Umiejętności w CV, czyli jak przyciągnąć uwagę rekrutera

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (3)
Ocena treści 5/5 (3)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie umiejętności są cenione na rynku pracy
  2. Jak podkreślić swoje mocne strony
  3. Jakich błędów unikać, przygotowując życiorys

Opisując kompetencje, spójrz na nie oczami pracodawcy. Zastanów się, co jest ważne z perspektywy rekrutera. Pamiętaj, aby precyzyjnie określić swoje umiejętności i nawiązać do treści ogłoszenia. Bądź konkretny – zamiast pisać o punktualności i sumienności – wskaż bardziej szczegółowe przykłady, które zapewnią Ci przewagę konkurencyjną.

Przygotowując życiorys, nie zapomnij o rubryce poświęconej umiejętnościom. To, co wiesz i potrafisz, widoczne jest też w sekcji „doświadczenie zawodowe”, dlatego zadbaj o staranny opis pełnionych obowiązków. Dla potencjalnego pracodawcy liczy się to, w jakich sytuacjach wykorzystywałeś kluczowe kompetencje i jakie osiągnąłeś efekty. Tworząc CV, dokonaj selekcji informacji – uwzględnij umiejętności, które mają znaczenie w tym konkretnym procesie rekrutacyjnym. Udowodnij, że będą one przydatne na wybranym stanowisku.

Twoje kompetencje a oczekiwania firmy – znajdź kompromis

Z treści ogłoszenia wynika, że firma X poszukuje sekretarki, która ma doświadczenie w pracy administracyjno-biurowej, wykazuje się doskonałą znajomością pakietu MS Office, programów do wystawiania faktur itd. Gdy uznasz, że wpisujesz się w profil kandydata, sięgnij do swoich doświadczeń zawodowych i wybierz te, które będą stanowić odpowiedź na potrzeby pracodawcy. Bądź konkretny i nawiąż do treści ogłoszenia.

Nawet jeśli nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji i brakuje Ci doświadczenia lub jesteś świeżo upieczonym absolwentem – otwartość na naukę i pracę może okazać się decydująca. Wyraź to w swoim CV i liście motywacyjnym. Wiele firm, zwłaszcza marketingowych, szuka osób kreatywnych, energicznych, z niekoniecznie dużym doświadczeniem – podpowiada Anna, specjalistka ds. rekrutacji w jednej z warszawskich agencji marketingowych.

Wyeksponuj to, co może wyróżnić Cię na tle kandydatów

Sekcje: „doświadczenie zawodowe” oraz „umiejętności” powinny pojawić się w takim miejscu, aby były widoczne na pierwszy rzut oka, na przykład pod zdjęciem. Pomiń treści, które nie mają związku z pracą, o którą się ubiegasz. Zastanów się, jakie kompetencje są szczególnie cenione w branży, wybranym sektorze itd. A może pochwalisz się jakąś niszową umiejętnością, którą posiada niewielu kandydatów, a pracodawcy o nią zabiegają? Pomyśl, co może zapewnić Ci przewagę podczas rekrutacji. Zadbaj o graficzne wyeksponowanie swoich mocnych stron, np. stosując pogrubienia.

7 pomysłów na opisanie umiejętności w CV

Pamiętaj, że potencjalny pracodawca może zweryfikować informacje o Tobie, przeprowadzając testy kompetencji. Jednym ze sposobów oceny umiejętności jest symulacja. Podczas rekrutacji zostaniesz poproszony np. o wykonanie zadania, które musiałbyś zrealizować w pracy.

Skoncentruj się na działaniach

Obowiązki i sukcesy, o jakich wspominasz w CV, powinny wskazywać na to, że posiadasz określone kompetencje miękkie, na przykład:

  • umiejętność zarządzania zespołem – w czasie, gdy zajmowałeś stanowisko kierownicze, Twój zespół zrealizował kilka ważnych projektów, a każdy zakończył się sukcesem i przyniósł firmie określone profity;
  • komunikatywność i umiejętności negocjacyjne – pracowałeś na stanowisku agenta nieruchomości i w danym okresie sprzedałeś X liczbę mieszkań i domów;
  • inicjatywa – zaproponowałeś zmiany w funkcjonowaniu działu, dzięki którym efektywność wzrosła o X%;
  • samodzielność – odpowiadałeś za organizację pracy biura albo pracowałeś jako przedstawiciel handlowy i zajmowałeś się m.in. pozyskiwaniem klientów;
  • umiejętność współpracy – uczestniczyłeś w międzynarodowym projekcie, a zespół, do którego należałeś, otrzymał wyróżnienie;
  • zarządzanie sobą w czasie – na stanowisku, które zajmowałeś w poprzednim miejscu zatrudnienia, wykonywałeś różnorodne obowiązki, które wymagały od Ciebie doskonałej organizacji pracy;
  • potrzeba rozwoju – stale podnosisz swoje kompetencje; ukończyłeś np. studia podyplomowe oraz liczne kursy i szkolenia, dzięki czemu możesz coraz lepiej wykonywać obowiązki zawodowe.     

Umiejętności interpersonalne – jak je opisać?

Kwalifikacje i kompetencje miękkie – to coś, na co pracodawcy zwracają szczególną uwagę. Stosowanie długich opisów w CV i powtarzanie ogólnikowych treści nie jest istotne z punktu widzenia rekrutacji. Jeżeli kandydat twierdzi, że jest np. kreatywny, to w życiorysie powinien to udowodnić i przedstawić odpowiednie przykłady. Należy podawać prawdziwe informacje i nie zawyżać swoich umiejętności.  Ważne, by profesjonalnie zaprezentować swój dorobek i wyeksponować to, co może być szczególnie przydatne w nowym miejscu pracy.

Co, oprócz umiejętności, powinno się znaleźć w CV?


Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł


Narzędzia