Dlaczego Polak nie może znaleźć pracy?

Kategoria
Ciekawe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Ciekawe

Fotolia_64802661_Subscription_XXL_lekkiCo piąty badany uważa, że przyczyną niepowodzenia w szukaniu pracy jest brak odpowiednich kwalifikacji bądź doświadczenia – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Przeszkodą jest także duża konkurencja na rynku pracy oraz brak odpowiedzi ze strony potencjalnych pracodawców. Rekruterzy wskazują jednak także na inne powody, takie jak nieprawidłowo skonstruowane CV.

 

 

Badanie pokazało, że aż 74% Polaków aktywnych zawodowo nie ma aktualnego życiorysu. Okazuje się również, że regularne wprowadzanie zmian w CV i gotowość do rekrutacji idzie w parze z poziomem wykształcenia. Im jest ono wyższe, tym częściej dostrzegamy potrzebę posiadania aktualnego dokumentu.

Najbardziej „mobilni” na rynku pracy i przygotowani do procesu rekrutacji są młodzi ludzie. Osoby w wieku 18-29 lat posiadają aktualne CV częściej niż te, które ukończyły 30 lat.

Na Pracuj.pl liczba zamieszczanych ogłoszeń regularnie rośnie, jest ich miesięcznie ponad 30 000. Jednak Polacy nie zawsze są świadomi, jak ważne w procesie rekrutacji jest właśnie CV. Powinniśmy zadbać, aby zawarte w przesyłanych dokumentach aplikacyjnych informacje były sprofilowane i dopasowane do konkretnego miejsca pracy i oferty, na którą odpowiadamy. CV jest naszą wizytówką i to właśnie dzięki niemu otwieramy sobie drogę do kariery zawodowej – opisuje Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

baner4

Polak potrafi czy nie potrafi?

Zdaniem badanych, pokazanie swoich mocnych stron w CV nie jest wcale takie trudne. Takiej odpowiedzi udzieliło 68% osób. Jednak czy rekruterzy uważają, że CV Polaków są dobrze przygotowane?

 

Niestety najczęściej kandydaci nie odpowiadają na potrzeby potencjalnego pracodawcy. Wiąże się to z tym, że nie potrafią odpowiednio pokazać swojego doświadczenia w CV. Niejednokrotnie, to właśnie rekruter musi znaleźć w przesłanym dokumencie, to co może stanowić realną wartość. Często bowiem, dopiero na pierwszym spotkaniu, okazuje się, że kandydat posiada wiele umiejętności, które w sposób szczególny go wyróżniają, ale niestety nie zostały umiejętnie przedstawione w CV – komentuje Sylwia Zadumińska, Mensys Polska.

Większość kandydatów potrafi zaprezentować swoje kompetencje w CV. Ciągle jednak pojawiają się osoby, które wymagają instruktażu w zakresie poprawnego przygotowania aplikacji. Zdarza się, że pomijają istotne informacje – takie, jak opis zadań na stanowisku, czy szczegóły dotyczące zrealizowanych projektów – lub prezentują je niewłaściwie – komentuje Joanna Przybylska, Sigmar Recruitment Poland.

 

Okazuje się, że blisko 80% Polaków z nikim nie konsultuje swojego CV. Tylko co piąty badany przyznaje, że sięgał po poradę drugiej osoby. Najczęściej na taką konsultację decydowały się osoby młode, poniżej 30 roku życia. Treść i kształt CV omawiamy najczęściej z rodziną lub ze znajomymi; tylko 22% badanych udaje się do doradcy zawodowego.

 

Skorzystaj z bezpłatnego Kreatora CV i stwórz przejrzysty i profesjonalny dokument!

Nowy obraz (4)

 

*Badanie opinii publicznej, przeprowadzone w kwietniu 2015 roku przez TNS Polska, na zlecenie Pracuj.pl, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pracujących Polaków, bądź osób pozostających bez pracy nie dłużej niż pół roku.
Cytowanie wyników badania możliwe tylko za podaniem źródła: badanie TNS Polska na zlecenie Pracuj.pl. Więcej informacji: Biuro Prasowe

 

Oceń artykuł


Narzędzia