Porady Kariera i rozwój E-book: Negocjacje finansowe, czyli jak rozmawiać o zarobkach i podwyżkach
23.03.2018  | 15 min czytania

E-book: Negocjacje finansowe, czyli jak rozmawiać o zarobkach i podwyżkach

Rozmowy o pieniądzach nigdy nie należą do łatwych. To właśnie dlatego, niezależnie, czy szukasz nowej pracy, czy starasz się o podwyżkę w aktualnym miejscu pracy, najważniejsze jest… odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. Z pomocą przychodzi nasz e-book, w którym znajdziesz praktyczne porady nt.:

  • etapów przygotowania do rozmów o pieniądzach,
  • właściwego momentu do rozpoczęcia negocjacji finansowych,
  • pytań o wynagrodzenie, których możesz się spodziewać,
  • pytań o wynagrodzenie, które warto zadać podczas rozmowy o pracę,
  • aplikacji i narzędzi pomocnych podczas prowadzenia negocjacji finansowych,
  • benefitów pracowniczych.

Pobierz przygotowany specjalnie dla Ciebie ebook i dowiedz się, jak rozmawiać o pieniądzach, gdy szukasz pracy lub starasz się o podwyżkę 🙂 

Porady i inspiracje znajdziesz również w artykułach publikowanych na stronie porady.pracuj.pl.
Co wpływa na sukces negocjacyjny? Jakich błędów nie popełnić podczas rozmowy? Jak się przygotować do spotkania z rekruterem lub szefem? Jak nauczyć się panowania nad emocjami i nie okazać zdenerwowania podczas wymiany zdań? Wiele pytań rodzi się w głowach kandydatów i pracowników. Warto poszukać na nie odpowiedzi, aby z większym spokojem i pewnością podejść do negocjacji wynagrodzenia.

Przygotuj się na różne scenariusze

Idealna sytuacja to taka, w której szef sam proponuje podwyżkę albo bez namysłu popiera nasz wniosek o wyższe wynagrodzenie. W rzeczywistości bywa jednak różnie, a na ostateczną decyzję ma wpływ wiele zewnętrznych czynników. Wystarczy niewłaściwy moment, trudna sytuacja w firmie, przejściowe kłopoty finansowe, nagłe zmiany i kryzysy, by wizja lepszych zarobków została odsunięta w czasie. Dlatego planując spotkanie z przełożonym, nie tylko zgromadź potrzebne argumenty przemawiające za przyznaniem Ci podwyżki (np. ostatnie sukcesy i osiągnięcia, podnoszenie kwalifikacji, rosnący zakres odpowiedzialności etc.), lecz także przeanalizuj różne scenariusze tej rozmowy. Jak zareagujesz, jeśli szef odmówi Ci przyznania podwyżki? Przede wszystkim nie pozwól, by emocje wzięły górę. Wysłuchaj wyjaśnień Twojego rozmówcy. Zapytaj też, kiedy będziecie mogli powrócić do tematu. A może szef zaproponuje Ci jakieś dodatkowe benefity? Jeśli nie, to sam wyjdź z inicjatywą i zasugeruj, co mogłoby stanowić odciążenie dla Twojego portfela (np. dofinansowanie studiów podyplomowych) albo pozwoliłoby zaoszczędzić czas (np. elastyczny grafik, praca zdalna).

Sztuka argumentacji i komunikacji

Negocjowania można się nauczyć. Teoria, znajomość technik, stylów i strategii, wiedza na temat różnych mechanizmów to Twoje zasoby, które wykorzystasz podczas rozmowy o podwyżce. Z negocjacjami ściśle wiążą się też inne kompetencje, m.in. rzeczowa argumentacja, komunikatywność, uważne słuchanie, umiejętność rozwiązywania sytuacji konfliktowych, zarządzanie emocjami oraz odporność na stres. Warto zatem rozwijać je na co dzień. Przydadzą się zarówno w ramach negocjacji z przełożonym, jak i w trakcie spotkań z klientami i kontrahentami czy podczas rozmów rekrutacyjnych i przedstawiania swoich oczekiwań finansowych. Im wyższa samoświadomość, tym większa szansa na to, że będziemy umieli sobie poradzić z trudnymi sytuacjami i nowymi wyzwaniami.

Negocjacje – co warto wiedzieć?

Masz do wyboru wiele źródeł wiedzy na temat sztuki negocjacji. Możesz sięgnąć po literaturę fachową, słuchać podcastów, oglądać webinary czy wziąć udział w treningach, warsztatach lub szkoleniach. Lektura ebooka Pracuj.pl też będzie dobrym punktem wyjścia do rozwijania tej kompetencji. Oprócz tego warto zapoznać się z zagadnieniami:

• Negocjacje a komunikacja niewerbalna

Jak panować nad mową ciała podczas negocjacji podwyżki

• Błędy podczas negocjacji

7 błędów podczas negocjacji z szefem

• Oczekiwania finansowe kandydata do pracy

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu na rozmowie o pracę?

• Odpowiedzi na pytania o zarobki

10 dobrych i złych odpowiedzi na pytania o zarobki

Negocjacje finansowe Jak rozmawiać o pieniądzach, gdy szukasz pracy lub starasz się o podwyżkę?