Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze?

Kategoria


Autor:
admin
Kategoria:

zdjęcie_13Jesteś handlowcem, wiesz więc, że pierwsze wrażenie i pierwszy kontakt jaki zbudujesz z klientem ma duże znaczenie. Dokładnie ta sama zasada obowiązuje podczas rozmowy rekrutacyjnej. Eksperci przypominają, że mowa ciała może pomóc lub… skutecznie zaprzepaścić marzenia kandydata o nowej pracy.

Potwierdzają to dane portalu careerbuilder.com. Pokazują one jednak, jak dużą rolę w procesie rekrutacji odgrywa umiejętność prezentacji i komunikacji niewerbalnej. W opinii rekruterów i szefów do największych błędów popełnianych przez kandydatów należą:

  • Brak kontaktu wzrokowego

  • Brak uśmiechu

  • Bawienie się długopisem lub wizytówką podczas rozmowy

  • Zła postawa kandydata

  • Wiercenie się na krześle

Co zatem zrobić, by od progu wzbudzić zaufanie, a nawet sympatię rekrutera? Warto pamiętać, że spotkanie rekrutacyjne jest w swoich charakterze bardzo podobne do każdego innego spotkania z potencjalnych kontrahentem. W tym przypadku nie sprzedajesz jednak produktu, ale usługę w postaci … swojej pracy.

Ubiór

Na rozmowie rekrutacyjnej doskonale sprawdza się stara prawa: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Dobrze dobrany strój to podstawa. Zadbaj, by ten, który wybierzesz na rozmowę o pracę podkreślał Twoje atuty: profesjonalizm i staranność. Postaraj się, by odpowiadał kulturze korporacyjnej firmy, do której aplikowałeś. Jeśli starasz się o posadę w banku – wybierz garnitur lub garsonkę w stonowanych kolorach (czerń, szarość, granat). Biorąc udział w rekrutacji w firmie o mniej formalnej atmosferze możesz wybierać z większej gamy kolorów lub strojów. Zawsze jednak pamiętaj o tym, że strój musi być przede wszystkim schludny.

Przywitanie

Ze swoich dotychczasowych zawodowych doświadczeń dobrze wiesz, że uśmiech skraca kilometry. To dzięki niemu budzisz zaufanie i sympatię wśród swoich klientów. Tak samo pomoże Ci podczas rozmowy o pracę. Od pierwszego przywitania pokaż swoją pogodę ducha oraz… silny uścisk dłoni. Jest on domeną osób pewnych siebie i zdecydowanych. Wzbudza zaufanie i szacunek. Zbyt słaby świadczy o niezdecydowaniu, stresie i nieśmiałości. A przecież na pewno nie są to cechy dobrego handlowca.

Kontakt wzrokowy

7 na 10 rekruterów przyznaje, że brak kontaktu wzrokowego jest błędem dyskwalifikującym kandydata na rozmowie o prace. Jego brak informuje o zdenerwowaniu. Sprawia również wrażenie, że ma się coś do ukrycia. Naturalny kontakt wzrokowy sygnalizuje bowiem rozmówcy otwartość i uczciwość, czyli cechy szczególnie poszukiwane osób zajmujących się sprzedażą.

Tempo wypowiedzi

Jak wyliczyli eksperci przeciętne tempo mowy człowieka to 120-180 słów na minutę. Osoby mówiące szybciej są zazwyczaj uznawane za bardziej kompetentne, niż wysławiający się wolniej (zazwyczaj uznawani za flegmatyków, ale też osoby spokojnie i wyważone). Niestety, rekruterzy zwracają uwagę, że specjaliści w obszarze sprzedaży, często mówią… zbyt szybko. Jest to bez wątpienia spowodowane tempem pracy w większości zespołów handlowych – rosnącymi targetami i wciąż zbyt małej ilości czas, który można przeznaczyć na kontakt z klientami. Pamiętaj więc, że żeby przejść do kolejnego etapu rekrutacji, rekruter musi Cię… zrozumieć.

Gestykulacja

Tu trzeba znaleźć złoty środek. Zbyt mocna gestykulacja, może odwrócić uwagę rekrutera od merytorycznej strony Twojej wypowiedzi. Zbyt sztywna postawa również zostanie odebrana jako nienaturalna. Na pewno należy unikać takich zachować jak mimowolna zabawa włosami, czy zabawy długopisem (robi to 1/3 kandydatów). Jako dobry handlowiec powinieneś skupić całą uwagę na swoim odbiorcy i jego potrzebach, w tym przypadku rekruterze.

Nie garb się

Postaraj się przyjąć jak najbardziej zrelaksowaną pozycję. Wyprostuj plecy, ręce i nogi ułóż naturalnie. Nie przesadź jednak w drugą stronę i nie rozsiadaj się na krześle – to na pewno nie wywoła dobrego, pierwszego wrażenia. Przyjmuj postawę otwartą. Podczas rozmowy ręce krzyżuje co piąty kandydat, a to wysyła rekruterowi sygnał o jego zamkniętej postawie.

Na koniec krótka ściąga dla wszystkich osób, które poszukują nowych wyzwań zawodowych w sektorze handlu i sprzedaży.

NIE

– Nie przychodź na rozmowę w luźnym, nieformalnym stroju

– Nie unikaj kontaktu wzrokowego z rekruterem

– Nie siedź zgarbiony podczas rozmowy

– Nie gestykuluj za dużo

– Nie siedź sztywno i bez ruchu przez cały czas

TAK

– Wybierz strój biznesowy i profesjonalny

– Utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy

– Uśmiechnij się

– Siedź prosto i naturalnie

– Gestykuluj tak, by nadać odpowiedni ton swojej wypowiedzi

Oceń artykuł


Narzędzia