Jak nie przeżyć szoku poemigracyjnego?

Kategoria
Ciekawe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Ciekawe

3d world wide tourism conceptTam wszystko było inne, tutaj trudno się odnaleźć. Tam była praca, tutaj ciągle jej szukam. Tego typu myśli często wirują w głowach powracających z emigracji. Podpowiadamy, jak po dalekich lotach miękko wylądować na polskim rynku pracy.

26-letnia Agnieszka wyjeżdżała z Polski sfrustrowana. Miała dosyć swojej pracy, ciągle serwowanych jej „umów śmieciowych”. W Anglii też nie pracowała w wyuczonym zawodzie, ale podszlifowała język. – Praca kelnerki to nie jest szczyt marzeń, ale wbrew pozorom doświadczenie, które też czegoś uczy, zwłaszcza jeśli trafiasz do międzynarodowego zespołu – tłumaczy. Po jakimś czasie udało się jej zmienić pracę – zajmowała się obsługą sekretariatu. Kontakt z obcojęzycznymi klientami, wykonywanie zadań pod presją czasu, obowiązkowo dobra samoorganizacja, nauka skrupulatności – to wszystko zaprocentowało. Po powrocie do Polski, po kilku miesiącach znalazła satysfakcjonujące zatrudnienie, dostała etat i umowę o pracę. Jej zdaniem, sam wyjazd jest dobrą szkołą życia, która ubogaca, uczy samodzielności, podejmowania wyzwań, radzenia z trudnymi sytuacjami, gdy nie jest się już „pod kloszem”.

Inne doświadczenia ma Robert. Za granicę wyjechał mając 30 lat. Pracował tam na budowie. Wrócił do Polski po kilku latach. Czuje się w kropce. Nie chce znów trafić na budowę, ale też nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie nauczyciela. Szuka pomysłu na siebie, ale stres potęguje fakt, że ma rodzinę na utrzymaniu.

 

W zależności od punktu wyjścia

Emocje, jakie towarzyszą osobom powracającym, to często wielkie nadzieje i oczekiwania, że wraca się do rzeczywistości znanej, oswojonej i w związku z tym nie czekają tam na nas żadne niespodzianki. Tymczasem jeżeli wracamy po kilku latach, rzeczywistość ta jest już inna niż ta, którą pozostawiliśmy – tłumaczy Kornelia Zakrzewska-Wirkus, psycholog. Jej zdaniem, inaczej wyjazd wpłynie na studenta, wyjeżdżającego za granicę w ramach przerwy w studiach, inaczej na specjalistę, wysłanego na delegację przez firmę, a jeszcze inaczej na migranta, którego wypchnęła z kraju trudna sytuacja materialna.

 

Bariery, ale do pokonania

Dlaczego początki po powrocie mogą być trudne? Z obserwacji Korneli Zakrzewskiej-Wirkus wynika, że bariery, na które najczęściej natrafiają nasi rodacy wracający zza granicy wiążą się z:

 • przyzwyczajeniem do innych standardów pracy i życia, które często oznaczają lepszą organizację pracy, większy szacunek do pracownika, lepsze zarobki, system motywacyjny, dostęp do opieki medycznej, sprawniejszą administrację itd.
 • wyobrażeniami – liczymy na to, że od razu znajdziemy świetną pracę i każdy nas na rynku doceni. Nie zawsze tak jednak jest, czasem trzeba poczekać na ofertę.
 • osamotnieniem, poczuciem „wypadnięcia z obiegu”, izolacji – poluzowały się kontakty, znajomi się wykruszyli, nie jesteśmy na bieżąco ze swoją branżą itd.

 

Co robić, żeby nie wpaść we frustrację i nie stracić dobrej energii?

 • mieć świadomość, że powrót może być równie trudny jak wyjazd
 • postarać się o nową pracę w Polsce jeszcze będąc na emigracji – z rynkiem pracy można być na bieżąco, zaglądając chociażby do ofert pracy na Pracuj.pl
 • jeśli powrót oznacza zaczynanie wszystkiego od zera, warto jeszcze za granicą znaleźć „pomysł na siebie”, rozważyć różne warianty
 • odświeżyć kontakty ze znajomymi i przyjaciółmi jeszcze przed powrotem, być w kontakcie z osobami z branży
 • sporządzić listę spraw do załatwienia, przy czym nastawić się, że niekoniecznie wszystko może iść zgodnie z planem
 • zrobić research organizacji oferujących wsparcie poszukującym pracy
 • dać sobie czas – nie tracić wiary w siebie, jeśli po kilku miesiącach nie uda nam się znaleźć takiej pracy, jakbyśmy sobie życzyli
 • przeanalizować swoje mocne i słabe strony i zastanowić się, w jaki sposób uzupełnić swoje braki (np. kursy, szkolenia), ale też jak wykorzystać zagraniczne doświadczenie
 • potraktować wyjazd jako cenny punkt w CV – wyeksponować wartość pracy zagranicznej (nawet jeśli była poniżej naszych kwalifikacji), pokazując, czego nas nauczyła – np. radzenia sobie w trudnych sytuacjach czy lepszej organizacji pracy

A Wam co pomogło w adaptacji do polskich realiów?

 

Twój StylW marcowym Twoim Stylu ukazał się raport „Polka wraca do pracy”, którego partnerem jest Pracuj.pl. 

Zapraszamy do lektury, a Was do dyskusji – jak poradzić sobie z przerwą w zawodowym życiorysie, którą poświęciliśmy np. na zagraniczny wyjazd?

Co zrobić, aby skutecznie wrócić na polski rynek pracy?

 

Oceń artykuł


Narzędzia