Jakie CV zapewni sukces w 2014 roku?

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 5/5 (1)
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści 5/5 (1)

Glowing lightbulb in the hand of a businesswomanKreatywnie, a jednocześnie konkretnie. Nowocześnie, ale w połączeniu z tradycyjną formą. Oryginalnie, ale z zachowaniem prostoty. Zaskakująco, ale nie żenująco. Poprawnie, co nie znaczy nudno. Podpowiadamy, jak odświeżyć w nowym roku swoje CV, by przykuło uwagę rekruterów.

Wysyłasz codziennie aplikacje, ale bez odzewu? Nie wiesz, w czym tkwi problem? Być może na swoje CV powinieneś spojrzeć bardziej obiektywnie, a najlepiej jeśli dasz je do przeczytania komuś znajomemu czy też znającemu dobrze zasady poprawnej polszczyzny. Zdaniem specjalistów ds. HR taka praktyka jest bardzo cenna. Często bowiem w dokumentach aplikacyjnych roi się od błędów językowych, stylistycznych, ortograficznych czy literówek.

Szczególnie pokolenie Y stawia teraz na kreatywne CV, ale zapominając przy tym o zachowaniu zasad poprawnej pisowni i popełniając podstawowe błędy gramatyczne – zauważa Sabina Dąbrowska-Olbryś, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Coś więcej niż dokument

CV w formie ulotki reklamowej, komiksu albo wideo. Treść wyrażona za pomocą ikon, znaków, obrazków. Nacisk na infografikę. Taka moda zagościła obecnie w podaniach aplikacyjnych. Coraz więcej osób traktuje swój życiorys jako ofertę niż jako dokument.

Taka kreatywność jest bardzo mile widziana, ale pod warunkiem, że poza ozdobnikami i luźnym stylem znajdą się też ważne informacje. Dla rekrutera liczy się przejrzystość, konkretne dane na temat tego, gdzie i kiedy ktoś pracował, co robił, jakie miał obowiązki i jakie zdobył doświadczenie. Tendencja do skracania CV niekoniecznie przynosi korzystne rezultaty – tłumaczy Sabina Dąbrowska-Olbryś. Jej zdaniem ciekawym pomysłem jest przygotowanie CV w tradycyjnej formie i zamieszczenie w nim odnośnika do swoich projektów, portfolio czy strony internetowej, na której będzie można zobaczyć graficzne rozwinięcie dokumentu np. jako komiksu.

Specjaliści ds. HR uczulają także na zbytnie szarżowanie z nowinkami technologicznymi. – Nie każdy rekruter ma możliwość na przykład korzystania z kodów QR i aplikacji mobilnych, pozwalających odczytywać życiorysy. Lepiej traktować to jako dodatek, coś extra oprócz standardowych rozwiązań – podkreśla Sabina Dąbrowska-Olbryś.

Trendy aplikacyjne

W jaki sposób można się wyróżnić z tłumu? Co, oprócz infografiki, jest teraz na topie?

 • własna strona internetowa – możemy na niej zamieścić więcej informacji niż w tradycyjnym CV, pokazać swoje pasje i umiejętności.
 • konta w portalach rekrutacyjnych (takie jak konto Mój Pracuj) – to jedne z tych miejsc w sieci, które łączą nas z potencjalnymi szefami. Warto wraz z nowym rokiem uaktualnić tutaj swoje dokumenty.
 • CV w formie filmu wideo – to ciekawy sposób zaprezentowania się wymarzonej firmie, jednak jeśli czujemy tremę przed kamerą, mamy problemy z dykcją i płynną, swobodną wypowiedzią – nie zmuszajmy się do takiej formy aplikacji.
 • media społecznościowe – są odwiedzane przez headhunterów, więc warto zadbać o profesjonalnie prowadzony profil. Nie tylko branżowe social media mogą być pomocne w poszukiwaniu pracy. Historię swojej kariery niektórzy przedstawiają również na portalach typu Facebook. Opisując wydarzenia czy projekty, w których bierzemy udział, dzieląc się zawodowymi sukcesami – możemy ściągnąć na siebie wzrok rekrutera.

Nic na siłę

Z obserwacji HR-owców Grupy Pracuj wynika, że kreatywne, nietypowe CV zdarzają się w różnych branżach. Można nimi zapunktować, aplikując na stanowiska wymagające inwencji i pomysłowości, typu specjalista ds. marketingu czy reklamy, specjalista ds. obsługi klienta czy programista aplikacji mobilnych, który swoje CV przedstawi np. w formie gry komputerowej lub podstrony internetowej. Równie dobrze infografika sprawdzi się w każdej innej kreatywnej dziedzinie. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, by o swoim doświadczeniu zawodowym opowiadać w filmiku wideo albo rysując komiks – odpuśćmy i nie kierujmy się wyłącznie trendami. – Czasem CV jest jedynie nieudolną kopią, powielaniem jakiegoś szablonu. Słaba jakość wykonania tylko pogrąża kandydata – przestrzega Sabina Dąbrowska-Olbryś.

5 zasad dobrego CV


 

Oceń artykuł


 • Monika Stępień

  5 sekund rekruter poświęca na zdjęcie kandydata, wiek, wykształcenie i ostatniego miejsce pracy.
  Prawda jest tak, że osoby atrakcyjne wizualnie mają lepsze wzięcie, niż brzydkie.
  Subiektywne doświadczenia*

Narzędzia