Chcesz zmienić pracę w nowym roku? Oto 3 rady dla Ciebie

Kategoria
Ciekawe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz Ocena treści 5/5 (3)
Kategoria: Ciekawe
Ocena treści 5/5 (3)

Na Twojej lodówce zawisła lista postanowień noworocznych. Na pierwszym miejscu – zmiana pracy. Od kilku dni wpatrujesz się w kartkę i … zastanawiasz się co dalej. Mamy dla Ciebie parę wskazówek, które pomogą Ci przekuć plan w działanie i z sukcesem zrealizować to postanowienie. Powodzenia!

  1. Skonkretyzuj swoje postanowienie

Od postanowienia do jego realizacji wbrew pozorom długa droga. Ale dobrze, że masz pierwszy krok za sobą i podjąłeś decyzję o zmianie. Cel jest ważny. Warto jednak dopilnować, aby był on konkretny – sama zmiana pracy to bardzo szerokie stwierdzenie.

Myślę, że warto wyznaczać sobie cele, nie czekając tylko na taką okazję jak nowy rok czy inną rocznicę. Ale na pewno tak jest łatwiej – mówi Anna Drabek, coach i psychoterapeuta z JestesOK.pl. – Nowy rok to najbardziej motywujący okres. W końcu oficjalnie kończy się stary etap naszego życia i równocześnie rozpoczyna się nowy. Warto pamiętać, że postanowienia noworoczne mają być ważne i cenne dla nas. Łatwiej realizować cel, jeśli wierzymy że jest on dla nas istotny np. chcę pracować bliżej miejsca zamieszkania, z uwagi na czas, którego chciałbym mieć więcej dla rodziny czy na hobby.

Jak skonkretyzować postanowienie? Najlepiej weź kartkę papieru i rozpisz swoje oczekiwania. Najpierw zastanów się, co Ci się nie podoba w obecnej pracy i co chcesz zmienić. Potem pomyśl, na jakiej pracy Ci zależy. W jednej kolumnie wypisz elementy, które są kluczowe – na przykład wyższa niż obecnie pensja (pamiętaj, aby określić konkretną wartość minimalną, dla której jesteś skłonny zmienić pracę) albo elastyczny grafik, aby móc odbierać dziecko z przedszkola. W drugim słupku wynotuj rzeczy mile widziane – przykładowo wyższe stanowisko, szybszy dojazd czy szeroki pakiet benefitów pozapłacowych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukasz.

Stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV

  1. Zidentyfikuj swoje mocne strony i pomyśl o rozwoju

Zanim przystąpisz do poszukiwań, poświęć czas na zastanowienie się nad swoimi mocnymi stronami, wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, które będą wartością dla potencjalnego pracodawcy. Być może od dawna nie myślałeś o tym, a istotne jest, aby wiedzieć, co wyeksponować w CV albo na przyszłej rozmowie o pracę. Zastanów się, za co cenią Cię Twój szef i współpracownicy, w czym jesteś ekspertem, co wychodzi Ci najlepiej i co lubisz robić. Uwielbiasz pracę w grupie, burze mózgów, dobrze idzie Ci współpraca z ludźmi z różnych działów i koordynacja działań wielu osób? W ramach swojej specjalizacji szukaj pracy, w której te upodobania i umiejętności będziesz mógł wykorzystywać na co dzień.

Zastanów się także, w jaki sposób chcesz się rozwijać zawodowo, gdzie widzisz siebie za kilka lat? Czy bliska jest Ci ścieżka menedżerska? A może masz już pierwsze doświadczenia w zarządzaniu zespołem i wiesz, że nie jest to coś dla Ciebie? Ustalając cel zawodowy, będziesz mógł wstępnie analizować pojawiające się oferty pracy nie tylko pod kątem Twoich bieżących potrzeb, lecz także potencjalnych możliwości rozwoju. Takie podejście pozwoli Ci wykluczyć oferty, które co prawda spełniają Twoje ogólne założenia (patrz punkt 1), ale nie pozwolą Ci na wykorzystanie Twojego potencjału i rozwój w odpowiednim kierunku.

  1. Ustal realny plan i zacznij działać

Wiesz już, jaką pracę chcesz znaleźć. Teraz czas zastanowić się, jak to zrobić. Przygotuj listę zadań do wykonania, uszereguj je i zaplanuj w czasie.

Ważne, żeby kolejne kroki były konkretne i niezbyt rozbudowane. Zamiast zakładać, że w pierwszym tygodniu wyślesz przynajmniej 20 CV, rozbij to działanie na mniejsze etapy – zacznij od przejrzenia ofert pracy i profili pracodawców, aby wiedzieć, co oferuje rynek. Wybierz najciekawsze ogłoszenia, dokładnie je przeanalizuj i z myślą o nich przygotuj dokumenty aplikacyjne – zaktualizuj CV, przygotuj listy motywacyjne, wykonaj profesjonalne zdjęcie. Po wysłaniu odpowiedzi na pierwsze oferty nie spoczywaj na laurach – zapoznaj się z trendami rekrutacyjnymi, aby wiedzieć, co może Cię czekać na rozmowie o pracę, a jednocześnie na bieżąco śledź nowe ogłoszenia.

Zdjęcie do CV – sprawdź, jak wybrać najlepsze

Pamiętaj, aby w Twoim planie uwzględnić wdrożenie w poszukiwanie pracy nowoczesnych narzędzi ułatwiających ten proces – np. aplikacji mobilnej Pracuj.pl, która umożliwi Ci przeglądanie ofert i odpowiadanie na nie za pośrednictwem smartfona. Nie zapominaj także chociażby o wygodnych powiadomieniach mailowych, w których znajdziesz dopasowane do Ciebie ogłoszenia.

Dobrze, aby wszystkie te czynności realistycznie umiejscowić w czasie – nie zakładaj, że wszystko zrobisz w tydzień, ale też zadbaj, aby nie mieć dłuższych przerw w działaniu, które wybiją Cię z rytmu.

Uwaga! Dobry plan to nie wszystko. Jeśli w marcu stwierdzisz, że wciąż jesteś na etapie jego udoskonalania, a nie zacząłeś realizować żadnych jego punktów, czas to zmienić.

Ważne, aby zacząć działać, czyli wejść na drogę do realizacji celu – radzi Anna Drabek. – Pamiętajmy natomiast, że plan działania można zawsze modyfikować w razie potrzeby.

Powodzenia!

Oceń artykuł


Narzędzia