Jak stworzyć profesjonalne CV – sposoby, o których warto wiedzieć

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (1)
Ocena treści 5/5 (1)

W dokumentach aplikacyjnych najważniejsza jest treść, jednak warto zadbać również o formę. Zastosowanie kilku prostych sztuczek graficznych (i nie tylko) może sprawić, że nasze CV zostanie zauważone i docenione w procesie rekrutacji. Podpowiadamy, jakie triki wykorzystać w swoim życiorysie.  

1. Pogrubienia i podkreślenia

Życiorys, jaki wysyłamy do potencjalnego pracodawcy, powinien być przejrzysty pod względem formy. Warto wyróżniać niektóre fragmenty tekstu, jednak postarajmy się robić to z umiarem. Rolą pogrubień i podkreśleń jest zwrócenie uwagi rekrutera na najistotniejsze informacje, które chcemy wyeksponować.   

2. Fotografia

Zdjęcie, jakie zamieszczamy w życiorysie, powinno spełniać określone wymagania. Chodzi m.in. o strój biznesowy, odpowiednie wykadrowanie (twarz i ramiona), a także o uśmiech. Osoby ubiegające się o stanowiska, które wymagają kreatywności (grafik itp.), mogą zamieścić nieco mniej oficjalne fotografie. Czy format zdjęcia do CV również ma znaczenie? Owszem, ma. Choć nie istnieją precyzyjne wytyczne, uznaje się, że fotografia nie może zajmować zbyt dużo miejsca na kartce i nie powinna być miniaturowa.

3. Podział tekstu

Aby dokument stał się bardziej czytelny, warto dzielić go na sekcje i kolumny. Dzięki temu rekruter będzie mógł szybko wyszukać informacje, które akurat są potrzebne. Ramki, linie czy odstępy – zamieszczajmy je w życiorysie.

4. Konsekwencja w pisaniu

Tworząc CV, pamiętajmy o tym, że ważna jest konsekwencja. Chodzi np. o zapisywanie dat. Swobodna zamiana cyfr arabskich na rzymskie i odwrotnie utrudnia czytanie, wywołując pewien zgrzyt, dyskomfort. Ustalmy jedną, obowiązującą wersję i jej się trzymajmy.

5. Kolorystyka

Nasze CV wcale nie musi (choć może) być czarno-białe. Wprowadzenie odrobiny wyrazistości sprawi, że dokument będzie wyróżniał się na tle innych. Nie chodzi o prezentowanie na kartce całej palety barw. Nieco odważniejsza szata graficzna stworzona ze smakiem i wyczuciem może sprawić, że  nasza aplikacja zostanie zapamiętana i przestaniemy być anonimowymi kandydatami.  

6. Szablon

Tworząc profesjonalny życiorys, możemy korzystać z gotowych szablonów. Serwis Pracuj.pl udostępnił kreator, którego obsługa jest nieskomplikowana i intuicyjna: https://cv.pracuj.pl. Dzięki zastosowaniu takiego narzędzia szybko przygotujemy profesjonalne CV. Wystarczy wybrać jeden z dostępnych szablonów i wprowadzić zdjęcie oraz informacje.

7. Nietypowa forma

Starając się o posadę specjalisty od marketingu, grafika komputerowego, copywritera itp., możemy przedstawić niekonwencjonalne CV. Korzystnie prezentuje się na przykład infografika – przejrzysta, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie. W życiorysie zamieszczamy dużą ilość danych. Informacje przedstawione w formie „obrazkowej” zapadają w pamięć. Stworzenie takiego CV nie jest łatwe, ale pokazuje, że potrafimy kondensować najistotniejsze treści i przedstawiać je w przystępny sposób. Niezależnie od tego, jak bardzo nietypową formę wybierzemy, pamiętajmy, że najważniejsza jest treść.  

Oceń artykuł


Narzędzia