Porady Życie zawodowe Czy własny biznes jest Ci pisany? Przetestuj się!
09.12.2015  | 4 min czytania

Czy własny biznes jest Ci pisany? Przetestuj się!

09.12.2015  | 4 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3)

Masz dosyć pracy w korporacji i marzysz o własnym biznesie. Wreszcie mógłbyś robić to, co chcesz. Wszystko na Twoich zasadach. Czy aby na pewno? Prowadzenie działalności może dawać mnóstwo satysfakcji, zwłaszcza, jeśli połączone jest z pasją. Ale to nie sielanka i nie każdy się w tym odnajdzie. Sprawdź, czy faktycznie taka zmiana byłaby dla Ciebie korzystna!

Przy każdym z poniższych stwierdzeń odpowiedz „tak”, jeśli pasuje ono do Twojego opisu. Jeśli jest odwrotnie – odpowiedz „nie”. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy masz cechy przedsiębiorcy oraz wyobrazić sobie siebie w nowej roli i poszukać różnic między pracą w korporacji a byciem „na swoim”.

 

1. Kiedy jakiś plan nie wypala, nie masz z tym problemu – siadasz i wymyślasz coś nowego.

2. Jesteś przywiązany do swoich pomysłów, plany wymyślone przez innych realizujesz z dużo mniejszym zaangażowaniem.

3. Nie masz problemu z braniem odpowiedzialności za swoje decyzje, zupełnie Cię to nie przeraża.

4. Krytyka i odmowa nie zrażają Cię. Myślisz wtedy, jak udoskonalić i poprawić ofertę.

5. Jesteś zachwycony swoim pomysłem, ale klienci go nie kupują. Masz więc plan awaryjny. B, C albo i D.

6. „Nie uda się”, „Nie dam rady”, „Nie da się”– to słowa, które rzadko można usłyszeć z Twoich ust. Jesteś raczej pozytywnie nastawiony, a nawet trudne zadania wywołują w Tobie dreszcz podekscytowania, a nie strachu.

7. Potrafisz zakasać rękawy i wykonywać zadania nie tylko ściśle związane z Twoją specjalizacją, nawet te organizacyjne – nie czujesz się z tym źle.

8. Lubisz zarówno spotkania i kontakty z ludźmi, jak i pracę samodzielną.

9. Nie masz problemu z multitaskingiem, umiesz robić wiele rzeczy na raz, jesteś wtedy w swoim żywiole.

10. Cenisz opinię innych, ale jesteś asertywny i umiesz konstruktywnie uargumentować swoje zdanie.

11. Umiesz wyobrazić sobie i zaakceptować taką sytuację: przez co najmniej kilka miesięcy pracujesz bardzo dużo i z pasją, ale Twoje konto wciąż świeci pustkami.

12. Nie przeszkadzają Ci spotkania się „na mieście”, w kawiarniach i z laptopami na kolanach.

13. Niespecjalnie korzystasz z korporacyjnych benefitów i drobnych przyjemności fundowanych przez firmę, jak basen, siłownia czy wyjazd integracyjny.

14. Zanim podejmiesz jakąś decyzję, to robisz dokładną analizę, sprawdzasz wszystkie „za” i „przeciw”, ale jesteś gotowy podjąć ryzyko, gdy widzisz szanse. Denerwuje Cię zachowawcze podejście.

15. Lubisz obserwować rzeczywistość i masz masę pomysłów na nowe produkty i ulepszenia usług.

16. Chętnie śledzisz trendy i nowinki.

17. Dobrze odnajdujesz się w przepisach prawnych czy finansowych, wiesz gdzie szukać pomocy, nie przerażają Cię słowa takie jak „ZUS”, „VAT” albo „urząd skarbowy”.

18. Nie przeszkadza Ci, że po wyjściu z pracy znów o niej myślisz i jeszcze późnym wieczorem siadasz do jakiegoś zadania albo ze względu na pracę musisz zrezygnować z wakacji.

