Różnice między CV a listem motywacyjnym

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl

CV i list motywacyjny powinny wzajemnie się uzupełniać – tak, by wyłaniał się z nich atrakcyjny obraz kandydata. Ważne, żeby w liście nie powtarzać informacji zawartych już w życiorysie. Aby uniknąć powielania treści, warto znać różnice i wymogi dotyczące tworzenia tych dokumentów.

CV a list motywacyjny

Najistotniejszy cel przyświecający tworzeniu CV i listu motywacyjnego to zwrócenie uwagi potencjalnego pracodawcy i wykazanie, że posiadamy kwalifikacje oraz umiejętności niezbędne do objęcia stanowiska. Kluczowe różnice występujące pomiędzy dokumentami dotyczą takich aspektów jak:

  • Cel

CV ma obiektywny charakter. Tworzymy je po to, by potencjalny pracodawca mógł dowiedzieć się, kim jesteśmy, co potrafimy i jakie sukcesy osiągnęliśmy. Pisząc list motywacyjny, chcemy wyraźniej nakreślić swoją sylwetkę. Wspominamy nie tylko o naszej zawodowej przeszłości, ale również o planach na przyszłość, m.in. o kierunku rozwoju, jaki wybraliśmy oraz o tym, jak dążymy do osiągania celów. Staramy się wskazać, dlaczego warto zatrudnić właśnie nas i co możemy wnieść do firmy. Nasz życiorys powinien być na tyle atrakcyjny, by po zapoznaniu się z jego treścią pracodawca chciał wiedzieć więcej na nasz temat. Jeśli to, co napiszemy w liście, będzie równie wartościowe, zwiększy się prawdopodobieństwo, że otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W trakcie spotkania będziemy mogli powiedzieć o sobie jeszcze więcej.       

7 porad, jak napisać list motywacyjny na praktyki

  • Treść

Pisząc list motywacyjny, nie możemy powielać informacji, jakie zamieściliśmy w CV. Naszym celem powinno być ich rozwinięcie. Jeśli zdecydowaliśmy się np. na zawarcie krótkiego podsumowania zawodowego w życiorysie, możemy dokładniej scharakteryzować swoje cele w liście motywacyjnym. CV powinno być modyfikowane w zależności od wymagań przedstawionych przez potencjalnego pracodawcę. List musimy napisać od nowa, odnosząc się do wszystkich oczekiwań wskazanych w ofercie pracy. Warto także uargumentować, dlaczego rozwijamy się w określonym kierunku. Znając naszą motywację, potencjalny pracodawca może przekonać się, że np. jesteśmy pasjonatami, którzy chętnie aktualizują i poszerzają swoją wiedzę.     

  • Forma

CV i list motywacyjny powinny wzajemnie się uzupełniać nie tylko pod względem treści. Ważne, by były komplementarne również wizualnie. Chodzi np. o czcionkę, kolorystykę itd. Z drugiej strony, dobrze, by zdecydowanie się różniły, jeśli chodzi o formę. Życiorys piszemy, stosując równoważniki zdań. List motywacyjny to tekst, który powinien zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Inne, istotne elementy listu to formy grzecznościowe – powitalne i pożegnalne.   

Powielanie treści CV w liście motywacyjnym to jeden z największych błędów, jakie możemy popełnić. Warto poświęcić czas i wysiłek na tworzenie wartościowych dokumentów w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie. Dzięki temu zaprezentujemy się jako osoby pracowite, zaangażowane i zmotywowane do osiągania celów zawodowych. Narzędzia, z których możemy korzystać to kreator CV (https://cv.pracuj.pl) oraz wzory listów motywacyjnych (https://porady.pracuj.pl/listy/).    

Dokumenty rekrutacyjne

Czy selfie w CV to dobry pomysł?

Oceń artykuł


Narzędzia