CV i list motywacyjny – różnice, które musisz znać!

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Maja Gojtowska Ocena treści 5/5 (1)
Ocena treści 5/5 (1)

CV i list motywacyjny – różnice, które musisz znać

Niczym dwie połówki pomarańczy, towarzyszą kandydatom w doli i niedoli poszukiwania pracy. CV i list motywacyjny. Dla wielu to tak naprawdę dwa identyczne dokumenty. Nic bardziej mylnego! Głównym elementem, który je łączy jest bowiem … ich autor.

 

Czy ktoś w ogóle czyta listy motywacyjne?

Wielu poszukujących pracy zastanawia się, czy w ogóle list motywacyjny warto pisać – i czy ktoś potem go czyta. Rekruterzy mówią jasno – jeśli w wymaganiach pojawia się list motywacyjny, trzeba go dodać. Brak dokumentu może zdyskwalifikować naszą aplikację.

Czy rekruterzy listy w ogóle czytają? Tak – ale wybrane. Jeśli zainteresuje ich CV kandydata, sięgną w dalszej kolejności do jego listu.

 

Błąd, który każdy popełnił choć raz

Kandydaci bardzo często kopiują informacje z CV do listu motywacyjnego. W efekcie rekruter otrzymuje dwa dokumenty z powtarzającymi się komentarzami – przyznaje Konstancja Zyzik, Recruitment Coordinator w Grupie Pracuj.

Dlatego warto te dwa dokumenty zróżnicować.

 

Co pisać w CV, a co w liście motywacyjnym?

Życiorys należy traktować jak wizytówkę kandydata. Powinny znaleźć się w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat jego profilu zawodowego, dotychczasowego doświadczenia i wykształcenia, umiejętności. Wszystko podane w skondensowanej, czytelnej i przejrzystej formie. List motywacyjny to dokument, w którym kandydat może trochę bardziej pokazać siebie – swoje motywacje, plany i cele zawodowe. Dobrym pomysłem jest uargumentowanie, dlaczego zdecydowaliśmy się na rozwój w danej branży, dlaczego chcemy rozwijać się w innym sektorze lub w ogóle myślimy o przebranżowieniu – dodaje Konstancja Zyzik.

Jak zwraca uwagę ekspert Grupy Pracuj, list motywacyjny jest szczególnie cennym narzędziem komunikacji z rekruterem dla osób na początku swojej kariery zawodowej – studentów i absolwentów. – Przyszli stażyści czy praktykanci mogą wykorzystać list do zaprezentowania swoim mocnych stron, czy umiejętności jakie zdobyli podczas studiów – wyjaśnia.

 

Co je łączy?

List motywacyjny powinien stanowić uzupełnienie CV. Dobrze, jeśli nawiązuje do niego nie tylko treścią, ale również układem graficznym – podpowiada Konstancja Zyzik. Po drugie, dobry list motywacyjny, tak jak dobre CV, powinien być szyty na miarę, czyli przygotowany pod kątem konkretnej oferty pracy.

Na tym podobieństwa się kończą. Poza tym CV i list motywacyjny to zupełnie różne dokumenty. Oto ich cechy charakterystyczne:

 

W dobrze przygotowanym CV rekruter znajdzie:

  • Profil osobowy dodany w początkowej części dokumentu
  • Zakres obowiązków wykonywanych przez kandydata w dotychczasowych miejscach pracy
  • Informacje podane z zachowaniem odwróconej chronologii (czyli, zaczynając od najnowszych)
  • Opis konkretnych umiejętności i ukończonych kursów.

Sprawdź, jak selekcjonować informacje w CV

 

Profesjonalny list motywacyjny:

  • Zawiera odpowiedź na pytanie „Dlaczego chcesz pracować właśnie w TEJ firmie?”
  • Informuje o tym „Co zyska pracodawca zatrudniając właśnie CIEBIE?”
  • Jest spersonalizowany i nie powiela ogólnodostępnych formułek – korzystaj ze wzorów listów motywacyjnych z rozsądkiem i dopasowuj je do swojej kandydatury i oferty pracy.

 

Oceń artykuł


Narzędzia