Czas na zmianę pracy? 4 sygnały, których nie możesz przegapić

Kategoria
Ciekawe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Ciekawe

Fotolia_80733708_Subscription_XXL_lekki2Rano ledwo wstajesz z łóżka, wleczesz się pod prysznic. Zmęczony, znudzony jedziesz do pracy i stojąc w korku (jak co dzień) rozmyślasz (jak co dzień), o tym co właściwie trzyma Cię w Twoim miejscu pracy. Znasz ten scenariusz? A czy wiesz, że statystycznie co drugi pracownik nie jest usatysfakcjonowany ze swojej pracy? 

 

Każdy człowiek ma w sobie zbiornik z życiową energią. Wydatkuje ją na wszystkie nasze działania zewnętrzne (te które widać) i wewnętrzne (te o których tylko on wie). Jeśli praca powoduje nasze znudzenie, zmęczenie, czy poirytowanie to potrzebujemy sięgać coraz głębiej do naszych rezerw energetycznych, by jednak dociągnąć do końca dnia.  W takiej sytuacji wydatkujemy dużo więcej energii, niż dokładamy do naszego zbiornika. I wtedy zaczynamy jechać na coraz większym deficycie, który może spowodować coraz to większe niekorzystne konsekwencje dla naszej psychiki i zdrowia – ostrzega Grzegorz Frątczak, coach, trener biznesu, ekspert w CEO Solutions.

Sprawdź, jakie sygnały powinny obudzić twoją czujność i przypomnieć, że czas zmiany.

 

Znudzenie i udręka

 

Brak pasji związanej z aktualnymi wyzwaniami zawodowymi – szczególnie jeśli wcześniej tryskałeś entuzjazmem –  to sygnał, że być może zasiedziałeś się w swoim miejscu pracy i warto rozejrzeć się za czymś zupełnie nowym.

Pewnego dnia zdałam sobie sprawę, że ekscytacja i pozytywny dreszczyk emocji, które kiedyś towarzyszyły mi w drodze do biura, gdzieś uleciały. Wiedziałam, że to najwyższy czas, by poszukać nowej pracy – mówi Iza z działu marketingu jednej z międzynarodowych firm FMCG. – W nowym miejscu pracy odżyłam. Poranki przestały być dla mnie udręką. Szybciej wstawałam rano z łóżka, chętniej wychodziłam z domu, a moja głowa była znów pełna pomysłów – dodaje.

 

Współpracownicy, których nie lubisz

 

Spędzam w pracy 40 godzin tygodniowo. To bardzo dużo czasu i zwyczajnie szkoda byłoby mi go tracić na kłótnie czy spory z ludźmi, których nie lubię – mówi Joanna, menedżerka w firmie handlowej.

Właśnie ze względu na trudną sytuację koleżeńską pracę zmienił Antoni, specjalista ds. jakości w sieci sklepów odzieżowych.

Zwyczajnie nie lubiłem swoich współpracowników. Byli wyniośli i nie potrafiliśmy złapać wspólnego języka. Obgadywali mnie za moimi plecami, co prowadziło do przykrych sytuacji. Uznałem, że nie ma sensu się męczyć i złożyłem wypowiedzenie. Nową pracę znalazłem w ciągu miesiąca– opowiada.

 

Cały czas jesteś na NIE

 

Pozytywne nastawienie to klucz nie tylko do zawodowego sukcesu. Jeśli w pracy jesteś dla swoich współpracowników pomocny, starasz się zawsze wypracowywać wspólne, efektywne rozwiązania, inni odwdzięczą Ci się podobną postawą. Nikt nie lubi, gdy cały czas rzuca się mu kłody pod nogi.

Doszłam do takiego momentu, że wszystkie projekty realizowane przez moją firmę wydawały mi się bez sensu. Nie byłam w stanie znaleźć w niej nic pozytywnego. Zdałam sobie sprawę, że przez moje nastawienie, współpraca ze mną musi być dla kolegów koszmarem… bo w ogóle nie chciałam im pomagać, a każdy projekt z góry spisywałam na porażkę – przyznaje Hanna, inżynier w ogólnopolskiej firmie budowlanej – To był znak, że czas na nowe wyzwania zawodowe – dodaje.

 

Twój zakres obowiązków wzrósł, ale pensja… nie

 

Przełożeni oceniają Cię bardzo wysoko, w związku z twoimi wysokimi kompetencjami cały czas dorzucają Ci nowe obowiązki i projekty do nadzoru. Nikt nie wykona ich przecież lepiej niż Ty. Niestety pytania o podwyżkę systematycznie zbywają, równocześnie mydląc Ci oczy możliwością rozwoju zawodowego.

W przeciągu dwóch lat moje obowiązku zwiększyły się znacząco, zespół którym zarządzałem zmienił się z 2 osobowego mikrozespołu do 10 osobowej drużyny. Dla szefa nie były to wystarczające powody do podwyżki. Zrezygnowałem i związałem się zawodowo z firmą, która inwestuje i odpowiednio wynagradza finansowo swoich najlepszych współpracowników – opowiada Andrzej, szef zespołu handlowego w firmie telekomunikacyjnej.

 

Czas na zmianę pracy? Sprawdź oferty pracy w swojej branży!

Nowy obraz (2)

 

Oceń artykuł


Narzędzia