Poszukiwanie nowej pracy może wynikać z redukcji etatów, likwidacji firmy albo po prostu… potrzeby zmian. Przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych, udział w rozmowach rekrutacyjnych, analizowanie ogłoszeń, uzupełnianie wiedzy branżowej – to wszystko może wywoływać stres i zniechęcenie. Nie należy się jednak poddawać. Warto być aktywnym i wyciągać wnioski z niepowodzeń.
Z jakiego powodu chcesz zmienić pracę? Czy jest to spowodowane złą sytuacją w firmie lub wynagrodzeniem nieadekwatnym do pełnionych obowiązków? A może otrzymałeś wypowiedzenie w związku z redukcją etatów? Zamiast stresować się sytuacją i wpisywać w wyszukiwarkę błagalne hasła typu „pomóżcie znaleźć pracę„, weź sprawy w swoje ręce i zacznij działać. Poszukiwanie nowej pracy potraktuj jak wyzwanie i uzbrój się w cierpliwość.
8 inspirujących zdań, które pomogą Ci w zmianie pracy
Zastanów się, czy po kilku latach pracy w jednej branży chcesz w niej zostać, czy wolisz zmienić kierunek rozwoju zawodowego. Zadbaj o swoje CV – uzupełnij dokument o nowe umiejętności oraz opis wykonywanych obowiązków. Przeglądaj interesujące Cię oferty pracy i analizuj, czego od kandydatów oczekują pracodawcy. Chciałbyś otrzymać posadę doradcy klienta, ale dotychczas pracowałeś jako archiwizator dokumentów w biurze? Popracuj nad swoimi słabymi stronami, by zwiększyć szanse na udział w rekrutacji. Bądź na bieżąco z rynkiem pracy i aktywnie aplikuj na wybrane ogłoszenia – nawet jeśli jesteś zatrudniony w innej firmie, ale podjąłeś już decyzję o zmianie.
Jeśli pracodawca wręczył Ci wypowiedzenie, masz możliwość skorzystania z dni wolnych, przeznaczonych specjalnie na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Muszą być jednak spełnione określone warunki:
W zależności od długości okresu wypowiedzenia możesz dostać od 2 do 3 dni wolnych od pracy. Pracownik zachowuje prawo do otrzymania pełnego wynagrodzenia za dni wolne, a wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę.
W sytuacji, gdy to Ty złożyłeś wypowiedzenie – na poszukiwanie pracy oraz uczestnictwo w procesach rekrutacyjnych możesz wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.
6 kwestii, o których warto pamiętać, zwalniając się z pracy
Na rozmowach w sprawie pracy podkreśl wieloletnie doświadczenie i lojalność wobec poprzedniego pracodawcy. Opowiedz o swoich sukcesach zawodowych oraz posiadanych umiejętnościach miękkich. Rekruterzy cenią u kandydatów zdolności komunikacyjne, efektywne zarządzanie czasem oraz skrupulatne wykonywanie obowiązków.
Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zaangażowanie i aktywne działanie. Nie należy zniechęcać się brakiem kontaktu ze strony pracodawców. Wyciągnij wnioski z niepowodzeń i kontynuuj poszukiwania nowego zatrudnienia.
Kilkanaście lat w jednej firmie. Jak zabrać się do zmiany pracy?