Jak zwięźle, ale treściwie opisać siebie i swoje życie zawodowe?

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (1)
Ocena treści 5/5 (1)

Życiorys powinien stanowić podsumowanie dotychczasowych osiągnięć. Musi uwzględniać m.in. opis doświadczenia zawodowego oraz umiejętności. Kluczowe są trzy określenia: konkretnie, zwięźle i na temat.

Aktualne oferty pracy znajdziesz TUTAJ 

Najważniejsze elementy życiorysu zawodowego

CV jest Twoją wizytówką. Powinno być nie tylko przejrzyste i możliwie jak najbardziej zwięzłe, ale również pozbawione wszelkiego rodzaju błędów – merytorycznych, ortograficznych oraz stylistycznych. Najważniejsze elementy, które powinieneś umieścić w swoim życiorysie, to:

  • Dane osobowe

W CV musi znaleźć się imię i nazwisko kandydata, a także dane, które umożliwią skontaktowanie się z nim: numer telefonu oraz adres e-mail. Ważne, by korzystać z profesjonalnego adresu e-mail.

  • Doświadczenie zawodowe

Życiorys powinien zawierać wykaz zajmowanych wcześniej stanowisk – szczególnie tych, które udowadniają znajomość branży. Warto krótko je opisać, wymieniając zakres obowiązków. Zajmowane stanowiska należy zaprezentować w kolejności odwrotnej do chronologicznej – zaczynając od ostatnio wykonywanej pracy.

  • Opis umiejętności

W tej części CV powinny znaleźć się informacje dotyczące m.in. znajomości języków obcych oraz specjalistycznych uprawnień. Warto również wspomnieć o posiadanych kompetencjach miękkich – zwłaszcza tych, które przydadzą się w potencjalnej pracy.

  • Wykaz ukończonych kursów i zdobytych certyfikatów

Jeżeli brałeś udział w dodatkowych kursach i szkoleniach – napisz o tym w swoim życiorysie. Skup się głównie na tych aktywnościach, które mogą okazać się przydatne na interesującym Cię stanowisku.

Wspomnij o celu zawodowym

Jeżeli jesteś w trakcie tworzenia CV, możesz napisać kilka zdań o swoim celu zawodowym. Przedstaw, jakie są Twoje plany dotyczące dalszego rozwoju, opisz, do czego dążysz. Dzięki temu pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że masz pomysł na siebie i wiesz, co chcesz osiągnąć w przyszłości.

Ważna zasada – aktualizuj dane

Życiorys zawodowy powinien być na bieżąco aktualizowany. Należy dopasowywać go do konkretnej oferty pracy, podkreślając cechy i umiejętności pożądane przez potencjalnego pracodawcę.

Szczerość przede wszystkim

W CV nie mogą znaleźć się informacje niezgodne z prawdą. Nie wyliczaj umiejętności, których nie posiadasz. Kłamstwo i tak wyjdzie na jaw, kiedy opisane przez Ciebie kompetencje zostaną poddane weryfikacji.

Pomocne narzędzie – Kreator CV

W przygotowaniu kompletnego, czytelnego życiorysu może Ci pomóc kreator CV. Dzięki niemu nie zapomnisz o umieszczeniu w dokumencie ważnych elementów. Zadbasz także o jego stronę wizualną. Pamiętaj, że CV jest Twoją przepustką do znalezienia wymarzonej pracy

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł


Narzędzia