Jakie są Twoje cele zawodowe? Określ je!

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 4.67/5 (3)
Ocena treści 4.67/5 (3)

„Moim celem zawodowym jest…” – odpowiedz sobie na to pytanie, zanim przystąpisz do pisania CV. Zamieszczenie krótkiego podsumowania zawodowego w życiorysie pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów. Z pytaniem o cele będziesz musiał zmierzyć się także podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Cele zawodowe w CV

Postaraj się tak sformułować podsumowanie zawodowe, by rekruter widział, że Twoje CV stanowi odpowiedź na konkretne ogłoszenie. Określenie celów zawodowych jest ważne zarówno w przypadku osób z dużym doświadczeniem i stażem, jak i tych, którzy są na początku drogi zawodowej. Poszukując pierwszej pracy, powołaj się na praktyki i staże. Wspomnij także o aktywności studenckiej, np. w stowarzyszeniach i kołach naukowych. Ważne jest wskazanie posiadanych umiejętności, pożądanych lub niezbędnych na stanowisku, o które się ubiegasz. W podsumowaniu zawodowym zamieszcza się też informacje o największych osiągnięciach zawodowych. Określenie celów zawodowych, czyli wytyczenie ścieżki rozwoju i ustalenie priorytetów, ma szczególne znaczenie na początku kariery.  

Formułując cele, kieruj się zasadą „minimum słów, maksimum treści”. Dzięki temu zdołasz zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją osobą. Postaraj się także dbać o poprawność językową. Rażące błędy już w pierwszych zdaniach nie świadczą najlepiej o autorze życiorysu. Wspomnij o swoich najważniejszych atutach, takich jak np. biegła znajomość języków obcych, wiedza branżowa itd. Napisz także, w jakim kierunku zamierzasz się rozwijać. Dzięki takiemu wstępowi potencjalny pracodawca przekona się, że jesteś ambitny i pracowity, a więc przyczynisz się do rozwoju firmy.    

Dlaczego warto umieścić podsumowanie zawodowe w CV?  

1. Możliwość zaprezentowania się z dobrej strony

W CV znajdują się podstawowe informacje na temat kandydata – dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie, umiejętności itp. Wskazanie celów zawodowych i stworzenie krótkiego podsumowania to znakomity sposób na zainteresowanie potencjalnego pracodawcy własną osobą. Wyeksponowanie już na początku tekstu informacji, które są istotne z punktu widzenia konkretnej rekrutacji, może sprawić, że Twój życiorys wyróżni się na tle innych dokumentów. Podsumowanie zawodowe jest istotne szczególnie w przypadku rekrutacji, w których nie trzeba dostarczać listu motywacyjnego. Cele zawodowe najlepiej opisać na początku tekstu – pod nagłówkiem lub pod zdjęciem. Umiejscowienie tego elementu zależy od struktury CV.   

2. Ubieganie się o wymarzone stanowisko

Precyzując swoje priorytety i cele zawodowe, zwiększasz szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska i otrzymania propozycji zatrudnienia w firmie, dla której chciałbyś pracować. Dzięki wyraźnemu określeniu własnych aspiracji, wyeliminujesz ryzyko uczestnictwa w rozmowie o pracę, która by Cię nie satysfakcjonowała.

3. Element wyróżniający

Zamieszczenie podsumowania zawodowego w CV nie jest powszechną praktyką. Takie ubogacenie życiorysu może sprawić, że zostaniesz nie tylko dostrzeżony, ale również zapamiętany jeszcze przed uczestnictwem w rozmowie kwalifikacyjnej. Poprawnie sformułowane cele zawodowe mogą otworzyć Ci drogę do kariery.   

Oceń artykuł


Narzędzia