6 oznak, że przedobrzyłeś w CV

Kategoria
CV i list motywacyjny

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 3.71/5 (7)
Ocena treści 3.71/5 (7)

Szlifujesz CV, poprawiasz, dodajesz, uzupełniasz. Wydaje Ci się, że lepiej już być nie może. Ale… czy przypadkiem nie przedobrzyłeś? To, co według Ciebie świetnie pasuje do życiorysu, dla rekrutera może być utrudnieniem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w tworzeniu perfekcyjnego życiorysu.

 

  1. Miszmasz, czyli zbyt dużo informacji

Chcemy dobrze wypaść, więc piszemy o wszystkim, co do tej pory robiliśmy? W porządku, ale uważajmy, aby nie przeładować dokumentu niepotrzebnymi treściami. Chcemy, żeby rekruter dowiedział się o nas jak najwięcej? Tak, ale nie zapominajmy o selekcjonowaniu informacji. Wybierajmy te, które są kluczowe z punktu widzenia konkretnej rekrutacji.

Jeżeli jesteśmy studentami albo świeżo upieczonymi absolwentami, to oczywiście pochwalmy się aktywnością na rozmaitych polach. Wspominając o dorywczej pracy, wakacyjnych praktykach czy wolontariacie pokazujemy nasze zaangażowanie i przedsiębiorczość. To zrozumiałe, gdy nie mamy jeszcze doświadczenia w wybranym zawodzie i specjalizacji. Jeśli jednak mamy za sobą pracę w branży czy na stanowisku, o które się ubiegamy – wyeksponujmy te doświadczenia i dokładnie opiszmy zakres obowiązków. Mając co najmniej kilkuletni staż pracy, nie musimy też podawać informacji o praktykach, wakacyjnych pracach i dorywczych zajęciach w trakcie studiów.

 

  1. Kolorowy zawrót głowy, czyli zbyt dużo ozdobników

Estetyczny i przykuwający wzrok szablon jest bardzo mile widziany, ale… pamiętajmy, żeby nie przedobrzyć z graficznymi dodatkami. Nadmiar ozdób, kolorowych urozmaiceń w tekście, podkreśleń, ikon i graficznych znaków może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego – rekruter będzie mieć problem ze skupieniem uwagi na treści CV. Życiorys powinien być przede wszystkim czytelny i przejrzysty, więc o ile nie aplikujemy na stanowisko grafika, postawmy na prostą formę – można tutaj skorzystać ze sprawdzonych narzędzi do tworzenia CV, takich jak Kreator CV (www.cv.pracuj.pl).

 

  1. Kłopotliwa niespodzianka, czyli pomysłowość z przesadą

Chcemy przykuć uwagę rekruterów? Chodzi nam po głowie pomysł, by zaskoczyć pracodawcę i dostarczyć życiorys prosto do działu HR np. w pudełku na pizzę? Uważajmy, by nie przesadzić z kreatywnością. Nic na siłę! Forma CV i sposób komunikacji powinny być dopasowane do rekrutacji, organizacji i stanowiska, o które się ubiegamy. Na przykład, CV w formie puzzli albo ulotki bardziej sprawdzi się w rekrutacji do działu kreatywnego niż księgowo-kadrowego. Jeśli chcemy postawić na nieszablonową aplikację, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

 

  1. Technologiczny zgrzyt, czyli problemy z odczytem CV

Chcieliśmy, żeby było łatwo, szybko i nowocześnie. Tymczasem okazuje się, że coś, co miało być udogodnieniem, tak naprawdę sprawia trudność i wywołuje zamieszanie. Warto zwrócić uwagę, jak wykorzystujemy technologiczne rozwiązania. Nie każdy rekruter ma np. możliwość odczytania CV z QR kodem. Nawet jeśli chcemy skorzystać z tego typu rozwiązania, warto dla bezpieczeństwa dołączyć życiorys także w klasycznej formie – najlepiej pdf.

 

Sprawdź, jak wybrać najlepsze zdjęcie do CV

 

  1. Kawaler z domu nr…, czyli niepotrzebne dane

Informacje o stanie cywilnym i dokładny adres nie są potrzebne rekruterom. Spokojnie możemy pozostać tylko przy takich danych, jak imię i nazwisko, numer telefonu, email i miasto, w którym mieszkamy.

 

  1. Drobnym maczkiem, czyli na jednej stronie za wszelką cenę

Wielu kandydatów z pewnością spotkało się z radami, że CV powinno mieścić się na jednej stronie, bo dłuższe nie jest przez rekruterów mile widziane. To nieprawda. Jeśli mamy bogate doświadczenie, które pasuje do stawianych w ogłoszeniu wymagań – nie usuwajmy z życiorysu ważnych informacji. Nie ma sensu wykreślanie treści, które ubogacają CV tylko po to, by mieć jedną, a nie dwie albo trzy strony. „Upychanie” tekstu, a więc stosowanie zbyt małej czcionki i brak odstępu między wierszami sprawiają natomiast, że dokument nie wygląda przejrzyście i schludnie.

 

Sprawdź, jak opisać zainteresowania w CV

 

Oceń artykuł


Narzędzia