Czy jesteś gotowy na zmiany? Sprawdź się!

Kategoria
Ciekawe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Ciekawe

Fotolia_48452903_Subscription_XL_lekkiJestem otwarty na nowości i potrafię wykazać się elastycznością – kandydaci i pracownicy często mówią o sobie w taki sposób. Mówić łatwo, trudniej wykonać. Zanim więc głośno się pochwalimy, weźmy pod lupę różne sytuacje, w których pojawia się szansa na zmianę i sprawdźmy samych siebie.

 

 Sytuacja 1. Zmiana pracy

Co jakiś czas wspominasz, że dobrze byłoby rozejrzeć się za nową pracą, że trzeba się rozwijać, że w obecnej firmie stoisz w miejscu. Znajomy mówi Ci o możliwości nowej pracy i zachęca do aplikowania.

Jak reagujesz? Dziękujesz za informacje, ale od razu zakładasz, że nie będziesz aplikować? Co prawda ostatnio dużo narzekałeś na obecną firmę, ale koniec końców wolisz w niej zostać, bo czujesz się tutaj pewnie i masz stabilne zarobki. W końcu praca to przede wszystkim sposób zarabiania na życie. A może pytasz o szczegóły oferty, postanawiasz na spokojnie przemyśleć sprawę i obgadać w domu z kimś bliskim? Lub też reagujesz bardzo spontanicznie, przyjmujesz wiadomość z entuzjazmem, zbierasz szczegółowe dane o ofercie i zabierasz się za aktualizowanie CV, by móc jak najszybciej je wysłać?

 

Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, radzi:Ostrożność w działaniu nie jest czymś złym. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: co za nią stoi. Czy nie jest tak, że nie chcemy zmienić pracy, bo boimy się wyjść z bezpiecznej strefy komfortu i stawić czoła temu co nieznane, nawet jeśli może być dla nas lepsze od tego, co znane? Nawet jeśli w najbliższym czasie nie planujemy zmieniać pracy, nie traktujmy jej tak, jakby miała być „na zawsze”, „na pewno” i „na stałe”. Co jakiś czas sprawdzajmy swoją wartość na rynku, przeglądajmy ogłoszenia, dowiadujmy się, co jest wymagane przez pracodawców z naszej branży, aktualizujmy wiedzę i uzupełniajmy kwalifikacje. Nie musimy od razu odpowiadać na ogłoszenie i bez namysłu wysyłać hurtowo CV. Swoją decyzję warto jednak przemyśleć i przeanalizować wszystkie za i przeciw zamiast na wstępie zakładać, że nie skorzystamy z nowych możliwości.

 

Sytuacja 2. Zmiany w firmie/na stanowisku

Zostajesz przeniesiony do innego zespołu, masz mieć nowego szefa. Zostają Ci przydzielone nowe obowiązki. Z poprzednim zakresem prac byłeś już bardzo obyty, miałeś spokój, a teraz trzeba się czegoś nauczyć i na nowo wdrożyć. Albo jeszcze inny scenariusz: następuje reorganizacja firmy i teraz zamiast mieć w zespole kilku pracowników, będziesz musiał kierować kilkudziesięcioosobowym działem.

Czy traktujesz to jako wyzwanie czy przeszkodę? Marudzisz, narzekasz, wspominasz „stare” i z trudem przychodzi Ci dostosowanie się do nowej sytuacji? Czy starasz się zobaczyć szklankę do połowy pełną czy może cały czas jest ona do połowy pusta?

 

Izabela Kielczyk:Zmiana nie zawsze okazuje się dla nas czymś pozytywnym, ale jeśli wzbranianie się przed nią i krytykowanie nie jest podparte konstruktywnymi argumentami, to znak, że problem może tkwić w nas samych. Dobrze jest więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie uprzedziliśmy się już na samym początku, bo zbyt mocno byliśmy przyzwyczajeni do tego, co mieliśmy na co dzień. Czasem warto spojrzeć na zmianę jak na szansę, inspirację, źródło energii. Może to też być atut przy późniejszym szukaniu pracy – na konkretnych przykładach z życia zawodowego wykażemy, że reagowaliśmy elastycznie i podejmowaliśmy wyzwania.

 

Sytuacja 3. Relacje z ludźmi

Otrzymałeś propozycję udziału w międzynarodowym projekcie, który będzie wiązać się z podróżami służbowymi za granicę.

Jak reagujesz? Od razu odmawiasz, bo na samą myśl o takim wyzwaniu, paraliżuje Cię strach? Obawiasz się barier kulturowych i współpracy z nowymi, nieznanymi Ci ludźmi? Czy może postanawiasz rozważyć propozycję, a możliwość pracy w międzynarodowym zespole traktujesz jako szansę na zdobycie cennego doświadczenia?

Izabela Kielczyk:Umiejętność zrozumienia i poznania innego punktu widzenia jest bardzo ważna w relacjach służbowych. Pomaga budować lepszą atmosferę i poprawia komunikację. 

 

Sytuacja 4. Awans

W dziale, w którym pracujesz organizowana jest rekrutacja wewnętrzna na stanowisko, o którym od dawna marzysz i widzisz dzięki niemu szanse na rozwój.

Co robisz? Bez wahania startujesz w rekrutacji? A może jednak w ostatnim momencie wycofujesz się pod przykrywką racjonalnych argumentów, że bezpieczniej będzie zostać tu, gdzie jesteś?

 

Izabela Kielczyk: – Być może rzeczywiście analiza zysków i strat zaprowadzi nas do wniosku, że lepiej nie zmieniać stanowiska i nie walczyć o awans, ale muszą być to faktycznie konkretne i twarde argumenty. W przeciwnym razie może się okazać, że hamują nas wewnętrzne bariery, jak np. brak wiary w siebie, brak odwagi lub obawa przed tym, że nie będziemy umieli się odnaleźć w nowej sytuacji.

 

I jak wypadliście w tych hipotetycznych sytuacjach?

 

Oceń artykuł


Narzędzia