Co zrobić, gdy wysyłasz CV, a telefon wciąż milczy?

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Maja Gojtowska Ocena treści 3.8/5 (5)
Ocena treści 3.8/5 (5)

Regularnie sprawdzasz oferty pracy, w tygodniu wysyłasz co najmniej kilka aplikacji, niestety… bez skutku. Telefon wciąż milczy. Bez wątpienia jest to sytuacja trudna i demotywująca. Jej powodów może być wiele – chociażby branża, stanowisko, którego szukasz, Twoje doświadczenie, konkurencyjni kandydaci. Na niektóre z tych rzeczy nie mamy wpływu, ale są też inne aspekty, które mogą być przeszkodą w znalezieniu pracy. Czas zastanowić się nad tym, czy gdzieś nie popełniasz błędu!

1. Nie spełniasz wymagań formalnych

Po pierwsze sprawdź, czy wysyłane przez Ciebie aplikacje spełniają podstawowe wymagania formalne oznaczone w ogłoszeniu.

Poważnym błędem jest wysyłanie niekompletnej aplikacji, czyli załączanie CV bez listu motywacyjnego, portfolio czy prezentacji, które wymagane są w procesie rekrutacyjnym – mówi Konstancja Zyzik, Recruitment Coordinator w Grupie Pracuj. – Do aplikacji należy dołączyć wszystkie materiały, o jakie prosi nas pracodawca. Nawet jeśli ich kompletowanie zajmie dodatkowy dzień lub dwa. Lepiej wysłać aplikację kilka godzin później, ale dopilnować, by była kompletna – wyjaśnia. Wysłanie tylko CV, jeśli pracodawca wymaga dodatkowo np. portfolio, może też świadczyć o tym, że aplikujemy hurtowo na oferty pracy – a to nie robi dobrego wrażenia.

2. Błędne dane kontaktowe

To wbrew pozorom bardzo częsty problem. Niepoprawny numer telefonu, literówka w adresie e-mail mogą skutecznie uniemożliwić kontakt rekrutera z kandydatem. Dlatego tak ważne jest, aby za każdym razem przed wysłaniem swojej aplikacji sprawdzić ją pod kątem błędów i ważności danych.

3. Błędy ortograficzne, stylistyczne, techniczne

Jeśli widzę w CV błędy ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne, mimo woli oceniam kandydata jako osobę nierzetelną – komentuje ekspert Pracuj.pl. Podobnie jest w przypadku stanowisk, na które wymagane jest portfolio: materiały graficzne czy wideo.

Aplikując do takiej pracy, sprawdźmy, czy wszystkie załączniki są na pewno dobre. Zdarza się, że rekruter nie może ich otworzyć, ze względu na błędnie wybrany format pliku. Zazwyczaj zwyczajnie nie ma on już czasu na kontakt z kandydatem i proszenie o ich ponowne wysłanie. Aplikacja ląduje w koszu – dodaje. Są to sytuacje, których ryzyko wyeliminuje szczegółowe sprawdzanie i sczytywanie wszystkich dokumentów dołączonych do aplikacji.

4. Brak odniesienia do tego, czego oczekuje pracodawca

Doświadczenie zawodowe jest najważniejszym elementem CV ocenianym przez rekrutera – potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl. Jest to pierwsza sekcja życiorysu  analizowana w czasie procesu rekrutacyjnego. Jest też jako ostatnia czytana przez rekruterów przed odrzuceniem kandydata.

Właśnie dlatego tak ważna jest personalizacja naszego życiorysu i odniesienie opisanych w nim obowiązków i osiągnięć do wymagań określonych w ogłoszeniu o pracę – dodaje Konstancja Zyzik.

Pamiętaj, aby do obowiązków i wymagań opisanych jako pierwszych w ogłoszeniu należy odnieść się na początku CV albo odpowiednio je wyeksponować – na przykład pogrubić.

5. Poleganie wyłącznie na szablonach

Dokumenty aplikacyjne – CV, list motywacyjny to nasza wizytówka. Postarajmy się, aby rzeczywiście pokazywała nas jako kandydatów, a nie była jedynie kopią szablonów dostępnych w Internecie.

Nie oznacza to jednak, by nie korzystać z dobrych wzorów – zaznacza Konstancja Zyzik. Należy je jednak odpowiednio dostosować do naszej sytuacji i oferty pracy. Warto skorzystać np. z wzorów CV albo z bezpłatnego Kreatora CV Pracuj.pl, który pomaga wygenerować profesjonalną, czytelną aplikację, która dzięki odpowiedniemu formatowi (plik PDF) w tej samej wersji otworzy się na każdym komputerze. Treść dokumentu powinna być jednak spersonalizowana i dopracowana w każdym szczególe, pokazująca nas z jak najlepszej strony. Usunięcie z niej chociażby sztampowych określeń będzie krokiem w dobrą stronę.

 

Oceń artykuł


Narzędzia