Naprawdę wpisałeś TO do swojego CV?

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz Ocena treści 4.11/5 (35)
Ocena treści 4.11/5 (35)

Dobre CV zwraca uwagę rekrutera na mocne strony kandydata. Złe – na błędy. Radzimy, czego do CV lepiej nie wpisywać, aby nie przekreślić swoich szans na udział w rekrutacji.

 

Serwis CareerBuilder co roku zbiera największe wpadki, które HR-owcy wyłapują w CV kandydatów. Wybraliśmy dla Was kilka najciekawszych. Robią wrażenie?

 • Kandydat twierdził, że pracował w więzieniu. Okazało się, że w tym czasie faktycznie tam przebywał, ale jako … więzień.
 • Aplikujący twierdził, że jest laureatem Nagrody Nobla.
 • Z CV wynikało, że kandydat pracował równolegle w trzech różnych firmach w trzech różnych miastach.
 • Jako jedną z wyróżniających umiejętności aplikujący wpisał “chodzenie na długie spacery”.
 • W CV kandydat używał cytatów z … Gwiezdnych Wojen.
 • Na końcu CV kandydat dodał notkę: “Nie ja to pisałem, ktoś napisał CV za mnie”.
 • Kandydat podał “palenie” jako hobby.
 • Podana w CV strona www o kandydacie linkowała do … strony pornograficznej.

 

Nie będziemy wspominać, że lepiej tego typu “kwiatków” do CV nie wpisywać. A teraz na poważnie – czego jeszcze unikać?

 

 1. Kłamstwo

Lekko podkoloryzowane CV? Odradzamy! Pamiętajmy, że rekruter może chcieć sprawdzić nasze referencje czy umiejętności. Jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw (a uwierzcie, najczęściej wychodzi), prawdopodobnie stracimy szansę na nową pracę, bo zaprezentujemy się jako osoba niewiarygodna.

 

Sprawdź 5 kłamstw w CV, które mają krótkie nogi

 

 1. Błędy

CV to nasza wizytówka. Jeśli będzie ono niechlujne, pełne błędów, nie zrobimy najlepszego wrażenia. Jeśli mamy problemy z ortografią czy interpunkcją, poprośmy znajomego o sprawdzenie dokumentu.

 

 1. Lanie wody, ogólniki

Rekruter ma naprawdę niewiele czasu na przejrzenie naszego CV, dlatego im bardziej konkretne informacje mu przekażemy, tym lepiej. Wielostronicowe CV z barwnymi opisami obowiązków na studenckim stażu wiele lat temu to nie jest dobry pomysł.

 

 1. Szczegóły osobiste

W CV masz pokazać się jako profesjonalista. Dlatego z zasady nie podajemy naszego stanu cywilnego, liczby dzieci czy zwierząt domowych (chyba że aplikujemy do kliniki weterynaryjnej – wtedy może mieć to znaczenie) ani nie zamieszczamy zdjęcia z wakacji.

 

 1. Przerost formy nad treścią

CV powinno być przede wszystkim czytelne i przejrzyste. O ile nie jesteśmy grafikiem, sięgajmy po proste formy, które eksponują treść. Najlepiej skorzystać ze sprawdzonych szablonów CV, dostępnych np. w Kreatorze CV na www.cv.pracuj.pl.

 

A czy Twoje CV nie wymaga aktualizacji?

Oceń artykuł


Narzędzia