Porady Życie zawodowe Godziny nadliczbowe – sprawdź, kiedy możesz odmówić przyjścia do pracy
13.09.2018  | 4 min czytania

Godziny nadliczbowe – sprawdź, kiedy możesz odmówić przyjścia do pracy

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Masz zdiagnozowaną chorobę zawodową? A może opiekujesz się małym dzieckiem? Jeśli tak, pracodawca nie może zobligować Cię do pracy w godzinach nadliczbowych. Nie poniesiesz konsekwencji, gdy odmówisz wykonania polecenia służbowego.

Co należy się za pracę w nadgodzinach?

Pracownicy etatowi muszą wypełniać nakazy przełożonych. Polecenia nie mogą jednak być sprzeczne z prawem pracy. Masz obowiązek zostać „po godzinach” tylko wtedy, gdy:

  1. zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej;
  2. działania, jakie wykonujesz, mają na celu ochronę mienia lub środowiska;
  3. zachodzi konieczność usunięcia awarii;
  4. zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych wynika ze szczególnych potrzeb pracodawcy.   

Co Ci się należy za godziny nadliczbowe?

Nadgodziny – kiedy możesz odmówić?

Odmowa realizacji nakazu szefa nie zawsze pociąga za sobą konsekwencje. Nie musisz wypełniać polecenia przełożonego, jeśli:

  • Posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności

Osoby niepełnosprawne są objęte względnym zakazem pracy w nadgodzinach. Oznacza to, że mogą przekraczać normy czasu pracy, jeśli są zatrudnione przy pilnowaniu mienia lub posiadają zgodę lekarza na wykonywanie obowiązków w godzinach nadliczbowych. Pracownik z niepełnosprawnością ma prawo nie zgodzić się na dodatkowe godziny w pracy.

  • Jesteś w ciąży

W przypadku pracownic spodziewających się dziecka praca w godzinach ponadwymiarowych jest bezwzględnie zakazana. Nie możesz jej podjąć, nawet jeśli wyrażasz zgodę. Dla dobra własnego i dziecka warto korzystać ze specjalnej ochrony przysługującej w czasie ciąży. Pracując mniej, redukuje się ryzyko wystąpienia groźnych powikłań zdrowotnych.   

Ochrona pracownicy w ciąży – sprawdź, jakie masz prawa

  • Opiekujesz się dzieckiem w wieku do 4 lat

Jeśli jesteś rodzicem np. dwulatka, pracodawca musi uzyskać Twoją zgodę na pracę w dodatkowym wymiarze. Masz prawo odmówić, gdy szef nakaże Ci zostać po godzinach.  

  • Przekroczyłeś roczny limit nadgodzin

Możesz pracować więcej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Istnieje jednak roczny limit nadgodzin, którego nie można przekroczyć. Odmów, jeśli pracodawca nakazuje, żebyś został w pracy dłużej, mimo że w ciągu roku kalendarzowego pracowałeś o 416 godzin więcej niż wynikało to z Twojego harmonogramu.  

  • Stwierdzono u Ciebie chorobę zawodową

Nie musisz zostawać w pracy dłużej, jeśli lekarz stwierdził, że cierpisz na dolegliwości mające bezpośredni związek z wykonywaną pracą.

Jesteś jedyną osobą, która zostaje „po godzinach”? Pracodawca powinien zachowywać się sprawiedliwie wobec osób, które zatrudnia. Jeśli uważasz, że jego postawa jest dyskryminująca, możesz odmówić wykonania polecenia, a w razie eskalacji problemu zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy lub sądu pracy.

Kiedy można odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Oceń artykuł