Jak zmienić pracę po kilku latach w jednej firmie?

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (3)
Ocena treści 5/5 (3)

Poszukiwanie nowej pracy może wynikać z redukcji etatów, likwidacji firmy albo po prostu… potrzeby zmian. Przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych, udział w rozmowach rekrutacyjnych, analizowanie ogłoszeń, uzupełnianie wiedzy branżowej – to wszystko może wywoływać stres i zniechęcenie. Nie należy się jednak poddawać. Warto być aktywnym i wyciągać wnioski z niepowodzeń.

Decyzja o zmianie

Z jakiego powodu chcesz zmienić pracę? Czy jest to spowodowane złą sytuacją w firmie lub wynagrodzeniem nieadekwatnym do pełnionych obowiązków? A może otrzymałeś wypowiedzenie w związku z redukcją etatów? Zamiast stresować się sytuacją i wpisywać w wyszukiwarkę błagalne hasła typu „pomóżcie znaleźć pracę„, weź sprawy w swoje ręce i zacznij działać. Poszukiwanie nowej pracy potraktuj jak wyzwanie i uzbrój się w cierpliwość.

8 inspirujących zdań, które pomogą Ci w zmianie pracy

Rozpoczęcie poszukiwań

Zastanów się, czy po kilku latach pracy w jednej branży chcesz w niej zostać, czy wolisz zmienić kierunek rozwoju zawodowego. Zadbaj o swoje CV – uzupełnij dokument o nowe umiejętności oraz opis wykonywanych obowiązków. Przeglądaj interesujące Cię oferty pracy i analizuj, czego od kandydatów oczekują pracodawcy. Chciałbyś otrzymać posadę doradcy klienta, ale dotychczas pracowałeś jako archiwizator dokumentów w biurze? Popracuj nad swoimi słabymi stronami, by zwiększyć szanse na udział w rekrutacji. Bądź na bieżąco z rynkiem pracy i aktywnie aplikuj na wybrane ogłoszenia – nawet jeśli jesteś zatrudniony w innej firmie, ale podjąłeś już decyzję o zmianie.

Czas wolny na poszukiwanie pracy

Jeśli pracodawca wręczył Ci wypowiedzenie, masz możliwość skorzystania z dni wolnych, przeznaczonych specjalnie na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Muszą być jednak spełnione określone warunki:

  • pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę;
  • stroną składającą wypowiedzenie jest pracodawca lub utrata zatrudnienia związana jest z ogłoszeniem upadłości i likwidacją firmy;
  • okres wypowiedzenia wynosi minimum 2 tygodnie;
  • pracownik składa stosowny wniosek o udzielenie czasu wolnego na poszukiwanie pracy.

W zależności od długości okresu wypowiedzenia możesz dostać od 2 do 3 dni wolnych od pracy. Pracownik zachowuje prawo do otrzymania pełnego wynagrodzenia za dni wolne, a wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę.

W sytuacji, gdy to Ty złożyłeś wypowiedzenie – na poszukiwanie pracy oraz uczestnictwo w procesach rekrutacyjnych możesz wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.

6 kwestii, o których warto pamiętać, zwalniając się z pracy

Udział w spotkaniach rekrutacyjnych

Na rozmowach w sprawie pracy podkreśl wieloletnie doświadczenie i lojalność wobec poprzedniego pracodawcy. Opowiedz o swoich sukcesach zawodowych oraz posiadanych umiejętnościach miękkich. Rekruterzy cenią u kandydatów zdolności komunikacyjne, efektywne zarządzanie czasem oraz skrupulatne wykonywanie obowiązków.

Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje zaangażowanie i aktywne działanie. Nie należy zniechęcać się brakiem kontaktu ze strony pracodawców. Wyciągnij wnioski z niepowodzeń i kontynuuj poszukiwania nowego zatrudnienia.

Kilkanaście lat w jednej firmie. Jak zabrać się do zmiany pracy?

Oceń artykuł


Narzędzia