Od 5 lat masz nieaktualne CV? Warto to zmienić już dziś

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
admin

Jak wynika z badań Pracuj.pl, aż 74% aktywnych zawodowo Polaków nie ma aktualnego CV. Jednocześnie 68% z nich uważa, że pokazanie swoich mocnych stron w życiorysie nie jest wcale takie trudne. Również tak myślisz? Skoro tak, dlaczego nie zaglądałeś do swojego CV od roku, dwóch, trzech… pięciu? Dość wymówek. Zaktualizuj swoje CV już dziś.

Warto poświęcić chwilę na stworzenie dobrego życiorysu. Przygotowując go w pełnej koncentracji da nam pewność, że nie pominęliśmy żadnego ważnego aspektu i później, gdy zwolni się wakat u wymarzonego pracodawcy, nie będziemy musieli pracować nad CV w pośpiechu. A przypomnienie sobie obowiązków czy szkoleń sprzed kilku lat nie musi być takie proste.

O co zadbać, kiedy pracujesz nad swoim CV?

  • Inspirujące przykłady – przed przystąpieniem do pracy poszukaj inspiracji. Sprawdź jak wyglądają CV znajomych, skorzystaj z wybranych wzorów dostępnych w bezpłatnych kreatorach CV (np. www.cv.pracuj.pl) . W ten sposób poznasz obecne trendy i łatwiej będzie wybrać Ci najlepszy wzór, format i styl.
  • Życzliwy krytyk – dobrze skorzystać z pomocy kogoś z rodziny lub przyjaciela, który zapozna się już z gotowym dokumentem, starając się wejść w skórę rekrutera. Taka życzliwa korekta pozwoli wyeliminować ewentualne błędy i poprawić niejasności, które wdarły się do dokumentu.
  • Komfortowe warunki pracy – życiorys to Twój najważniejszy, zawodowy dokument – prawdziwa wizytówka. Nie warto przygotowywać jej na kolanie!
  • Dobra kawa lub herbata i coś na ząb – niestety przygotowywanie dobrego CV nie zajmuje 5 minut. Każdy element, który zamieszczasz w życiorysie powinien być przemyślany i podwójnie sprawdzony pod kątem poprawności stylistycznej i ortograficznej. To zajmuje czas.

Ale jak zabrać się do tworzenia życiorysu praktycznie od podstaw – po latach? Oto sześć punktów, dzięki którym Twoje CV, nieaktualizowane nawet przez kilka lat, będzie jak na szóstkę.

1. Zadbaj o odwróconą chronologię

Pamiętaj! W CV zawsze stosujmy chronologię odwróconą. Powinniśmy zaczynać od opisu najnowszych doświadczeń zawodowych, na które rekruter zwraca największą uwagę. To samo tyczy się rubryki poświęconej wykształceniu – studia podyplomowe umieśćmy przed tytułem magistra.

2. Opisz zakres obowiązków na stanowiskach jakie zajmowałeś

Jak wynika z badań Pracuj.pl, rekruterzy 58% czasu poświęcanego na zapoznanie się z życiorysem spędzają na analizie doświadczenia. Opis doświadczenia zawodowego powinien więc stanowić najważniejszą sekcję dokumentu. Oprócz samej nazwy firmy i stanowiska, które zajmowaliśmy, opiszmy w CV zakres najważniejszych obowiązków. Warto również pokazać cele, które udało nam się zrealizować w trakcie wykonywanej pracy czy sukcesy, którymi możemy się pochwalić.

3. Dostosuj długość CV do swojego doświadczenia

Prawie połowa Polaków uważa, że CV powinno zmieścić się na jednej stronie. To błędne założenie. To, ile informacji zamieścimy w dokumencie, zależeć będzie od profilu firmy, do której aplikujemy i wcześniejszych doświadczeń zawodowych. Dlatego CV osoby doświadczonej może mieć nawet kilka stron. Jeśli zajdzie taka potrzeba, warto dodatkowo pogrubić najważniejsze informacje, aby rekruter nie miał problemu z dotarciem do nich.

4. Zadbaj o czytelne CV

Dużo osób błędnie uważa, że gwarancją sukcesu w procesie rekrutacyjnym jest kreatywne CV, w ciekawej formie, z ozdobnikami. Tak naprawdę rekruterzy potrzebują prostych i czytelnych życiorysów. Dla osób przeprowadzających selekcję CV liczy się estetyka w postaci czytelnego układu, schludność i przejrzystość, a także spójność elementów tj. czcionka, interlinia itp.

5. Postaw na profesjonalny szablon

W celu stworzenia czytelnego i ładnego graficznie CV skorzystaj z Kreatora CV. Na Pracuj.pl dostępny jest bezpłatny i profesjonalny Kreator CV, który pozwala wybrać jeden z 10 wzorów CV przygotowanych wspólnie ze specjalistami z branży HR. Gotowy dokument można pobrać w formacie pdf lub doc, aby szybko i wygodnie aplikować na oferty pracy.

statystyki_profilPrzy okazji aktualizowania CV w Kreatorze CV, nie zapomnij włączyć polecania pracodawcom swojego profilu na Pracuj.pl. Dzięki temu będziesz mieć pewność, żekoło Twojego nosa nie przejedzie żadna nowa praca!

 

Jak działa profil na Pracuj.pl? Bazuje on na automatycznej rekomendacji kandydatów pracodawcom. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii użytkownicy będą automatycznie polecani tylko na oferty pracy odpowiadające ich kwalifikacjom i doświadczeniu, co gwarantuje kontakt jedynie od rekruterów, którzy mogą zaproponować ofertę pracy dopasowaną do profilu zawodowego danej osoby. Użytkownicy w swoim profilu mogą również sprawdzić, ilu rekruterów na Pracuj.pl szuka kandydatów o ich kompetencjach i ilu pracodawcom już polecono profil.

 

6. Opisz konkretne umiejętności

Wypisz w CV umiejętności przydatne w danym miejscu pracy. Przy znajomości języków obcych określ konkretnie poziom ich znajomości, najlepiej poparty certyfikatami. Opisz, jakie ukończyłeś niedawno kursy i szkolenia – podawaj jednak tylko te, które mogą przydać Ci się na stanowisku, na które aplikujesz.

Powodzenia!

Oceń artykuł


Narzędzia