Jak napisać list motywacyjny, żeby się wyróżnić?

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 4/5 (1)
Ocena treści 4/5 (1)

Często uważamy, że list motywacyjny nie jest tak ważny jak dobre CV. Takie przekonanie sprawia, że sięgamy po szablonowe treści. Tymczasem zawarte w nich informacje są zwykle ogólne i nie odnoszą się do wymagań stawianych przez konkretnego pracodawcę. Sprawdź, co powinien zawierać list motywacyjny i jak wyróżnić się spośród innych kandydatów.

Pierwszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest zachowanie w liście motywacyjnym takiej samej szaty graficznej i stylu wypowiedzi, jakich użyłeś w CV. Tak przygotowane dokumenty będą wyglądać profesjonalnie i estetycznie. Zrezygnuj z popularnych sformułowań na rzecz interesującego przedstawienia swojej osoby za pomocą języka korzyści. Sprawdź, co to oznacza w praktyce.

  • List motywacyjny twórz na miarę

Dokładnie przeczytaj ogłoszenie rekrutacyjne. Zwróć szczególną uwagę na to, jakich umiejętności wymaga pracodawca na stanowisko, na które aplikujesz. Zapoznaj się również z profilem firmy, w której chcesz pracować. Dzięki temu zyskasz szerszy obraz cenionych w niej wartości i łatwiej Ci będzie wyodrębnić pożądane przez pracodawcę cechy w treści listu motywacyjnego.

Dobry list motywacyjny

  • Skup się na swoich mocnych stronach

Odwołaj się do pozytywnych cech i umiejętności, jakie mógłbyś wykorzystać na wybranym stanowisku. Nie skupiaj się wyłącznie na umiejętnościach formalnych. Równie cenne są takie cechy, jak: kreatywność, umiejętność pracy w grupie czy łatwość nawiązywania relacji interpersonalnych. Posłuż się przykładami: „Łatwo nawiązuję kontakty z ludźmi, co w praktyce przekłada się na skuteczne prowadzenie negocjacji”.

  • Pochwal się swoimi osiągnięciami

Bądź konkretny. Przedstaw przyszłemu pracodawcy trzy przykłady swoich osiągnięć zawodowych. Podaj je, uwzględniając miarodajne, mierzalne dane, na przykład „zmniejszyłem koszty zakupu materiałów biurowych o 35%”. Wybierz takie, które są spójne z zakresem obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz.

  • Uzasadnij, dlaczego jesteś najlepszym kandydatem

Nawiązując do sukcesów, które odniosłeś w poprzednim miejscu pracy, opisz w kilku zdaniach, jakie korzyści przyniesie pracodawcy zatrudnienie właśnie Ciebie. Największe wrażenie robią propozycje skutecznego rozwiązywania sprecyzowanych problemów, z jakimi mierzy się pracownik na danym stanowisku.

  • Zwróć uwagę na formę

Przejrzysta forma i zrozumiały język są kluczem do sukcesu. Treść listu powinna być oryginalna. Unikaj używania typowych zwrotów i zdań, takich jak „W odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne chciałbym przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko…”. Bardziej interesująco zabrzmi: „Mam duże doświadczenie w obszarze…” i „Chciałbym przedstawić Państwu kilka rozwiązań, które sprawdzą się na stanowisku…”.

Przygotowując list motywacyjny, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach. Usystematyzowanie treści i nadanie jej odpowiedniej szaty graficznej zachęci rekrutera do kontaktu z Tobą. Jeżeli nie wiesz, jak napisać list motywacyjny, pomocne mogą się okazać przykłady dobrze napisanego dokumentu.

Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza?

Oceń artykuł


Narzędzia