Jak pokazać już w CV, że idealnie pasujesz do stanowiska?

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 3.97/5 (65)
Ocena treści 3.97/5 (65)

Pasuję do firmy, a firma pasuje do mnie. To stanowisko jest dla mnie stworzone. Praca idealna dla mnie – chyba każdy chciałby móc tak powiedzieć. Co zrobić, aby rekrutujący również mieli takie odczucia i to już na etapie czytania CV? Podpowiadamy, jaką strategię warto obrać.

Zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia, wysyłać CV i szukać firmy, do której będą pasować Twoje kompetencje i doświadczenie – spróbuj odwrócić kolejność. Najpierw zastanów się, jaka firma do Ciebie pasuje. Jakie kryteria powinien spełniać Twój wymarzony pracodawca. Jakie wartości są dla Ciebie ważne. W jakim trybie lubisz pracować? Jaka praca da Ci satysfakcję, a czego na pewno nie będziesz chciał zaakceptować. Znając odpowiedzi na tego typu pytania, łatwiej będzie Ci wytypować konkretne miejsca pracy, do których chciałbyś dołączyć. Idealnie jeśli uda Ci się znaleźć pracodawcę, który pasuje do Ciebie i do którego Ty również będziesz pasować. Teraz przed Tobą kolejne zadanie – udowodnić Wasze dopasowanie już na etapie wysyłania aplikacji. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

  1. Zrób analizę i zbierz kluczowe informacje o firmie

Dowiedz się, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz, jakie projekty realizuje, jaki obrała kierunek rozwoju, jakie stosuje rozwiązania, jak buduje przewagę konkurencyjną. Dokładnie przestudiuj ofertę pracy i wymagania stawiane na wybranym przez Ciebie stanowisku. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie informacje zamieścić w CV.

  1. Profiluj i personalizuj CV. Określ cel zawodowy

Twój życiorys powinien być dopasowany do konkretnej oferty pracy. Możesz spersonalizować CV, określając cel zawodowy na samym początku, pod danymi osobowymi. Tak, aby osoba czytająca Twój życiorys, wiedziała, czego oczekujesz i jakie są Twoje pragnienia związane z tą konkretną firmą.  – W kilku zdaniach możemy podsumować, co do tej pory robiliśmy. Napiszmy, dlaczego chcemy pracować u pracodawcy, do którego aplikujemy. Wskażmy też, co zyska firma zatrudniając nas. W ten sposób pokażemy, że firma pasuje do nas, a my do niej – radzi Konstancja Zyzik, koordynator zespołu ds. rekrutacji w Grupie Pracuj.

  1. Używaj przykładów

Nie wystarczą jednak ogólnikowe stwierdzenia. Powinieneś sięgać po przykłady, które udowodnią, że rzeczywiście pasujesz do organizacji, znasz jej potrzeby, ale też branżę i rynek. Napisz o podobnych projektach, które realizowałeś. Pokaż, jak rozwiązywałeś podobne problemy, jak Twoje działania wpłynęły na wyniki firmy, pozycję i wizerunek pracodawcy, relacje z klientami, kontrahentami itp.

  1. Wyeksponuj osiągnięcia

Opisz dokładnie zakres obowiązków w poprzednich miejscach pracy i podkreśl umiejętności, które są wymagane przez potencjalnego pracodawcę. – Dodatkowo, pod rubryką z nazwą firmy, stanowiska i obowiązkami warto napisać pogrubioną czcionką o naszych największych sukcesach. Konkretnie i obrazowo – radzi Konstancja Zyzik.

  1. Pokaż, że jesteś specjalistą

Udowodnij, że masz specjalistyczną wiedzę i doświadczenie cenione na stanowisku, o które się ubiegasz. Że wypełnisz lukę i dasz coś, czego firmie brakowało. Że Twoje kwalifikacje i kompetencje są niezbędnym elementem w firmowej układance. Tak dobieraj informacje i buduj życiorys, aby wyłaniał się z niego spójny, harmonijny obraz ścieżki zawodowej. Żeby było widać, że jesteś specjalistą, znasz się na wybranej dziedzinie i stale się rozwijasz.

  1. Wykorzystaj rubrykę: hobby

Pracodawcy szukają kandydatów, którzy pasują do kultury organizacyjnej. Kwalifikacje są oczywiście ważne, ale liczy się też to, czy potencjalny pracownik będzie identyfikować się z zespołem i firmą. Wcześniejsza praca w miejscach o podobnej kulturze na pewno ułatwi dopasowanie. Pokazujesz to w rubryce „doświadczenie”, ale również niepozorna rubryka „zainteresowania” może powiedzieć rekruterowi coś na ten temat. Jeśli na przykład potencjalny pracodawca promuje inicjatywy sportowe i wspiera aktywność pracowników, a dla Ciebie sport również jest ważny – koniecznie napisz o swojej pasji. Jeżeli firma kładzie duży nacisk na społeczną odpowiedzialność biznesu, a Ty działasz społecznie lub byłeś wolontariuszem w organizacji pozarządowej, to również podkreśl taką informację.

Oceń artykuł


Narzędzia