Dlaczego warto zamieścić zdjęcie w CV?

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 4.6/5 (10)
Ocena treści 4.6/5 (10)

Fotografia nie jest obowiązkowym elementem CV. Jeśli zdecydujemy się dostarczyć pracodawcy życiorys ze zdjęciem, zadbajmy o jego jakość. Dzięki temu dokument będzie wyglądał profesjonalnie.   

Jak wkleić zdjęcie do CV?

Postarajmy się umieścić fotografię w takim miejscu, aby była widoczna na pierwszy rzut oka. Możemy zdecydować się np. na lewy górny róg kartki lub na jej środkową część. Ważne, by zdjęcie stanowiło element, który przyciąga uwagę. Jego rozmiar ma duże znaczenie. Nasza twarz powinna być widoczna, jednak fotografia nie może zajmować zbyt dużej powierzchni kartki i odwracać uwagi od kluczowych informacji.    

Zdjęcie, które dołączamy do życiorysu, musi być oficjalne, profesjonalne i zgrabnie wkomponowane w treść dokumentu. Najlepiej, by było wykonane przez fotografa i poddane fachowej obróbce – tak, byśmy prezentowali się na nim korzystnie. Unikajmy ujęć, na których nasza skóra się błyszczy, jest zaczerwieniona itd. Ważne jest również kadrowanie – na zdjęciu musi być widoczna twarz i ewentualnie ramiona. Nasz wzrok powinien być skierowany w stronę obiektywu. Warto zachować pogodny wyraz twarzy i nie okazywać zdenerwowania. Osoby, które ubiegają się o stanowisko wymagające kreatywności, mogą pozwolić sobie na zamieszczenie nieco mniej oficjalnych ujęć. Fotografia zawsze powinna mieć odpowiednią ostrość i wysoką jakość. Liczy się również oświetlenie, kolor itd.

CV ze zdjęciem – dlaczego warto?

Nie dołączajmy do życiorysu zdjęć, które są nieostre, wykonane w nieoficjalnych okolicznościach lub ukazują nas w niekorzystny sposób. Lepiej zrezygnować z fotografii, jeśli nie posiadamy takiej, której nie możemy umieścić w CV. Warto wykonać zdjęcie na potrzeby rekrutacji. Fotografia jest elementem, który wyróżnia nasz życiorys spośród innych i pozwala rekruterowi nas poznać. Może sprawić, że pracodawca nas zapamięta.

Przepisy kodeksu pracy zabraniają dyskryminowania kandydatów ze względu na urodę, wiek, płeć, pochodzenie etniczne itd. Czy zdjęcie sprzyja występowaniu zachowań o charakterze dyskryminacyjnym? Rekruterzy przykładają wagę do kwalifikacji i umiejętności, jakie posiada kandydat. Doświadczenie zawodowe – to rubryka, która ma szczególne znaczenie i przykuwa wzrok. Fotografia jest natomiast dodatkiem, który przyczynia się do tego, że nasza aplikacja staje się niepowtarzalna, a dzięki temu rozpoznawalna. Atrakcyjny element graficzny sprawia, że dokument wygląda profesjonalnie i estetycznie.

Zamieszczenie zdjęcia wysokiej jakości wymaga zaangażowania. Nawet jeśli nie wykonujemy fotografii samodzielnie, musimy poświęcić czas i środki na skorzystanie z usług fotografa. Podsumowując, dzięki zdjęciu możemy:

  • wyróżnić się na tle innych kandydatów i zostać zapamiętani;
  • wzbogacić CV, które stanie się bardziej atrakcyjne wizualnie;
  • pokazać, że jesteśmy zmotywowani i zaangażowani w proces rekrutacji.

Oceń artykuł


Narzędzia