„U kogoś” kontra „na swoim”. Która opcja lepsza?

Kategoria
Ciekawe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Ciekawe

Fotolia_47800770_Subscription_XXL_lekkiJedni marzą o pracy „na swoim”, dla innych idealnym rozwiązaniem jest nieduża firma czy wielka korporacja. Przedstawiamy listę zalet i wad dwóch rozwiązań: pracy na etacie oraz prowadzenia własnej działalności. To przegląd subiektywny, ponieważ to, co dla jednych jest plusem, dla innych może okazać się minusem. Ważne, by indywidualnie zrobić bilans i ocenić, z którego pieca chcemy jeść chleb. 

 

Zalety własnej działalności

 

1. To Ty decydujesz. Jeśli pracujesz u kogoś i brakuje Ci właśnie tej mocy sprawczej, tego wpływu na bieg różnych zdarzeń i działań – wizja własnego biznesu może być kusząca.

2. Rozwijasz swoją pasję – tak często rodzi się biznes. Skupiasz się na tym, co lubisz robić i co wychodzi Ci najlepiej.

3. Sam ustalasz priorytety – to Ty wyznaczasz cele, dzielisz sprawy na mniej i bardziej ważne.

4. Podejmujesz nowe wyzwania – być może u kogoś na etacie byłbyś bardziej zachowawczy, bardziej rozleniwiony i zamknięty na nowości, ale tutaj trzeba mieć cały czas rękę na pulsie. Szukać nowych rozwiązań, inspiracji, być aktywnym, otwartym, pomysłowym i podejmować ryzyko. Gdy pojawiają się efekty, czujesz ogromną satysfakcję.

5. Sam wybierasz styl pracy – możesz decydować, jaki sposób komunikacji i zarządzania jest Ci najbliższy. Możesz regulować sobie godziny pracy.

6. Omijasz bariery – Ci, którzy odeszli z firm „na swoje” często argumentują, że musieli „przebijać się” z pomysłami w skomplikowanych strukturach, czekać na akceptację na wielu płaszczyznach, borykać się z biurokracją itd. We własnej firmie możesz szybciej podejmować decyzje i działania.

 

Zalety pracy u kogoś

 

1. Masz łatwiej, bo pracujesz pod znanym szyldem – jeśli Twój pracodawca jest marką rozpoznawalną na rynku, to wizja budowania od postaw może wydawać się zniechęcająca.

2. Jest stabilnie, bezpiecznie i ciepło – skoro pozycja pracodawcy jest ugruntowana, a firma stale się rozwija, to możesz czuć się pewniej i bezpieczniej niż zaczynając zupełnie od zera.

3. Dostajesz regularnie wynagrodzenie – tak, tak, to wielki plus pracy na etacie. Nie inwestujesz i nie martwisz się, czy w tym miesiącu zarobisz na siebie, składki ZUS, chleb, kredyt itd.

4. Masz dostęp do benefitów – dzisiaj większość pracodawców oferuje pracownikom świadczenia pozapłacowe typu karnety na basen i siłownię, rozbudowany pakiet medyczny, dofinansowanie nauki języków obcych itd.

5. Masz dostęp do oferty szkoleniowej – firmy zwykle posiadają budżet na różnego rodzaju kursy, szkolenia i warsztaty; dofinansowują np. studia podyplomowe. Prowadząc własną działalność możesz mieć ograniczone możliwości w tym zakresie.

6. Uczysz się od bardziej doświadczonych – możesz korzystać ze wsparcia mentorów, coachów, uczyć się od przełożonych i praktyków.

7. Wychodzisz z pracy, zamykasz za sobą drzwi i nie musisz (przynajmniej w teorii) martwić się o sprawy, które spędzają sen z powiek właścicielom organizacji.

 

Wady własnej działalności

 

1. Dużo obowiązków i duża odpowiedzialność – jesteś sobie sterem, żaglem i okrętem; tak przynajmniej wygląda to na samym początku.

2. Poczucie osamotnienia i stres – wynika z punktu nr 1.

3. Brak możliwości skonfrontowania swoich pomysłów z bardziej doświadczonymi pracownikami, często brak pracy zespołowej.

4. Biurokracja – niektórych skutecznie odstrasza wizja bliższej znajomości z ZUSem i innymi instytucjami.

5. Ryzyko, niepewność i obawa o jutro – wpisane są w Twoją działalność. Zwłaszcza pierwszy rok jest szczególnie trudny. Inwestujesz, próbujesz, testujesz, a zyski nie zawsze się pojawiają…

6. Praca po godzinach – osoby prowadzące własny biznes często twierdzą, że pracują dużo więcej niż, gdy były na etacie. Przynajmniej na samym początku, gdy interes trzeba rozkręcać w pojedynkę. Praca na swój rachunek sprawia też, że mocno się angażujemy, dostosowujemy do grafiku klientów, mamy problem z wygospodarowaniem dni wolnych i wyjazdem na urlop. Bo kto w naszym imieniu wszystkiego dopilnuje?

 

Wady pracy u kogoś

 

1. Działasz na korzyść kogoś innego i pracujesz na czyjś sukces. Niektórych to frustruje, dlatego większą satysfakcję daje im praca na własny rachunek i pod własnym nazwiskiem.

2. Ograniczona decyzyjność i elastyczność – wykonujesz czyjeś polecenia i realizujesz zadania, w których nie zawsze widzisz sens.

3. Ktoś Tobą zarządza – prowadząc własną działalność, nie masz nad głową szefa.

4. Brak chęci do dalszego rozwoju – etat może okazać się strefą komfortu, poza którą nie będziemy chcieli wyjść. Skoro nam wygodnie, to po co zabiegać o dalszy rozwój, dokształcanie, podnoszenie sobie poprzeczki itd.

 

A Wy co dopisalibyście do tej listy? A może z czymś się nie zgadzacie?

 

ksiazka-pracuj-na-tak

Wszystkich zainteresowanych tematem własnego biznesu polecamy książkę „Pracuj na TAK” autorstwa Przemka Gacka, prezesa Pracuj.pl.

To obowiązkowa lektura dla każdego, kto myśli o własnym biznesie. „Pracuj na TAK” opowiada historię powstania i rozwoju serwisu Pracuj.pl opowiedziana przez Przemysława Gacka, który w 2000 roku z grupą kilku znajomych ze studiów i kapitałem 4 tysięcy złotych założył Pracuj.pl. Obecnie Pracuj.pl, wchodzący w skład Grupy Pracuj, jest największym serwisem rekrutacyjnym w Polsce i jedną z najmocniejszych polskich marek. Z produktów i usług Grupy Pracuj aktywnie korzysta 30 tysięcy klientów z 40 krajów, a firma od wielu lat nagradzana jako jeden z najlepszych pracodawców w Polsce.

http://grupapracuj.pl/pracujnatak/

 

 

Oceń artykuł


Narzędzia