Co się dzieje z CV po zaaplikowaniu? Teraz możesz to sprawdzić

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 4.33/5 (21)
Ocena treści 4.33/5 (21)

CV dostarczone. Rekruter przeczytał dokumenty – to kilka prostych słów, ale o wielkiej wartości. Nie zawsze jednak można na nie liczyć. Czasem pracodawcy zapominają o udzieleniu informacji albo nie wystarcza im czasu, by odpowiedzieć na setki aplikacji. A kandydaci zachodzą w głowę: czy mail dotarł? Kiedy będzie rozmowa o pracę? Z myślą o ich potrzebach Pracuj.pl uruchomił nową funkcję – powiadomienia o statusie aplikacji wysłanej na konkretną ofertę.

Oczami kandydata

Kiedyś odpowiedziałam na ogłoszenie, w którym oprócz życiorysu wymagana była próbka tekstu. Przygotowałam ją, napracowałam się, miałam nadzieję, że spodoba się oceniającym… ale nie dostałam żadnej wiadomości – opowiada Agnieszka, pracująca jako copywriter.

Brak informacji zwrotnej potrafi zdarzyć się nawet w branżach, w których kandydaci są bardzo poszukiwani.

Pamiętam, jak raz pewna firma sama przysłała mi ofertę pracy. Odpowiedziałem, wysłałem dokumenty, ale żadnego odzewu – wspomina Tomek, specjalista ds. IT.

Szukanie pracy i udział w rekrutacjach to proces wypełniony rozmaitymi emocjami i nastrojami. Pojawienie się ciekawego ogłoszenia – radość i entuzjazm. Aplikowanie – energia pomieszana z lekkim zdenerwowaniem. A później? Oczekiwanie – z nadzieją, podekscytowaniem, niecierpliwością. Czasem z napięciem i niepokojem, a nieraz z frustracją, żalem i poczuciem rozczarowania. Niekoniecznie dlatego, że firma nie zaproponowała nam stanowiska, ale z powodu tego, że nikt nas nie informował i trwaliśmy tygodniami w niepewności, co z naszym CV.

A im więcej niewiadomych, tym więcej pytań i wątpliwości w głowie kandydata: Czy mail na pewno dotarł do rekrutera w firmie X? A może wiadomość trafiła do spamu? Dlaczego firma Y jeszcze się nie odzywa? Obiecywali, że dadzą znać…

Oczami rekrutera

Dlaczego pojawiają się problemy z komunikacją? Powodów może być co najmniej kilka.

Jeśli firma nie dba o standardy przyjaznej rekrutacji i nie przeprowadza badań typu candidate experience, które uwzględniają opinie kandydatów na temat procesu rekrutacyjnego, to brakuje wówczas świadomości, jak ważny jest to aspekt – mówi Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji w Grupie Pracuj.

Dla kandydatów ma to ogromne znaczenie. Otrzymując informację, zyskują większy komfort psychiczny, mogą też planować dalsze działania i rozmowy z innymi pracodawcami.

Czasem proces rekrutacyjny wydłuża się, przesuwają się daty kolejnych etapów. Mija termin, w którym rekruter obiecał się odezwać, a telefon milczy jak zaklęty. Żadnego e-maila wyjaśniającego. Jak tłumaczy przedstawicielka Grupy Pracuj, przedłużająca się rekrutacja nie jest złą wolą rekruterów. Znaczną część CV czyta nie tylko dział HR, ale również osoby na stanowiskach menedżerskich – dopiero po otrzymaniu ich decyzji możliwe jest wysłanie odpowiedzi do kandydatów. Sytuacje losowe, zmiana profilu stanowiska, na które prowadzony jest nabór, odbywająca się równolegle w firmie rekrutacja wewnętrzna – to przykładowe powody opóźnień i zmian terminów.

Przy masowych procesach wysyłanie informacji z wyjaśnieniem sytuacji może być dużym wyzwaniem, ale oczywiście warto je podjąć po to, by zadbać o dobre wrażenia kandydatów – mówi Konstancja Zyzik. Chodzi o to, aby osoby biorące udział w procesie miały poczucie, że są traktowane poważnie. W przeciwnym razie pojawia się wrażenie chaosu, dezorientacji i sprzecznych ze sobą treści.

Powiadomienia o aplikacji – zadowoleni kandydaci

Aby poprawić jakość komunikacji między firmami a kandydatami, Pracuj.pl wprowadził nową funkcjonalność. Rekruterzy nie zawsze mają możliwość i wystarczającą ilość czasu, by skontaktować się z każdą osobą, dlatego teraz wesprze ich w tym technologia. Dzięki automatycznie generowanym statusom pracodawcy będą mogli łatwiej i szybciej zarządzać procesem rekrutacji. Kandydaci będą lepiej poinformowani, a to przełoży się na ich satysfakcję i motywację. Powiadomienia pozwolą im śledzić i kontrolować cały proces – od momentu wysłania dokumentów aplikacyjnych do zakończenia rekrutacji.

Kliknij na status i sprawdź, co oznacza: Status Twojej aplikacji

Jeśli ktoś aplikuje na ofertę pracy poprzez serwis Pracuj.pl, to będzie otrzymywać mailowo ważne dla niego informacje (są one do sprawdzenia również na stronie portalu, w zakładce „Moje aplikacje” na indywidualnym koncie). Funkcja powiadamiania będzie dostępna również w aplikacji mobilnej Pracuj.pl.

Tak brzmią statusy, które będą odczytywać użytkownicy portalu Pracuj.pl: 

  • Aplikacja dostarczona
  • Aplikacja otwarta
  • Rozpatrywanie kandydatury
  • Pracodawca dziękuje Ci za udział w rekrutacji
  • Rekrutacja, na którą aplikowałeś, zakończyła się

Każdy status opatrzony jest dodatkowo opisem, dzięki czemu potencjalni pracownicy wiedzą, jak przebiega rekrutacja i jakie będą dalsze kroki. Po zakończeniu procesu można również przeanalizować, jak nasze doświadczenie i kwalifikacje wypadły na tle innych kandydatów. To wszystko sprawia, że udział w rekrutacji jest świadomym i aktywnym działaniem, z dostępem do potrzebnych informacji.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV!

Oceń artykuł


Narzędzia