6 rzeczy, które warto zrobić dla siebie, szukając pracy

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Pracuj.pl

Jeśli porzuciłeś lub straciłeś pracę – nie marnuj czasu na bierne siedzenie i narzekanie. Wykorzystaj wolne chwile, by zrobić coś dla siebie. Zadbaj o zdrowie i popraw kondycję fizyczną. Wzmocnij też swoją pozycję na rynku pracy – rozwijaj umiejętności i zdobądź nowe kwalifikacje, które ułatwią Ci znalezienie zatrudnienia.

1. Zmodyfikuj nawyki

Jeżeli nie pracujesz i masz więcej wolnego czasu – zadbaj o kondycję i uprawiaj ulubiony sport. Nadrabiaj zaległości i wprowadzaj korzystne nawyki. Wykonaj profilaktyczne badania lub umów się na wizyty do lekarzy, na które wcześniej brakowało Ci czasu. Dzięki temu poprawisz stan zdrowia, a po znalezieniu nowej pracy będziesz mógł pracować wydajnie i efektywnie.

2. Nie zapomnij o ubezpieczeniu

Warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Przy zatrudnieniu na umowie o pracę oraz na umowie-zleceniu składki na ubezpieczenie odprowadzane są z wynagrodzenia. Jako osoba bez pracy możesz napotkać problemy np. podczas nagłych incydentów zdrowotnych lub w przypadku pojawienia się choroby. Wyjściem z sytuacji jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako bezrobotny – należy jednak spełnić określone warunki, by podlegać ubezpieczeniu. Status poszukującego pracy nie obejmuje ubezpieczenia. Inne rozwiązanie to wykupienie indywidualnego ubezpieczenia w razie nieszczęśliwych wypadków.

 3. Uzupełnij kwalifikacje

Nie marnuj wolnego czasu na marudzenie i bierną postawę. Dbaj o swój rozwój, np. podnosząc kwalifikacje zawodowe. Możesz szlifować znajomość języków obcych, uczyć się nowych rzeczy i korzystać ze szkoleń online. Masz do wyboru wiele możliwości, które pozwolą Ci zdobyć wiedzę wymaganą przez potencjalnych pracodawców.

10 wskazówek, jak wzbogacić swoje CV do pracy biurowej

4. Rozwijaj umiejętności

Zwróć uwagę na kompetencje miękkie cenione na rynku pracy. Możesz ćwiczyć np. kreatywność i komunikatywność. Inną możliwością jest rozwijanie zdolności pisarskich, np. poprzez prowadzenie i pisanie bloga.

Jak opisać w CV znajomość programów komputerowych?

5. Wróć do swoich zainteresowań

Gdy byłeś aktywny zawodowo, to nie miałeś czasu na swoje zainteresowania? Możesz osłodzić sobie okres poszukiwań pracy, rozwijając pasje. Sięgaj po książki oraz poradniki dotyczące Twojego hobby, zgłębiaj wiedzę i poznawaj ludzi o podobnych zainteresowaniach.

9 zainteresowań w CV, dzięki którym zaciekawisz rekrutera

6. Przygotuj profesjonalne CV

Zapoznaj się z poradami dotyczącymi przygotowania idealnych dokumentów aplikacyjnych (https://porady.pracuj.pl/) Stwórz profesjonalne CV, które pozwoli Ci wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów. Lukę w zatrudnieniu możesz uzupełnić informacjami na temat odbytych w tym czasie kursów i szkoleń oraz rozwiniętych umiejętności i uzyskanych uprawnień/kwalifikacji. Warto umieścić w dokumentach aplikacyjnych rubrykę o zainteresowaniach. Uzupełnij ją konkretnymi informacjami, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy.

8 wskazówek, jak prawidłowo napisać list motywacyjny

Oceń artykuł


Narzędzia