J@k zadbać o bezpieczeństwo online

Autor wpisu
admin
Autor wpisu admin

iStock_000006874244XSmallPoszukiwanie pracy odbywa się teraz właściwie głównie online. To łatwiejszy, prostszy i szybszy sposób. Niestety również obarczony różnymi zagrożeniami, które mogą skończyć się kradzieżą tożsamości, danych osobowych .

 

 

Najczęstsze zagrożenia czyhające na osoby poszukujące pracy to:

 

  • phishing – ten rodzaj oszustw zmierza do wprowadzenia danej osoby w błąd i wyłudzenia wrażliwych danych osobowych lub finansowych, tj. numeru karty kredytowej, haseł, loginów, numerów PIN. Oszuści wysyłają najczęściej wiadomość e-mail mówiącą, aby się zalogować i potwierdzić swoje dane bankowe, dane do konta e-mail itd. Sprawcy potrafią tworzyć fałszywe maile, które do złudzenia przypominają oficjalne wiadomości od różnych organizacji i instytucji, takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe. Posługują się logiem organizacji, instytucji czy podmiotu oraz imitują styl i szatę graficzną jej korespondencji. Wiadomość zazwyczaj sugeruje, aby kliknąć na adres internetowy i wprowadzić swoje dane osobiste, zaś później następuje zainstalowanie na komputerze użytkownika złośliwego oprogramowania, dzięki któremu oszuści mogą przejąć tożsamość, opróżnić zawartość konta bankowego lub dokonywać innych czynności;
  • spoofing – polega na wysyłaniu osobom fałszywej oferty zatrudnienia lub pośredniczenia w tzw. przetwarzaniu płatności.

 

Jak się bronić?

  • Dokładnie analizuj oferty pracy – zarówno w ogłoszeniach online jak i tych przesyłanych na twoją skrzynkę e-mailową.
  • Nie rozpoczynaj kontaktu z rzekomym pracodawcą, który nie jest w stanie w pełni zaprezentować swojej firmy, charakteru jej działalności lub oferuje zatrudnienie bez rozmowy kwalifikacyjnej – nawet telefonicznej.
  • Nie podawaj w CV danych wrażliwych takich jak numer konta bankowego, dowodu tożsamości, karty kredytowej lub innych informacji poufnych.
  • Nie ściągaj podejrzanego oprogramowania „niezbędnego do przeprowadzenia procesu rekrutacji”.
  • Nie odpowiadaj na wiadomości SMS-owe informujące o ofercie pracy lub dalszych etapach rekrutacji, jeśli nie znasz nadawcy takich wiadomości.
  • Jeśli jakiś pracodawca lub ogłoszenie wzbudzi twoje podejrzenie – skontaktuj się z przedstawicielem Pracuj.pl z prośbą o weryfikację.

 

Oceń artykuł


Narzędzia