzebne niemal w każdej profesji, dlatego warto nauczyć się o nich mówić. 

10.01.2020 |  5 min

5 nawyków, które warto porzucić w nowym roku

O nowym roku lubimy myśleć jak o nowym początku. Odkrywamy w sobie motywację i chęć, by dokonać w swoim życiu zmian na lepsze. Dotyczy to także sfery zawodowej. Co zrobić, by stare przyzwyczajenia nie popsuły nam szyków? Przede wszystkim rozprawmy się z prokrastynacją, szukajmy sposobów, żeby radzić sobie ze stresem i ćwiczmy kontrolowanie emocji.

10.01.2020 |  6 min

Praca okiem handlowca: Nie wystarczy „mieć gadane”

„Nie ma nic gorszego niż zniechęcenie” - o pracy handlowca, jego kompetencjach, wyzwaniach i możliwościach rozwoju rozmawiamy z Krzysztofem Gregorczukiem z firmy LUCKYYOU.