19. Zawsze widzisz szklankę do połowy pełną a nie pustą.

20. Lubisz zmiany, wyzwania i poczucie, że cały czas się coś dzieje. Monotonia i stagnacja Cię męczy.

21. Nie przestajesz szukać nowych możliwości, stale wyznaczasz sobie nowe cele i planujesz.

22. Stres nie paraliżuje Cię, tylko „nakręca” do działania.

23. Sukcesy innych nie zniechęcają, tylko jeszcze bardziej mobilizują do pracy nad sobą.

24. Dobra organizacja to Twój atut.

25. Stale rozbudowujesz sieć kontaktów biznesowych, lubisz poznawać nowych ludzi i wymieniać się doświadczeniami.

26. Najlepiej czujesz się, gdy nie masz nad głową szefa i sam możesz podejmować decyzje.

27. Umiesz rozsądnie zarządzać pieniędzmi, nie przerażają Cię finansowe kalkulacje.

28. Uważasz, że każda porażka to cenna nauka na przyszłość i nie paraliżuje Cię myśl o niepowodzeniu.

 

Większość „TAK”

Masz w sobie cechy przedsiębiorcy. Jesteś otwarty na zmiany i chętny do nauki. Umiesz zarządzać sobą w czasie i radzić sobie ze stresem. Nie jesteś pesymistą i dobrze, bo to potrafi mocno utrudniać prowadzenie biznesu. Podejmujesz ryzyko, ale myślisz rozsądnie i analitycznie. Analizujesz zagrożenia, ale umiesz też dostrzec szanse. Masz swój cel i świadomość, z jakimi wyzwaniami i wyrzeczeniami wiąże się założenie własnej działalności. Byłbyś gotów zmienić tryb pracy i zrezygnować z korporacyjnych udogodnień, jeśli faktycznie znalazłbyś dobry pomysł na biznes. Ciągle szukasz, obserwujesz rzeczywistość, wyciągasz wnioski na przyszłość. Nie przeraża Cię praca po godzinach – wiesz, że uruchomienie firmy często wymaga bardzo dużego zaangażowania i poświęcenia. Jesteś świadomy swoich mocnych i słabych stron. Nie odstrasza Cię wizja bycia sobie samemu sterem, żaglem i okrętem.

Większość „NIE”

Być może chciałbyś założyć własną działalność, ale to wymagałoby zmian w sposobie myślenia i większej pracy nad swoim charakterem. Jeśli trudno byłoby Ci zrezygnować z udogodnień, które zapewnia korporacja, to raczej niełatwo przyszłaby akceptacja obniżonego standardu – przynajmniej na początku prowadzenia działalności, kiedy trzeba inwestować, wykazywać się cierpliwością i nieraz długo czekać na zarobki. Jeśli lubisz mieć poczucie, że praca trwa „od do” i po wyjściu z biura definitywnie odcinasz się myślami od firmy, to uruchamianie własnego biznesu mogłoby być bardzo męczące. Owszem, sam możesz sterować zadaniami, regulować godziny pracy, wyznaczać cele, ale trudno jest „na pstryk” wyłączyć myślenie o nowych pomysłach, uniezależnić się od terminów dogodnych dla klientów itd. Tutaj często pasja bierze górę. W prowadzeniu biznesu nie pomaga także pesymistyczne nastawienie, brak dobrej organizacji, niechęć do zawierania nowych kontaktów czy obawa przed krytyką albo porażką.

A Wy czujecie, że własny biznes to coś dla Was?

 

ksiazka-pracuj-na-takZapraszamy do lektury książki "Pracuj na TAK"! 

To obowiązkowa lektura dla każdego, kto myśli o własnym biznesie. "Pracuj na TAK" opowiada historię powstania i rozwoju serwisu Pracuj.pl opowiedziana przez Przemysława Gacka, który w 2000 roku z grupą kilku znajomych ze studiów i kapitałem 4 tysięcy złotych założył Pracuj.pl. Obecnie Pracuj.pl, wchodzący w skład Grupy Pracuj, jest największym serwisem rekrutacyjnym w Polsce i jedną z najmocniejszych polskich marek. Z produktów i usług Grupy Pracuj aktywnie korzysta 30 tysięcy klientów z 40 krajów, a firma od wielu lat nagradzana jako jeden z najlepszych pracodawców w Polsce.

http://grupapracuj.pl/pracujnatak/

 

 

 

Oceń artykuł