5 cennych rad, jak napisać wiarygodny list motywacyjny

Wejdź w buty rekrutera. Wyobraź sobie, że musisz ocenić kogoś na podstawie tego, co sam o sobie napisze. Nie miałeś dotychczas okazji porozmawiać z tą osobą, nie wiesz, co potrafi i czym się interesuje. Zastanów się, co może utrudniać czytanie takiego dokumentu i jakie treści będą zbędne. A teraz Twoja kolej: stwórz autentyczny, angażujący list motywacyjny - bez powielania popularnych zwrotów, obrazujący Twoje wartości, doświadczenie i motywację.

Pisząc list motywacyjny, wyjaśnij trzy podstawowe kwestie: dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie, dlaczego chcesz pracować w wybranej firmie i jakie korzyści odniesie pracodawca, jeśli przyjmie Cię do pracy.

Dobry list motywacyjny

Nie zapomnij również o innych istotnych aspektach, które pomogą Ci w karierze i uchronią przed poważnymi błędami. Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Zachowaj spójność

List motywacyjny stanowi uzupełnienie życiorysu. Zanim potencjalny pracodawca się nim zainteresuje, sprawdzi, kim jesteś i jakie masz kwalifikacje oraz doświadczenie. Wszystko to powinien znaleźć w CV. Możesz je stworzyć, wykorzystując kreator CV Pracuj.pl.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Markę osobistą budujemy poprzez spójność i konsekwencję. Jeśli chcesz, aby rekruter postrzegał Cię jako osobę kreatywną i profesjonalną, zachowaj jednakowy styl wizualny Twoich dokumentów aplikacyjnych: CV i listu motywacyjnego.
- podkreśla Anna, specjalistka ds. rekrutacji w jednej z warszawskich agencji marketingowych.
  • Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz

Warto brać przykład z rekruterów i równie poważnie podchodzić do kwestii researchu. Zanim złożysz aplikację, sprawdź, czym dokładnie zajmuje się firma, w której chcesz pracować. Zapoznaj się z jej misją i działalnością, a także z opiniami klientów i innych pracowników. Wypadniesz przekonująco i autentycznie, jeśli będziesz mieć pewność, że chcesz pracować w wybranym miejscu.

Szyty na miarę list motywacyjny wzmocni Twój wizerunek. Podkreśli sumienność i zaangażowanie. Nie zawsze liczy się ilość. Bardzo ważna jest jakośćzaznacza specjalistka ds. rekrutacji.

  • Bądź sobą i wykorzystaj swoje atuty

Jeśli znasz i akceptujesz siebie, stajesz się wiarygodny w komunikacji z innymi ludźmi. Nie musisz być idealny, by czerpać zadowolenie z życia zawodowego. Bądź sobą i rozwijaj swój potencjał. Treść listu motywacyjnego w znacznym stopniu opisuje Twoją karierę, nastawienie do wyzwań, nauki i pracy. Dbając o własny rozwój, stworzysz przekonujący dokument i zwiększysz swoje szanse na rynku pracy. - List motywacyjny to pewnego rodzaju opowieść o  kompetencjach, doświadczeniu, chęci rozwoju. Nie bój się wymieniać własnych sukcesów czy podkreślać umiejętności. To nie przechwalanie się, a sztuka autoprezentacji  - przekonuje Anna.

5 nieoczywistych odpowiedzi na pytanie o mocne i słabe strony

  • Uważaj na drobne błędy

List motywacyjny świadczy o Twoim zaangażowaniu. Pracuj nad dokumentem, starając się wyeliminować błędy. Zwracaj uwagę także na drobne i z pozoru mało istotne elementy, takie jak literówki czy brak przecinków. Aby mieć świeższe spojrzenie, odczekaj kilka godzin, zanim po raz kolejny zweryfikujesz poprawność dokumentu.

  • Nie próbuj się wyróżniać za wszelką cenę

Warto zabiegać o uwagę rekrutera, bazując na swoich kwalifikacjach i kompetencjach. Osobowość również może stanowić atut, jeśli wskazane cechy pozwalają Ci lepiej wykonywać pracę. Wyróżnij się, pokazując, że jesteś odpowiednim kandydatem na wolne stanowisko. Unikaj jednak szokowania i wywoływania konsternacji. Najważniejsze, żebyś umiał wsłuchać się w potrzeby potencjalnego pracodawcy. Dobrze, jeśli są one zbieżne z Twoimi oczekiwaniami.  

Nie trzeba wynajmować billboardu widocznego z okien firmy, w której chcesz pracować. Nie trzeba też stawiać na jaskrawe kolory i liczne ozdobniki w dokumentach aplikacyjnych. Aby zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją osobą, warto trafnie zdiagnozować jego oczekiwania i odpowiedzieć na nie w adekwatny sposób. Dobrze jest jednocześnie zaznaczyć swoją wyjątkowość – tylko tyle i aż tyle.

Oceń: