Jak wybrać staż dla siebie?

Kategoria
Student

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 5/5 (3)
Kategoria: Student
Ocena treści 5/5 (3)

Po co iść na staż? Korzyści może być wiele, ale to od Ciebie zależy, jak potraktujesz to wydarzenie. Zanim wyślesz aplikację i weźmiesz udział w rekrutacji, zastanów się nad wyborem programu stażowego. Oferta jest szeroka, ale warto dopasować ją do swoich oczekiwań. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Staż to świetna okazja, aby rozwinąć praktyczne umiejętności, wdrożyć w życie wiedzę wyniesioną z uczelni i poznać bliżej biznes. To są ogólne korzyści, ale pomyśl, na czym dokładnie tobie zależy.

W wyborze stażu możemy kierować się różnymi czynnikami – profilem studiów, zainteresowaniami i pasjami albo trendami na rynku pracy. Dzięki stażom i praktykom mamy możliwość przekonać się, czy faktycznie pasujemy do wybranego zawodu. Ale to też okazja, żeby spróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym oraz zweryfikować swoje wyobrażenia o branży. Ważne, aby nasz wybór był indywidualnie dopasowany, przemyślany i zgodny z naszymi potrzebami.

Przyjdź na festiwal pracy JOBICON organizowany przez Pracuj.pl

Zanim ostatecznie wybierzesz firmę, do której wyślesz aplikację, odpowiedz sobie na te 5 pytań:

  1. Jaki jest twój cel, do czego dążysz, jakie są twoje plany zawodowe?
  2. Jak staż może ci pomóc w osiągnięciu wyznaczonego celu?
  3. Czy firma, do której chcesz aplikować, jest twoim wymarzonym pracodawcą? Czy zależy nam na marce? Czy większe znaczenie ma tutaj oferta stażowa, stanowisko, branża, zakres obowiązków?
  4. Czy chciałbyś zostać w tej firmie na dłużej? Jaki następny krok, po stażu, chciałbyś wykonać?
  5. Czy chcesz odbyć staż po to, aby sprawdzić się w wyuczonym zawodzie? A może to twoja wymarzona praca, ale zupełnie niewiązana z kierunkiem studiów?

Na stażu zarobisz więcej niż myślisz

Przeglądając oferty stażowe na pewno warto dowiedzieć się czegoś więcej o pracodawcach – o działalności, planach i perspektywach rozwoju, ale też misji, systemie wartości i kulturze organizacyjnej. Aktywność pracodawców w sieci, firmowe blogi, zakładka „Kariera”, publikacje branżowe, profile pracodawców w portalu Pracuj.pl – to podstawowe miejsca, w których możemy bliżej poznać poszczególne firmy. Nie do przeceniania są także bezpośrednie spotkania – podczas dni otwartych, targów pracy czy innych wydarzeń branżowych.

Czytając ogłoszenia, szukając ofert i robiąc „stażowy” research, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • Wymagania pracodawcy – czego firma oczekuje od potencjalnych stażystów, czy nasze kompetencje współgrają z tym, co jest kluczowe dla firmy, jak będzie wyglądać proces rekrutacji.
  • Kultura organizacyjna w firmie – jaki styl zarządzania i komunikacji obowiązuje w firmie, czy identyfikujemy się z wartościami firmy, czy bardziej zależy nam na pracy zespołowej czy indywidualnej itd.
  • Program stażowy – jaki jest jego cel i główne założenia, z jakich elementów się składa, co go wyróżnia na tyle innych programów, czym zdobywa przewagę nad konkurencją. Ważne, aby przed dokonaniem wyboru poznać odpowiedzi na pytania:

– jaki będzie zakres obowiązków stażysty?

– do jakich konkretnie zadań i projektów stażysta będzie angażowany?

– z jakich narzędzi będzie mógł korzystać?

– czy będzie miał przydzielonego opiekuna stażu?

– czy staż będzie odpłatny?

  • Własne oczekiwania – co zyskamy dzięki udziałowi akurat w tym wybranym programie stażowym, w czym nam to pomoże, jakie kompetencje rozwiniemy, czego się nauczymy, dlaczego warto wybrać właśnie tę ofertę stażową.
  • Możliwości rozwoju – jak udział w programie stażowym wpłynie na nasz rozwój zawodowy, dalsze decyzje i wybory.
  • Perspektywy – co po stażu; czy firma przewiduje możliwość zatrudnienia, czy będziemy mogli nadal współpracować?

Staż to ważne doświadczenie na początku drogi zawodowej. Może być dla nas cenną informacją zwrotną na temat tego, co rzeczywiście chcemy robić w życiu, w czym jesteśmy dobrzy i nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Warto szukać okazji, dzięki którym dowiemy się czegoś więcej o sobie i z większą łatwością będziemy stawiać kolejne kroki na rynku pracy.

Jeśli masz podobnie to weź udział w festiwalu pracy JOBICON!

A Wy czym się kierujecie przy wyborze stażu?

Oceń artykuł

Narzędzia