Wszystko, co powinieneś wiedzieć o klauzuli w CV (RODO)

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 4.11/5 (19)
Ocena treści 4.11/5 (19)

Jeżeli nie chcesz stracić szansy na wymarzoną pracę, dołóż wszelkich starań, aby Twoje dokumenty aplikacyjne spełniały wszystkie wymogi formalne. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać.

W świetle obowiązujących przepisów, wysłanie aplikacji na ogłoszenie o pracę, jest wyrażeniem zgody na przetwarzane danych osobowych w celu przeprowadzenia danej rekrutacji, jednak jeżeli pracodawca w ogłoszeniu o pracę wymaga umieszczenia klauzuli o wskazanej przez siebie treści w CV – zawsze rekomendujemy umieszczenie tej klauzuli.

  • Jak brzmi aktualne oświadczenie?

To pracodawca wskazuje, jaka klauzula powinna znaleźć się w przesyłanym do niego CV, dlatego zawsze sprawdź o jakie informacje prosi pracodawca w ogłoszeniu o pracę i umieść takie informacje w swoim CV. Podane przez nas poniżej klauzule zgód mają charakter przykładowy i pracodawca może żądać od kandydata umieszczenia w CV innych informacji/zgód, aby wziąć udział w jego procesach rekrutacyjnych. W takim przypadku zachowaj w CV pełne brzmienie klauzuli zamieszczonej w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

  • Co zrobić gdy nie ma klauzuli w ogłoszeniu?

Jeśli pracodawca nie wskaże w ogłoszeniu rekrutacyjnym klauzuli, która powinna znaleźć się w dokumencie, nie jest koniecznym dodawanie jej w kontekście danego procesu rekrutacyjnego.

Jeżeli jednak chcesz, aby pracodawca zachował Twoje CV w swojej bazie dla celów innych rekrutacji niż wskazana w ogłoszeniu o pracę, zamieść dodatkowo w CV następującą klauzulę:

Zgadzam się na przetwarzanie przez … danych osobowych zawartych w moim zgłoszeniu rekrutacyjnym dla celów przyszłych rekrutacji.

Może się również okazać, że po kliknięciu w przycisk „Aplikuj teraz” zostaniemy przekierowani do zewnętrznego systemu rekrutacyjnego, w którym znajdą się odpowiednie zgody do zaznaczenia lub skopiowania do dokumentu.

  • Gdzie najlepiej umieścić klauzulę?

Klauzulę o ochronie danych umieszczamy w stopce. W przypadku, kiedy dostarczamy dokumenty aplikacyjne osobiście, pod klauzulą należy złożyć podpis. Aplikując mailowo, nie jest to konieczne. Nie podawaj jej również w treści maila. Wystarczy, że zamieścisz formułę w dokumentach.

  • Inne rodzaje zgody na przetwarzanie danych.

W niektórych ogłoszeniach o pracę, pracodawca zawiera informację, że kliknięcie w przycisk „Aplikuj teraz” skutkuje wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych, w takim wypadku nie jest konieczna klauzula w dokumencie CV.

Przykład takiej klauzuli:

Klikając w przycisk „Aplikuj”, „Aplikuj teraz” lub w inny sposób wysyłając zgłoszenie rekrutacyjne do NAZWA FIRMY  (Pracodawca, Administrator danych), zgadzasz się na przetwarzanie przez Pracodawcę/Administratora danych Twoich danych osobowych zawartych w zgłoszeniu rekrutacyjnym w celu przeprowadzenia rekrutacji na stanowisko wskazane w ogłoszeniu.

Oceń artykuł


Narzędzia